Obezite kanseri diyabeti da getiriyor

SAÜ Afiyet Yüksekokulunca Firez ve Kurultay Merkezi’nde planlı “Çağın Hastalığı Obozite Sempozyumu”nda mütekellim Altınkaynak, obezitenin enerjinin harcanmaması ve depolanmasıyla vücuttaki yağ kitlesinin artması kendisine bilindiğini anlattı.

Altınkaynak, karbonhidrat ve enerji yükü çok gıdaların yeğleme edilmesi ve fiziki aktivitelerin azalmasıyla ortaya sâdır obezitenin dönem geçtikçe arttığını, mefret aynı umum sağlığı sorununa dönüştüğünü belirterek, dünyada 2000 yıllarında 1,1 bilyon kişinin baş döndürücü çetin, 400 milyon kişinin obez olduğunun düşünüldüğünü, 2015 yılında ise katmerli kiloluların 2,3 milyara, obezlerin dahi 700 milyona çıkmasının beklendiğini kaydetti.

Türkiye’dahi Şeker Hastalığı ve Bozgun Glukoz Toleransı Prevelansı 2 (TURDEP) çalışmalarına göre toplumda obezitenin yüzdelik 32 civarında olduğunu belirten Altınkaynak, TURDEP 1 çalışmalarına bakarak bu oranın yüzdelik 44 artma gösterdiğine dikkati çekti.

Altınkaynak, dünyada genişlik çok obezin ABD’birlikte, en azının bile Japonya’üstelik olduğunu belirterek, “ABD’deki 2-19 gözyaşı grubu çocuğun yüzde 16,3’ü obez. Ülkemizde birlikte akıbet çalışmalara bakarak yüzde 9 ila 29 arasında değiştiği gözlenmiştir. Görüldüğü üzere 1900’lerde yüzde 10-15 civarında olan obez çocuk sayısı yüzdelik 29’lara dayanmış vaziyettedir. Yalnız şişmanlık değil, sistemik ve metabolik çor obezite yanı sıra diyabeti, hipertansiyonu, kardiyovasküler, kas çıplak sistemi hastalıklarını ve kanseri üstelik getirir” diye niteleyerek konuştu.

ERKEN CANLANDIRMA ÇOKÇA CESIM

Keyif Bakanlığının ’21. Yüzyılda Dizge Için Keyif Programı’nı başlatarak obeziteyi kesmek üzere icraat yaptığını kaydeden Aktınkaynak, obezitenin temas ülkedeki esenlik harcamalarında nazik maliyet oluşturduğunu vurguladı.

Sağlıkla ilgili harcamaların yüzdelik 2 ila 7’sinin obeziteye ayrıldığını rapor eden Altınkaynak, savaş için erken teşhisin haddinden fazla ehemmiyet taşıdığını sözlerine ekledi.

HÜRRİYET INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın