O kanallar kapanıyor!

Milliyet’te düzlük alan habere göre RTÜK, kendilerine bildirimde bulunmadığı mevzuata hilaf izinsiz olarak paket ürün yapan düzlem ve işletmecileri masaya yatırdı. Kısaca 150 televizyon yayınının sellemehüsselam yapıldığı belirlendi. Bu kapsamda hazırlanan inceleme raporunda şu tespitler vadi aldı:

–  Üst Asamble ’dan lisanslı medya bakım sağlayıcı kuruluşların tıpkı logo ile larp çok farklı teknik parametrelerle (söz gelişi: 5 skor 365 TV) zaman zaman aynı, arada bir üstelik farklı içerikte Kanuna ve Peyk Ürün Yönetmeliğine ters ve destursuz olarak iletiminin yapıldığı,
–  Arka Kuruldan lisanslı iletişim araçları bakım sağlayan kuruluşların yayınlarından (örneğin: Ayrımlı TV) müsaadesiz (lisansı olmayan) (örneğin: Toprak TV)yayınların yapıldığı,
–  Dip Kuruldan lisanslı (söz gelişi: “Avlu Görsel Yayıncılık A.Ş.” ünvanlı ve “ÇIZGI 7”logolu)televizyon kanalında yayınlanan kâh programların destursuz yerine “BAŞAK SEZIŞ” paketinde zoraki YURDUM TV adlı televizyon kanalından yayınlandığı,
–  Müstehcen içerikler ve görüntüler üzerinde bant Reklamlarla seksüel ürünlerin pazarlandığı,
–  Nebati ve sağlığa zararlı olduğu bakanlıklarca bildirilen ve tılsım sınıfına giren ürünlerin tüketiciyi yanıltıcı şekilde pazarlandığı ve satıldığı,
–  telif ödenmeksizin vizyona yeni giren filmlerin yayınlandığı,
–  Kemal Sunal ve benzeri peyrev vasıtasıyla iştiyak gören film ve programların müsaadesiz yayınlandığı,
–  Gâh ulusal kanallarda yayınlanan ve izleyiciler eliyle tercih edilen dizilerin destursuz olarak yayınlandığı,
–  Deniz Hırsızı adına yayınlanan film ve dizilerin görüntüleri üzerine alt bant ya dahi ayrı ayrı tekniklerle reklam arttırma edildiği ve bu şekilde pazarlama faaliyeti yapıldığı,
–  Dönüş içre ve sonsuz adına RTÜK nişane ilkelerine ve sürelerine yeraltı tele ahzüita yayını yapıldığı,
–  Kanuna ve yönetmeliklere muhalif adına yayın fail bu kişilerin haksız idrak elde ettiği, nedeniyle nahak rekabet oluşturdukları, işini hukuka akıllıca yapanların reklam gelirlerinin düşmesine ve zımnında engel etmesine hastalık oldukları, Kayırıcı Kurul marifetiyle belirlenmiştir.”
RTÜK Dal Yerleşmiş ’nun aldığı ceza kararları ezcümle şöyle:
–  “BAŞAK VIZYON” paketinin iletimi durdurulurken, yönetici ve sahiplerinin 2 yıla kadar delik cezası ile nakdî ceza alması için hukuki prosedür başlatılacak.
–  365 TV, Farklı TV, Kaçkar Karadeniz ve Yerey TV logolu Iletişim Araçları Hizmet Sağlayıcılar ve yayınları iletenler için 2 yıla kadar dam cezası ve nakdî ceza verilmesi için türel iş başlatılacak.

2 yıl mahpushane talebi

–  “DİGİSAT” paketindeki yayınların iletiminin “Digisat Dijital Ortam Uydu Alt Yapı İşl. A.Ş.” ünvanlı kuruluş vasıtasıyla durdurulması ve yapılan tebliğe rağmen bu yayınların iletimine bitmeme edildiğinin tayin edilmesi halinde ürün konveksiyon yetkisinin bozma edileceği anılan kuruluşa bildirilecek.
–  “SAKIL DIJITAL” paketindeki yayınların iletiminin “Sakil Sayısal Ortam Uydu Altyapı İşletmeciliği A.Ş.” ünvanlı yapılış eliyle durdurulması ve yapılan tebliğe karşın bu yayınların iletimine bitmeme edildiğinin tayin edilmesi halinde yapıt iletim yetkisinin fek edileceği anılan kuruluşa bildirilecek.
–  “GOGETSALE” paketindeki birlik yayınların iletiminin Türksat A.Ş. aracılığıyla durdurulacak.
–  Dip Kuruldan yahut ecnebi ayrımsız ülkeden münfail kitap lisanslı sıfır BEST FİLM TV, BEST TV, CTV, ÖZ TV, DİYALOG TV, KAPODOKYA TV, TARZ TV, SHOPPİNG TV, star SHOPPİNG, STAR sinema, SÜPER TV, YILDIZ TV logolu kuruluşlarının yayınlarının iletimi Türksat A.Ş. aracılığıyla durdurulacak. Yöneticileri ve sahipleri hakkında 2 yıla büyüklüğünde hapis ve 5 bin güne büyüklüğünde para cezası almaları amacıyla hukuki iş başlatılacak.
–  “Doğan Peyk Haberleşme Hizmetleri ve Uz Iletişim Tic. A. Ş.” Ünvanlı peyk enfrastrüktür işletmecisi kuruluşca “DOĞAN PEYK” ve “GOGETSALE” paketi üzerinden iletilen A CİNEMA TV, ANİMAL BOX, ARABESK TERANE, SATEN TV, BIREY TV, CİNEMAX TV, CİVAN TV, CLUB MAX, EZO TV, FULL hareket, M Ankara TV, SAKIZ RAKISI TV, MODEL Moda TV, THE BOX TV, THE WEST TV, KELE TV, YEŞİLVADİ TV logolu kuruluşlarının yayınlarının iletimi Türksat A.Ş. tarafından durdurulacak. 

Bir Cevap Yazın