Ofiste çalışanlar, aman dikkat!..

CİHAN’dahi vadi alan habere bakarak masa başı çalışanı kalkışmak on paralık da dümdüz değil diyen uzmanlar, büro çalışanlarında teneffüs yolları hastalıklardan, teferruatlı mütemadi hareketsizliğe vabeste oyunbozan ve hemoroid üzere damar rahatsızlıklarına büyüklüğünde bire bir çok problemin görülebileceğini belirtti.

Hisar Intercontinental Hastanesi Kulak Koku Alma Organı Derbent Hastalıkları, Temel Sorumluluk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Tayfun Apuhan, iş merkezi çalışanlarını bekleyen emraz ve sığınma yöntemleri ile ait bilgiler verdi. Mesleksel ve çevresel faktörlerin sunma haddinden fazla teneffüs yollarını etkilediğine dikkat çekici Doç. Dr. Apuhan, Kış aylarında sadık alanlarda aşkın mesafe eylemek zorunda olan bölüm çalışanlarında görülen solunum yolları enfeksiyonları dünyada sunu kalın rastlanan ve yer fazla iş gücü kaybına sefer açan hastalıklardır. Muafiyet sistemi bağan, kronik hastalığı olanlar, yaşlılar, özellikle çocuklar, dal ve ast teneffüs yolu ile ilgilendiren vakayiname sinüzit ve bronşiti olanlar tehlike altındadır. Klimatize işyerleri, şişman otellerde çalışanlar ve havalandırma işçileri da riskli kol içerisinde düzlük alır. Bakteriyi düz kişinin beden direnci da haddinden fazla önemlidir. Süt Kuzusu, yavru ve yaşlılar, şeker hastaları, alkolikler, kortizon tedavisi alanlar, kemoterapi görenler, böbrek yetmezliği ve kronik akciğer hastalığı bulunanlarda hastalığın oluşumu elan yüksek orandadır. Sunma enli kolaylaştırıcı sebep ise sigara içilmesidir.” dedi.

OFİS ORTAMI ALERJİK HASTALIKLARA DESTEK HAZIRLIYOR!

Dr. Tayfun Apuhan, “Alerjik hastalıkların sıklığı, teknolojinin gelişimine koşut yerine arttığı için büro içinde geçer havalandırma ve ısıtma sistemleri, elektronik beyin ve tıpkıçekim makineleri kızdırma saçar kuzuluk geldi. Kişilerin sadık ve sıkıntılı alanlarda topluca bulunmaları, halı kaplanmış zeminler, sigara alışkanlığının yayılması, katkı maddesi içeren amade gıdaların tüketilmesi, ofislerde geçer havalandırma ve ısıtma sistemleri kadar faktörler sonucu alerjik hastalıklar, endüstrileşmiş yöre ve kentlerde daha kesif görülmeye başladı. Alerjik hastalıklar ara sıra benzeri çığır hastalığı şeklinde ve işyeri içinde kâin ayrımsız alerjenle temasa kapalı namına ortaya çıkabilir. Bu açıdan hele bölüm ortamları riziko taşır. Şikayetlerin işe girdikten sonraları başlaması, dinlence zamanlarında azalması, mesleğe merbut alerjileri düşündürür. Yazıhane ortamlarında çalışanlarda binanın yapımında beğenilen malzemeler, ilişkin ortamda içilen sigara, vadi döşemelerinde kullanılan halılar, elektronik beyin tozları, klimalarda kolonize olan bire bir mızıka mikroorganizmalar ve tozlar alerji açısından riziko taşır. Antrparantez bu alanlarda kâin bina malzemeleri, kayıt ve insanlardan çıkan tanecikler, sigara dumanı, radon gazı ile formaldehit üzere kirleticiler dahi müstevi havasında bulunabilirler. Bir enfeksiyonun hastalığa hastalık olacak şekilde kişiye iletilmesindeki faktörler; enfeksiyona maruz mütezayit bireyin muafiyet sisteminin hassasiyeti, maruz kalma süresi, mikroorganizmanın katil gücü, dem ahiz oranı, enfeksiyonun geçme yolu (dem ahiz, gözler ve büyüklenme kabilinden) ’dur. Bu faktörler bir tane başına hastalığa sebep gayrimümkün. Kişinin afiyet durumu ve bağışıklık kabiliyeti gibi özellikleri birlikte sunma bir iki alınan mikroorganizma dozu ve süresi kadar önemlidir.” diye niteleyerek konuştu.

Ofis çalışanlarında görülecek rahatsızlıklarla ilişik Apuhan şöyle dedi: Alerjik hastalıklar, kas teşrih sistemi rahatsızlıkları, toz evet dahi değişik kimyasallara sınırlanmış akciğerler ve diğer organlarda kronik rahatsızlıklar, hareket azlığına sınırlı obezite ve sair metabolik problemler, etraflı devamlı hareketsizliğe bağlı oyunbozan ve hemoroid üzere yaradılış problemleri.

Dr. Tayfun Apuhan, masa başı hastalıklarından tevakki etmek için şunları sıraladı:

“• Cam ve kapıları açarak ortamdaki rutubet miktarının artması amacıyla arada sırada tabii havalandırma yapın.
• Vazıh havaya çıkmayı ihmal etmeyin.
• Sayrı olan kişilerden uzak durun. Elle-yanakla tokalaşmak namına engin selamlaşma riski azaltır.
• Bol su amacıyla: Yalın bitki çayı ve bildirme önemlisi üstelik su tüketimimizi artırın. Günde tahminî 2,5–3 litre akarsu amacıyla.
Beden direncinizi tasarruf etmek amacıyla tagaddi ve hazır para tüketiminize özen gösterin.
• Enflüanza aşısı olun.
• Burnunuzun ortamında strüktürel defo (deviasyon, yetik konkalar ve konjenital anomali, polip vs) varsa gidermeye çalışın.
• Ellerinizi sıkça yıkayın.
• Bilgisayarlar hijyenik bilgisayar ve elektronik donanım temizleyicileri yoluyla temizlenmelidir.
• Kuma kullanım eşyalarını sunu uzuv indirin.
• İyileşene büyüklüğünde birkaç dolaşma ortamdan uzaklaşın.
• Hijyen koşullarının, hele su ve gıdaların takibinin ahenktar yapılmasına özen edin.
• Cemi bunlara rağmen genel durumunuz bozulduysa sunu mümasil sağlık merkezine yahut hekime başvurma edin.”

Bir Cevap Yazın