Nusayri siviller ile militanlar değiş tokuş edildi

Milliyet’te yer düzlük habere bakarak Suriye ’bile cemaziyelevvel, perhiz ve isyancılar ortada varılan ittifak kapsamında daha önceki eşi görülmemiş tıpkı boşaltma operasyonu gerçekleşti. Inikat kapsamında, Lübnan sınırındaki Zabadani kasabasında Cıvıl Cıvıl ve Hizbullah tarafından sıkıştırılan Umum Nusra ve sair asi gruplar, bölgeyi tecezzi ederek Lübnan ’a geçti.

126 başkaldırıcı, uçakla Türkiye ’ye teslim etmek için Lübnan ’ın başkenti Beyrut ’a gitti. İsyancılar Türkiye ’den dahi, Hatay ’ın karşısında kâin ve Umum Nusra ’nın üstelik dahil olduğu Fetih Ordusu ’nun kontrolündeki İdlib ’e geçecek.Türkiye ’ye gelenler ortada 60 dertli isyancının bulunduğu açıklanırken, bu kişilerin Türkiye ’da tedavi görüp görmeyeceği netlik kazanmadı.

İHH de tahliyede vadi aldı

Militanların karşılığında ise, İdlib ’mağara Nusayri kasabaları Fua ve Kefraya ’de, Fetih Ordusu ’nun kuşatması altındaki siviller tahliye edildi. Fetih Ordusu ’nun güvenliği sağladığı yollardan güzeşte 338 sivil, ilk Cilvegözü tahril kapısından Türkiye ’ye, oradan de uçakla Lübnan ’a geçti. Siviller, Lübnan ’dan bile Şam ’ın kontrolündeki bölgelere geçecek. Insan Adalet ve Hürriyetleri Insancasına Müzaheret Vakfı (İHH) tahliyede saha aldı.

Üç kasabanın tahliyesinin, Viyana ’birlikte Eylül ayında Suriye mevzulu görüşmelerde varılan ‘6 aylık ateşkes ’ hedefine yönelik bire bir etap olduğu rapor edildi. Tahliyelerin peşi sıra kasabalara insani arkalama dağıtılacak. Londra merkezli Suriye Herif Hakları Observatuvar ’nden Rami Abdülrahman, Beşar Esad rejiminin başkent Şam çevresindeki alanları yükseltmek amacıyla bu cins anlaşmalara istekli olduğunu söyledi. Bu hafta zarfında, Suriye ’nin başkenti Şam yakınlarındaki Yarmuk kampını kuşatan IŞİD ve Ahali Nusra militanlarının bölgeyi ayrılma etmesine yönelik aynı ateşkese varılmış, boşaltma Selefi isyancı örgüt Hak Dini Ordusu ’nun lideri Zahran Aluş ’un öldürülmesinin ardından askıya alınmıştı. Güdük süre ilk üstelik isyancılar rejimle varılan geçim kapsamında Humus ’u silahları ile tecezzi etmişti.

NUSAYRİLER LÜBNAN ’A

İdlib ’mağara Fua ve Kefraya kasabasında sıkışan 338 Nusayri sivil, ilk Öncüpınar kapısından Türkiye ’ye, buradan dahi uçakla Lübnan ’a geçti. Fetih Ordusu adlı başkaldıran takım, Türkiye ’ye revan yolda güvenliği sağladı. IHH, sivillere zevcelik etti.

İSYANCILAR TÜRKİYE ’YE

Lübnan sınırında kuşatılan isyancılar, geçmiş karaca yolu ile Beyrut ’a geçti. Burara akrabaları tarafından karşılanan isyancıların, Beyrut ’fecir bile uçakla Türkiye ’ye geçmeleri planlanıyor. Operasyona Suriye Kızılayı zevcelik etti.

Bir Cevap Yazın