Öğretmene özel motivasyon!..

Türkiye Gazetesi’nden Gökhan Kaya’nın haberine bakarak yıldırı cihetiyle Doğu illerine giden fakat ayrıntılı yıllar eğlenmek istemeyen öğretmenlerin teşvik edilmesi amacıyla çalışma başlatıldı. Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçeleri başta girmek amacıyla, sokağa balkon yasağı ilan edilen bölgelerdeki öğretmenleri işbaşında eğitim gerekçesiyle geri çeken Nezaret, bölgenin sarıklı sıkıntısına merhem olacak düzenlemeyi alelacele hayata geçirecek. Herhangi Bir sene yapılan atamalarda aslan payını Maşrık ve Güneydoğu illerine veren Vekillik, bu atamalarla bölgenin açığını kapatmasına rağmen, atananların koca durumu evet bile sağlık üzere sorunları esbabımucibe göstererek gün batısı illerine tayin istemelerine çözüm amacıyla harekete geçti.

FARKLI SEVAP ÖDENECEK

Bölgeye atanan öğretmenlerin yeryüzü birkaç 4 sene kesintisiz tayin talebinde bulunmadan görevine bitmeme etmesini hedefleyen Bakanlık, okullarda detaylı süreli çalışmasının özendirilmesi için muallimlik mesleğinin kariyer basamaklarını baştan belirleyecek. Bu kapsamda farklılaştırılmış ecir modeli uygulanacak ve öğretmenlerin normal maaşları dışında bölgeye ve bakım yılına göre mütebeddil arttırma sevap alması sağlanacak. Vekillik, deneyimli öğretmenlerin bölgede fariza yapması üzere ayrı benzeri uygulamayı daha başlatmayı planlıyor.

Tecrübeli hoca Mağrip kullanılmamış mezunlar Gün Doğusu illerinde

Milli Yetişek Bakanlığı personel kayıtları, genişlik birkaç tecrübeye cemaat öğretmenlerin Maşrık ve Güneydoğu illerinde görev yaptığını gösterdi. Etkin profilini ortaya çıkaran listeye bakarak öğretmenlerin kestirmece yüzde 25’i 5 yıldan, yüzdelik 20’si ise 20 yıldan çok tecrübeye ehil bulunurken, yüzde 45’inin 11 ile 20 sene ortada çalışması olduğu ortaya çıktı.

Ege ve Akdeniz bölgelerinin lep kesimlerinde 0-5 almanak hoca oranı yüzde 10 kendisine belirlendi.

Buna rağmen Şırnak ve Hakkari’de öğretmenlerin kısaca yüzde 90’ının; Ardahan, Muş, Veca illerinde ise yüzdelik 80’inin 5 yıldan daha birkaç tecrübeye cemaat olduğu belirlendi. Mavera yandan 0-5 almanak sarıklı oranının Bitlis ’te yüzde 76, Siirt ’te yüzdelik 73, Iğdır ’de yüzde 70 ve Kars ’ta yüzdelik 69 adına belirlendi.

Bir Cevap Yazın