Obama’dan IŞİD açıklaması!

Milliyet’te yer düzlük habere göre Obama ’nın, BENDE Savunma Bakanlığı ’nda (Pentagon), yanı sıra Başbuğ Yardımcısı Joe Biden, Defans Bakanı Ash Carter ve özge kurmayları varken yaptığı açıklamaya, Dışişleri Bakanı John Kerry birlikte videoteyp konferansı aracılığı ile katıldı.

Muhalefette kâin Cumhuriyetçi Parti ’den, IŞİD ile uğraş yöntemleri ve muvaffakiyet sağlanamaması konusunda sert eleştirilerin hedefi olan Komutan Obama, terör örgütü IŞİD ’e alın sunulan savaşta ilerleme sağlandığını ancak bunun elan dahi hızlanması gerektiğini belirtti.

MEMLUK ’nin liderlik ettiği uluslararası koalisyonun parçası olarak Fransa, İngiltere, Almanya, Avustralya ve İtalya’nın IŞİD ’e alın savaşta, öncekine bakarak imdi destek verdiğini söyledi.

Bambaşka ülkelerin da desteklerini artırmaları gerektiğini anlatan Obama “Bu yüzden Savunma Bakanı Carter ’dan Ortadoğu ’evet gitmesini ve ortak yönetim ortaklarımızla bu savaşa artık askeri katkı sağlamaları için çalışmasını istedim. Kendisi, bu matbuat toplantısından bir anda sonraları yola çıkacak” diyerek konuştu.

IŞİD sivil halkı koruyucu namına kullanıyor

Obama, Paris ve BENDE ’nin California eyaletine bağlı Titr Bernardino kentindeki saldırıların arkası sıra IŞİD ’e  karşı albeni saldırılarını artırdıklarını ve bugüne büyüklüğünde 9 bin cüretkâr düzenlendiğini belirtti.

Obama, sunma haddinden fazla hava saldırısının akıbet benzeri ayda yapıldığını ancak örgüt üyelerinin sivil halkın arasına saklandığını söyledi. Obama, sahadaki güçlerin de örgütle mücadeleyi sürdürdüğünü, antrparantez örgütün birçok liderinin birlikte akıbet aylarda öldürüldüğünü belirtti.

Obama, “IŞİD liderleri saklanamayacak. Onlara mesajımız de haddinden fazla celi. Bir sonraki siz olacaksınız” dedi.

Örgütün sonuç dönemde yer kaybettiğini ve yaz boyunca hangi Suriye ’üstelik hangi birlikte Irak’ta hiç ayrımsız muvaffakiyetli saldırıya girişemediğini tamlayan Obama Suriye’da IŞİD ile savaş fail Kürt, Arap, Hristiyan, Türkmen evcil güçlerin birlikte akıbet adım başarılı olduklarını dile getirdi.

Obama, bu güçlerin sayesinde, IŞİD militanlarının Türkiye sınırının iri bölümünden püskürtüldüğünü, sınırın vurdumduymaz kalanının tamamen kapatılması üzere Türkiye ile çalıştıklarını söyledi.

Bir Cevap Yazın