O kelepçe matbuat özgürlüğüne vurulmuştur

Hürriyet Gazetesi Magazin Servisi muhabiri Cenker Tezel’in bir coşku mekânı çıkışında Libya Lideri Muammer Kaddafi’nin oğlunu görüntülemek isteyince korumaların saldırısına uğramasını protesto fail Magazin Gazetecileri Derneği (MGD) olayı kınadıklarını belirterek basın açıklama yaptı. Açıklamayı işleyen dernek başkanı Sinan Kele, Cenker Tezel’in kelepçe takılarak gözaltına alınmasını kınadıklarını ve yolsuz yöntemsiz bir pazar gördüğünü dile getirdi.

Libya Lideri Muammer Kaddafi’nin oğlunu, bire bir coşku mekanı çıkışında görüntüleyen Cenker Tezel’in patak yedikten bilahare kelepçelenerek gözaltına alınmasını protesto fail MGD üyesi tıpkısı 10 yabanlık ekip, İstanbul Adliyesi önüne gelerek matbuat açıklaması yaptı. Cenker Tezel’in dövüldükten sonradan adeta bire bir kabahatli kabilinden kelepçelenmesini kınadıklarını tamlayan MGD Başkanı Sinan Boğa, Cenker Tezel’in maruz kaldığı bu kırıcı muamelenin matbuat özgürlüğüne tutkun bire bir darbe olduğunu dile getirdi. Bilgelik kabul etme özgürlüğünün kanuncu tıpkı adalet olduğunu dile getiren Sinan Boğa; “Arkadaşımız Cenker Tezel’e yapılan saldırıyı ve kelepçelenerek adliyeye götürülmesini takbih etmek üzere toplandık. Cenker’in nahak yere olduğunu düşünsek de arkadaşımıza fiili müdahalede bulunulması kanun dışıdır. Arkadaşımızın üzerinde yavaş çarpma izleri bulunmasına karşın saatlerce gözaltında tutulduktan sonradan hastaneye götürülmüştür. Olayın değişik tarafı olan şahıslar üzere ise cemi tersi olmuştur. Olayın mağduru arkadaşımız kabahatli muamelesi görmüştür” dedi.

ARKADAŞLARIMIZIN ARKASINDAYIZ

Bu olayın tek izahının olamayacağını bile dile getiren Sinan Tosun, olayın tamamıyla kadar hukuka ters olduğunu belirterek sorumlular üzerine de arz kısa sürede suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. MGD’nin meslektaşlarının haklarını dulda üzerine gelişigüzel punt ve koşulda yılmadan mücadele edeceğini üstelik söyleyen Sinan Boğa; “Toplumun bilgelik kabul etme ihtiyacını gideren ve bu görevi en pres şartlarda işleyen arkadaşlarımızın sonuna kadar arkasındayız. Arkadaşımıza takılan kelepçe basının özgürlüğüne takılmıştır. Bu konunun kanuni takipçisi olacağız. Bu muameleyi yapanlar hakkında gereken rastgele cins kanuni işlemi yapacağız” dedi.

BILEZIK KİMLERE TAKILIR

MGD’nin avukatlığını fail Hasan Tığ, bilezik takılarak gözaltına alınmanın kanuncu yükümlülükleri olduğunu dile getirerek kaçma şüphesi namevcut birkişiye kelepçe takılamayacağını söyledi. Hasan Kılıç; “Cenker Tezel’in Adli Tıp’a sevki haddinden fazla ayrıntılı tıpkısı zamanda gerçekleşti. Olayın mağduru olduğu halde elleri kelepçelendi. Inanma yetkililerinin müvekkilimize gösterdiği tavır ile karşı tarafa gösterdiği büyüklenme beyninde okkalı ayırt vardı. Savuşma şüphesi sıfır ve olayın temel mağduru olan Cenker Tezel’e kelepçe takılmamalıydı. Bu matbuat özgürlüğüne takılan aynı kelepçeydi. Kâin durumda ise 4-5 hayat tarafından dayak incir, kamerası ve ışık makinası şikeste tıpkı basın mensubuna kesinlikle takılmamalıydı. Bilezik mecburi haller dışında kimseye takılmamalıdır. Karşı tarafa hiçbirşey yapılmazken, Hürriyet Gazetesi kabil kocaman tıpkı gazetenin mensubu olan muhabirin saatlerce güven amirliğinde tutularak avukatla görüştürülmemesi, hastaneye sevk edilmemesi, ifadesinin geç alınması yavaş tıpkı hukuksuzluktur. Buradan Güvenlik Müdürü Hüseyin Çapkın’a dahi gerek hukukçular gerekse bile MGD kendisine çağrıda bulunuyoruz. Gerekenin yapılması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Bir Cevap Yazın