Nurettin Soydan: ‘Menajere bak’

Menajerlere bak!

Hafta sonu gailesiz muhabirimizin aynı haberi geldi elimize. ‘Bebek müdavimi’ Nurgül Yeşilçay, balkonunda dostça ederken tıpkı erkekle görüntülenmiş.
Şafak Güven’e ‘Nurgül Karı’ı arayalım, kimesne haberin doğrusunu yazalım’ diyorum.
Genç muhabir saatlerce Nurgül Yeşilçay’a  ulaşmaya çalışıyor, amma her düzlük ‘konu-duvar!’
Arama ve araştırmalardan sonradan bütün  bildirişim adresleri, Nurgül’ün ‘matbuat danışmanı-menajeri’ Gülistan Tatar’ı gösteriyor.
Genç muhabir  kibarca, geçmiş çektiği Nurgül Yeşilçay fotoğrafını anlatıp, ‘Yanlış bir olgun tahsis etmek istemiyoruz. İşin aslı üzerine akilane benzeri bilgelik verirseniz…’ derken, Gülistan Karı, ‘Siz o resmi çekemezsiniz, basamazsınız, yayınlayamazsınız. Mahkemeye veririz’ diyerek telefonu suratına kapatıyor..
Merak ettim, Kadın Tatar’ı da on paralık tanımam. Hangi aksiyon yapar, kimlerle çalışmış onu üstelik bilmem.
Ama bildiğimiz,  ilgilendiği ve şayet işi oldukça matbuat danışmanlığı-menajerlikse, sanatçısıyla ilgilendiren  medyaya akıllıca vukuf akışı sağlamak.
Hangi yapıyor hatun Tatar, ‘tehditkar’ üslubuyla sindirmeye çalışıyor.
Nurgül Yeşilçay üzere popüler aynı oyuncunun menajerliğini evet bile matbuat danışmanlığını fail Gülistan Tatar’ı bir haberin doğruluğu amacıyla bugüne büyüklüğünde kaç muhabir aramış!
Bizler yeniden bile bire bir ‘yanlışlık’ yapmamak üzere Genel Iz Yönetmenimiz Amaç Büyükçelebi ile fotoğrafların detaylarına bakıp,  kılı kırk yarıyoruz. Bire Bir ayrıntı bulabilir miyiz diyerek.
‘Amor-meşk’ ihtimali tutkun olduğuna göre…
Belikli elinden düşürmediği Elif Şafak’ın çok satan ‘Aşk’ kitabından yola çıkarak, ‘Balkonda ‘Amor’ Sefası’ başlığını atarak kullanıyoruz haberi..
Haberin tamamında ve bütününde ‘en ufak aşk yakıştırması’ namevcut…
Üstelik, Elif Şafak’ın pembe kapaklı kitabının kapağı bile, tıpkı fotoğrafın süresince kabaca görülecek  şekilde kullanılmış…
Pazar günü telefonum çalıyor, arayan Gülistan Tatar.
‘Bu haberi şüphesiz kullanırsınız. Orası özel hayat. Zahir aşk yazarsınız. Nurgül’ün yanındaki kardeşi!’
‘Gülistan Eş, geri sizi arayan muhabirimize yanındaki sevimli kardeşi demeniz bu kadar yumruk muydu. Bakın şimdi söylüyorsunuz.’
Belli kim birileri telefonla kendisine  vakit kaybetmeden ‘başlığı’ okumuş.
Diyorum kim, işbilmeyen Tatar’a, ‘Gazeteyi cebin, haberi yıldızlı gözle görün, okuyun ve beni o ahit arayın. Aşk haberi olmadığını anlayacaksınız.’
Akşam oluyor, Gülistan’dan emare yok.
Sonra da Twitter’deki sayfasında sözde bizi ‘bombalamış’…
Diyor kim işgüzar Tatar:
‘Güneş Gazetesi rezaleti,Nurgül Yesilçay’ın balkonunu çekmişler, kardeşiyle oturuyor ask sefası diye niteleyerek başlık atmışlar. Nurettin Soydan komutan …
Siz bilmeyeceksiniz kim bilecek suç işlediniz, tıpkı ünlünün balkonunu gidermek özel hayata giriyor. Magazin haberleri herkesi bezdirdi. Tek tıpkısı ünlünün bunlarla uğraşacak zamanı bile namevcut. Allahtan kimesne inanmıyor itibarları da bulunmayan!’
Benzeri öğün itibarımızın ölçüsünü sen belirleyemezsin.
Balkonun hususi hayata girip girmediğini sorar öğrenirsin…
Doğru bilgi vermediğin için, sanatçının itibarını temel sen  zedelediğin amacıyla panikten hangi yapacağını, nereye saldıracağını bilmiyorsun.
Batıda, ‘menajer evet üstelik matbuat danışmanının ağzından çıkan söz’, külah ettiği kişinin görüşü diye niteleyerek itibar görür…
Batıda vebal özne böyle yardımcılar kendilerini anında başlık önünde bulurlar.
Çünkü onlar, hile ettikleri şahıslar yerine, ‘nazik düşünür, proje üretir ve balaban dünyalık kazanırlar’.
Türkiye’deki kadar ‘maaşlı’, sanatçının iki dudağı arasına icra vekili, seçkin ay değişen ‘menajer-matbuat danışmanı’ değiller…
Türkiye’da sen karışma, ‘sanatçısı hesabına’ konuşan benzeri yönetici-matbuat danışmanı var mıdır kadın  Tatar! Var birlikte bu mesleğe 35 yılını veren biri namına (Ahmet Şan, Erkan Özerman, Hür Aras dünya) ego mi bilmiyorum.
İşimizi senden öğrenecek halimiz bulunmayan! Sen işini göre yap, ‘Karı Ağa’ pozlarından kurtul ve hemen işini yap yeter.
Ajda Pekkan’nın menajeri, üyesi olduğu POPSAV’dan  mevrut tıpkısı teklifi, sanatçısına aksettirmek ve onun kararını andırmak hesabına ahkam kesti.
‘Ajda Pekkan nemli, iki konser sıkışık veremez’ diye niteleyerek, onun kamuoyunda prestijini sarstı!
Bu mudur yönetici-basın danışmanlığı! Yanarım yanarım birlikte hala böyle ekipleri beraberinde tutup, sonradan medya ile akla yatkın  veriş kurduğunu ‘sanan’ sanatçılara yanarım!

Nurettin SOYDAN

Bir Cevap Yazın