Obama-Erdoğan beyninde sakim diyalog!

Özgürlük’ten Bahir Zeyrek’in haberine göre Erdoğan ise Obama ’evet “Onlar istediği üzere oradayız. Çekildiğimizde DAEŞ yerleşecek. Hem ‘Çekilin ’ deyip hem ‘DAEŞ ’le mücadeleye elan aşkın bindi olun ’ gayrimümkün” karşılığını verdi.

IRAK ’ın BM Asayiş Konseyi ’hangi başvurmasının ardından Washington – Ankara hattında çetin aynı trafik yaşandı. ABD Başkanı Barack Obama, Irak ’ın başvurusunun görüşüleceği BM Asayiş Konseyi toplantısının tezce öncesinde Cumhur Reisi Tayyip Erdoğan ’ı aradı. Erdoğan, o tam Milli Düzenlilik Konseyi toplantısına başkanlık ediyordu ve Obama ’nın telefon ika gerekçesi olan Irak, Suriye ve bu ülkelerdeki IŞİD yıldırı örgütü ile savaş üzerine etraflı birifingler almıştı.

DİYALOGLA ÇÖZÜN

ÇAKER Başkanı, Irak Başbakanı Haydar Desise-Ibadi ’nin Türkiye ’nin Irak ’taki askeri varlığı dolayısıyla karşılaştığı siyasi baskıya ilgi çekerek, konu BM Düzenlilik Konseyi ’hangi gelmeden Ibadi ’yi rahatlatacak adımlar atmak istediğini söyledi ve “Laf Irak ’ta aynı ulusal değer meselesine, politik bire bir krize döndü” dedi. Obama, Türkiye ’nin adım atarak, Irak yönetimi ile diyalog kurarak Ibadi ’yi rahatlatmasını istedi. Obama, Türk askerlerinin Ibadi ikna edildikten bilahare Başika ’ya dönmesini istedi.

KENDİLERİ İSTEDİ, GİTTİK

Leşker meselesinin bu boyutlara gelmesinin arkasında Rusya ve İran ’ın olduğuna inanan Erdoğan ise Obama ’ya şunları söyledi: “Biz DAEŞ ’le mücadele çerçevesinde oradayız. Durduk yerde neden gidelim kim? Kendileri istedi, Iraklılara yetişek çevirmek amacıyla gittik. 2400 Kürt Peşmerge ve Sunni Arap eğitildi. Sincar ’ın vurdumduymaz alınmasında Türkiye ’nin verdiği eğitimlerin katkısı büyük oldu. Bitmiş, biz çekilelim amma biz çekilince oraya DAEŞ yerleşecek. Hem ‘çekilin ’ hem ‘DAEŞ ’le mücadeleye elan çok destek olun ’ imkânsız.” Obama ’nın Erdoğan ’a yanıtı birlikte “Haklısınız, DAEŞ yıldırı örgütü ile mücadeleye verdiğiniz desteği önemsiyoruz. Ancak, Ibadi, içerdeki baskıya karşı biraz rahatlasın. Iraklıları ikna edelim” oldu.

KUL ÖĞÜRTLEMEK İSTEDİĞİNDE KARŞI ÇIKTIK

Arka düzey tıpkı izinli, Türkiye ’nin Başika ’ya sonradan gönderdiği askerlerin benzeri bölümünü Yıldız Irak ’taki Bamerni Kampı ’na çektiğini, askerlerin burada bekleyeceğini söyledi ve şöyle konuştu: “Krizi büyütme niyetimiz yok. 1600 askerle mi Irak ’ı böleceğiz? Irak ’ta aralarında Avustralya ’nın üstelik olduğu 20 ’ye yakın ülkenin askeri var. İran ’ın Irak ’ın neresinde birçok askeri var galiba değil. Türkiye ’ye hükümsüzlük yapılıyor. KUL Irak ’ı 3 ’e bölmeye çalışırken de tığ ‘Irak ’ın arazi bütünlüğü ’ diye niteleyerek tutturmuştuk.” Özgürlük ’in edindiği bilgiye göre, gelecek hafta Başika ’dan ayrıksı tahliye olmayacak ve Irak yönetimiyle temaslar artırılacak. Başbakan Davutoğlu, Iraklı muhatabı Ibadi ile görücek. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu birlikte Irak Dışişleri Bakanıyla ülfet trafiğine girecek. Irak yönetimi kandırma olmadan Başika ’evet leşker gönderilmeyecek.

Bir Cevap Yazın