Öğretim Üyesi açığına ‘72’ formülü

Habertürk’te saha kayran habere göre Yükseköğretim Kurulu (YÖK), bakir kurulan ve gelişmekte olan üniversitelerde öğretim üyesi açığı sorununu çözmek için, akademisyenlerin 72 yaşında emekli olmalarını içeren ve bu ay böylece süresi dolacak düzenlemenin uzatılmasını öngören benzeri yasa fikir taslağı hazırladı.

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu kapsamında, kerem üniversitelerinde havari doçent, doçent ve müderris kadrosundaki tedris üyeleri 67 yaşında tekaüt olmak zorunda.

YÖK, 2008 ’de yaptığı eğreti düzenlemeyle, eskimemiş üniversitelerdeki tedrisat üyelerinin 72 yaşına büyüklüğünde çalışmalarına olanak sağlamıştı. Fakat bu düzenleme 31 Aralık ’ta sona erecekti ve bakir üniversitelerde fariza işleyen 67 gözyaşı ve üstü öğretim üyelerinin mütekait olması gerekecekti. Fakat, YÖK ’ad çalışmasıyla, tedris üyelerinin 72 yaşında emekli olabilmelerine imkân sağlayıcı yönetmeliğin süresi uzatılırsa, Adıyaman, Düzce, Bartın, Bayburt, Amasya, Aksaray, Giresun üniversitelerinin birlikte meydan aldığı 41 çap üniversitesindeki 200 öğretim üyesi bu durumdan yararlanacak.

YÖK ’ad, düzenlemenin tamlık talim üyelerini kapsaması için düzentileme yaptığı birlikte öğrenildi.

Bir Cevap Yazın