Nobel ödüllü yazar hayatını kaybetti!

Hürriyet’te saha düz habere göre şu an Gdansk adıyla Polonya’ya vabeste olan Danzig kentinde dünyaya gelen Alman edip Grass, Almanya’nın Lübeck kentindeki tıpkısı hastanede hayatını kaybetti.

Oyun yazarlığını de tekellüm yaşamına sığdırmış olan Grass, 1999 yılında Nobel Gökçe Yazın Ödülü’nü kazanmıştı.

1959’birlikte yayımlanan “Teneke Trampet” romanıyla dünya çapında nam kazanan Grass’ın aralarında “Kedi ve Fare” ve “Kapik Yılları”nın de bulunduğu bir nice eseri birlikte milyonlarca okura ulaştı.

Grass’ın, gelişmek istemeyen Oscar isimli çocuğun gözünden İkinci Dünya Savaşı yıllarını anlattığı Teneke Trampet roman elan sonraları sinemaya birlikte uyarlanmıştı.

Grass, 2012’da İsrail’in bölgedeki politikalarını eleştirdiği şiiriyle da tartışmalara misil açmıştı.

NAZİ GEÇMİŞİ

Öz Geçmiş yazarı Michael Jürgs, Grass’ın çocukluğunun geçtiği ortamı “A Childhood betweet the Holy Spirit and Hitler” (Kutsi Can Kuşu ve Hitler arasındaki Çocukluk) ünlü kitabında anlatmıştı.
Nasyonel Sosyalist Partisi’nin deneyimsizlik kolları ‘Hitler Gençliği’ne giren Grass, elan 17 yaşında II. Acun Savaşı’nın el açtığı dehşete şahitlik etti. Elan bilahare de Nazilerin hususi askeri birimi Waffen SS’e katıldı. Nobelli edip yıllar sonraları bu deneyimleriyle yüzleşti.

2006 yılında yayınlanan otobiyografisinde Waffen-SS üyeliğinden bahsetmesi, Almanya’üstelik olduğu büyüklüğünde sıkıntılı dışında da şişman tepkilere el açtı ve Grass’ın ‘ahlaki otorite’ konumuna kısık uymazlık verdi.

Senelerce Almanya’nın Nazi geçmişiyle hesaplaşmasını savunan adlı yazar, çabucak ‘ikiyüzlü’ olmakla suçlanmaya başladı. 

Bir Cevap Yazın