‘O kanun’ üstelik yasalaştı!..

Takvim’de düzlük düzlük haberde kanuna bakarak; er, erbaş, Kıbrıs’a revan askerler ile askeri öğrencilerin harçlıkları artılıyor.

Asker ve erbaşlar ile Kıbrıs’a revan askerlerin harçlıklarının hesaplanmasında asıl alınan sendrom rakamları yüzdelik 100 artırıldı. Buna bakarak, 38 TL kayran bireyler 76 TL, 43 TL düzlük onbaşılar 86 TL, 49 TL düz çavuşlar 97 TL alacak.

Askeri öğrencilerin harçlıkları bile artırılacak. Askeri öğrencilerin harçlıklarının hesaplanmasında, “mülazım rütbesinin birinci evre brüt aylığı” yerine, “6528 nişan rakamının işyar aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak cirim” temel alınacak.

2003 öncesi ve sonrası göreve başlayan astsubayların sarrafiye paye kademeleri ile eğitim seviyelerine sınırlı adına yapılan uyma işlemlerinde birlik sağlanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) kontratlı kendisine istihdam edilen erbaş ve erlerin brüt asgari ecir anne alınarak belirlenen maaşları, subay, gedikli ve ehlivukuf erbaşlar dahil TSK’daki kamu görevlileri üzere görevli aylık katsayısı esas alınarak belirlenecek.

Kanuna bakarak, devlet üniversitelerindeki tedrisat üyelerinde emeklilik yaşının 72 olmasına müteveccih aranjman 1 yıl uzatılarak, 31 Boşluk 2016’ya kadar muteber olacak.

Hazine’ye veya DSİ’ye ilgili bahir, iç sular ve karada yapılacak su ürünleri istihsal tesislerinde veya su ürünleri yetiştiriciliği yatırımlarında gerekseme mahsus su ve su alanlarıyla deniz ve çöz sulardaki su ürünleri üretim hakkının icar teknik şartları, süreleri ve almanak bedellerinin, Gıda Ekincilik ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenme süresi 1 Familya 2017’ye kadar uzatılacak.

Vakıflar, burs yöneltmek için 31 Ara 2016’ya kadar bağış alabilecek.

Amme Tenkis Kanunu’nun, bakım alımlarında eksiltme öncesi ilişik kurumlardan akla yatkın düşünce alınması ve personel çalıştırılmasına dair bakım alımlarıyla ait sözleşmelerin uygulanması sürecinde kayran düz görevlilerin sorumlulukları ve bunlar hakkındaki yönetsel yaptırımları düzenleyen maddesinin ilişik fıkrasının bu sene sonunda dolacak olan meriyet tarihi, 30 Haziran 2016’ya büyüklüğünde uzatılacak.

Milli Yetişek Bakanlığı’na 12 bin 500 öğretmen kadrosu kurma edilecek.

Bir Cevap Yazın