Obezitenin hedefinde kadınlar var!

Kullanılmamış Asır’birlikte düz kayran habere bakarak obezite, günümüzde kaslı ve gelişmekte olan ülkelerin en büyük keyif sorunlarının başında gelirken, Türkiye’da obezite sıklığı kadınlarda erkeklere kıyasla daha aşkın görülüyor. Kişilerin sosyal hayatını de ters yönde etkileyen obezite; cins 2 şeker hastalığı, hipertansiyon, dislipidemi, koroner arter hastalıkları, mafsal rahatsızlıkları ve gaflet uykusu apne sendromu gibi ekleme hastalıklara da hastalık namına insanların yaşam süresini kısaltıyor.

Türkiye’dahi obezite tablosunun seçme geçen yıl zıt yönde ilerlediğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Umut Barbaros konuyla ilgilendiren şunları dedi: “Obezite ‘sağlığı bozabilecek derecede sapık ya da fazla yağ birikimi’ kendisine tanımlanmaktadır. Cisim yağ kütlesinin rafine kütleye oranının ölçüsüz artması sonucu gestalt uzunluğuna bakarak beden ağırlığının olması gereken düzeyin konusunda çıkmasıdır. Kişinin kabile ve ağırlığı arasındaki aksata bu nedenle çok önemlidir. Obezite yanı sıra ayrıksı hastalıklara de hastalık olan sinsi benzeri hastalıktır. Kansere vabeste ölümler ve kanser artışı, obeziteye paraleldir. Hele erkeklerde kolon kanseri, kadınlarda de meme başı kanseri oranları obeziteye manalı derecede artmaktadır.

Tedavi edilebilir bire bir çor

Obezite hem önlenebilir hem birlikte otama edilebilir tıpkısı hastalıktır. Obeziteye etmen olan genişlik heybetli madde günce alınan enerjinin harcanan enerjiden çok olması durumunda, harcanamayan enerjinin vücutta yağ adına depolanmasıdır. Bu nedenle alınan enerjinin tüketilen enerjiden beş altı olması ve bu şekilde olumsuz erke dengesi oluşturulmalıdır. Obezite tedavisinde tıbbi tagaddi tedavisi (diyet), egzersiz tedavisi, davranış değişikliği tedavisi, farmokolojik tedavi ve ağırbaşlı vakalarda cerrahi otama uygulanması gerekmektedir. Şişmanlık (obezite) ameliyatları ya bile diğer tıpkısı kalın makbul adıyla bariatrik cerrahi ameliyatları günümüzde muvaffakiyet ile uygulanabiliyor. Katmerli iri hastalarda diyet ve tıpkı otama yöntemlerinin temelli sükse sağlama olasılığı % 1-2 kadarıdır. Bu yüzden ötede bunaltıcı hastalarda cerrahi otama yer çalışkan yöntemdir.”

Nedenleri

Yanlış tagaddi, lüks tüketim ve fast food beslenme alışkanlığı
Hareketsiz dirim
Genetik etmenler, hormonal ve metabolik etkiler
Ruh Bilimsel nedenler
Zararlı alışkanlıklar; sigara – etil alkol tüketimi
Beğenilen gâh ilaçlar
Kadınlarda tevellüt sırasında ve sonrasında alınan kilolar, hormonal değişimler
Bilinçsizce yapılan diyetler birden kilogram alınmasına sebep olabiliyor.

Bir Cevap Yazın