O patırtılı Atatürk’e ilişkin değil mi?…

Fert Dündar, NTV ’üstelik “O türküyü kameraman Misyon Özkan söylemişti ve 1998 ’bile belgeselde kullanmıştık” diyerek izah yaptı. Cari, gelişmeler konusunda “Tıpkısı arkadaşım internetten göndermişti” şeklinde konuştu

CNN Türk ’te yayınlanan ve Atatürk ’nam söylediği iddia edilen ayrımsız Rumeli türküsü ortalığı karıştırdı. Olay şöyle gelişti: CNN Türk ’te Mehmet Yaşin ’mağara sunduğu ‘Hezel Lezzetleri ’ programına katılan ünlü sinema oyuncusu Tarık Cari, beraberinde getirdiği CD ’da Atatürk ’ad yırlamak söylediği bire bir plak kaydının kopyası olduğunu belirtti. CD, yayında izleyicilere da dinletildi.

TÜRKÜYÜ DINLEMEK IÇIN TIKLAYIN

‘ORİJİNALİ AVRUPA ’BIRLIKTE

Kendi sesinden olduğunu sanıyorum,muhteşemgüzel bir sesi var” diyen Tarık Akan, plağın öyküsünü ise şöyle anlattı: “Bire Bir Alman, Atatürk ’e bir curcunalı anahtar cihazı getiriyor amma plağa kayıt oluyor.Mustafa Kemal dahi bunu çok seviyor. Akşamları kendisi ona şarkıyı söylüyor. Dinliyor bilahare kırıyor. Tek kimsenin eline geçmiyor bu plaklar. Sonradan tıpkı arkadaşı alıyor, ona bile vermiyor. Sonraları birisine geçiyor. Plağın orijinali Avrupa ’de faal bire bir güneş araştırmacısında. Adını açıklayamam.” Tarık Cari ’ın arşivinden çıkan plakta, Atatürk ’ün söylediği iddia edilen tıpkısı yırlamak vardı. Rumeli türkülerini haddinden fazla muhip ve Selanik doğumlu olan Atatürk, iddiaya bakarak plak kaydında esasen Selanik yöresine ilişik “Çalın Davulları” isimli türküyü söylüyordu. Atatürk, yırlamak söylemeyi bitirdikten sonra orada bulunanlara güdük aynı müşavere yapıyordu.

‘ÇEKIMCI SÖYLÜYOR ’

Ancak akşam ezanı saatlerinde NTV ’birlikte gazeteci Fert Dündar, türküyü belirten kişinin Atatürk değil kişi ekibinde etkin ayrımsız çekimci olduğunu söyledi. Dündar, “Bu türküyü 1998 ’de bir belgeselde kullandık. Aynı kaydı ‘Mustafa ’ belgeselinde da kullandık. Çokça gani tıpkı sesi olan yapımcı arkadaşım Erek Özkan ’dan dilek ettim; stüdyoya girdi ve bu türküyü seslendirdi. Yani ses Atatürk ’e değil Uğur ’a ilişik” ifadesini kullandı.

‘ANCA DEMEDİM ’

Programa telefonla bağlanan Tarık Akan ise “Ben zaten ‘Bu patırtılı Atatürk ’e ilgilendiren ’ demedim. ‘Atatürk ’ün sesi olduğunu durum ediyorum ’ dedim. Türküyü söyleyen Atatürk değil, bire bir kameramanmış” dedi. HABERTÜRK ’ün aradığı Akan, “Ben programda ‘Bu Atatürk ’nam sesi ’ demedim. ‘Bendeki kayıt çok benziyor ama Atatürk ’nam sesi mi emniyetli değilim ’ dedim. Bana dahi internetten tıpkı arkadaşım gönderdi” diye niteleyerek konuştu.

Bir Cevap Yazın