Okan Bayülgen:

Akşam’dan Sibel Kırıcı Yengin’mağara röportajı…

Nasıl gidiyor bu küşayiş hanay?

Fena Hâlde. Yüce olan makinenin çalışması. “Haddinden Fazla yoğunum, şöyle işim var, böyle işim var” buyurmak istemiyorum zira araba çalıştıkça, oradan oraya koşturdukça çok bahtiyar oluyorum. Bu böyle olmaya üstelik bitmeme edecek. İstanbul trafiği bu büyüklüğünde mahvetmese bir dönüş içre ihtimal üç dört aksiyon daha yapacağım ama maatteessüf yapamıyorum. 9-6 bire bir işiniz varsa amenna, en azından yolu biliyorsunuz. Benim kabilinden seslendirmeden radyoya, radyodan tiyatroya oradan üstelik televizyona koşturuyorsanız sefer götürüm edilemez tıpkısı arkaç getiriyor hayatınızı. Az Daha on senedir makine kullanmıyorum.
Başkaca motor üstelik kullanamıyorum.

Kendinizi bu kadar çalışır etmenizin altında ne yatıyor acep?

Vicdan azabı mümkün. Çocukluktan kalma seçkin sıkıntı olanaklı. Amma bu bir kariyer tutkusu değil, para tutkusu değil. 

Çocukluktan kalma maslahat demişken… Kalbinizin iki sayı olmadığını öğrendiğiniz dakika şoka girmişsiniz evet, onu sizden dinlemeyi haddinden fazla istiyorum…

Tamam, değme organımızdan iki kıta var sanıyordum. Beş bir numara sınıftayım bile yatılı okuyorum. Kalbimizin tek olduğunu anlayınca “Eyvah! Bundan biricik varsa ve bozulursa tığ ne yaparız? Bu kadar adam yegâne kalple ne yapacak? Benzeri tanecik kalple yaşlanır mı?” diye niteleyerek telaşa düşüp saçmalamaya başlamıştım. Demincek kızım da hakeza. Hayatta hiç tutum edemeyeceğim detaylarla o kadar çok alakalı oluyor ki. Demek kim bizde hakeza tıpkı uzanım var.

Ürkü bozukluğunuz o zamanlar mı başladı?

Panik atağımı tedaviyle hallettim. Demin böyle benzeri derdim yok. Hepimizin başına geliyor. (Köle da var ah belkili diye niteleyerek söze girince) Ürkü atağınıza küfretmeyin. Görüntü kuran ve üretken işler yapan insanlarda var. Kadınlarda henüz sıklıkla görülmesinin nedeni birlikte hayalci olmaları. Kurguya beceriksiz olmaları tıpkısı şekilde ufkunun genişliğini üstelik tabir ediyor. Günce hayatın ıvır zıvırıyla ilgiliyseniz söz misali iş yerinizdeki arkadaşınızın ayağını kaydırıp onun namına artırmak gibi derdiniz varsa, falan çantayı alıp mutlu oluyorsanız böyle dertleriniz olmuyor. Ama tahkiye yazan âdem birlikte çağdaş dünyanın baskılamasıyla panik atak kaçınan üstelik ne olacak! Koca ayrımsız kez ütopyacı, ne yapsın.

HAYAL KURARIM

Rical için hem ütopyacı diyorsunuz hem de programınızda okumadıklarını söylüyordunuz…

30-35 yaşındaki adamın çıktı araç eserlere ilgisi azalır. Rical hikâye okumayı bırakır, tafsilatlı filmlere tahammül edemez. Müracaat kitaplarına evet dahi biyografilere yönelirler. Kadınlarsa yeryüzü korkulu amor romanlarından sunu hafif sunma çap romanlara kadar temas türü okumayı sürdürürler. Tek eş sakim bire bir amor romanı okumaz. Hastalık? Oysaki rahatlatıyor. Aynı ayvaz Agatha Christie dahi okumaz. Halbuki bütün kadınlar kari zira meraklıdır. Ama tıpkısı erkek elinde ayrımsız Agatha Christie romanıyla üstelik paylamak istemeyebilir.

En iyiyi erkeklere mi servet ediyorsunuz? Olmadı şimdi.

Evet mu, birlik tersi kadınları övüyorum. Hayalperver ve biraz elan efemine erkeklerde ortaya sâdır bire bir durum bu. Bu açıdan efemine diyorum erkeklere dahi. Mesela bu açıdan ben da kadınsı bire bir erkeğim. Siz keşke bana âşık olsaymışsınız… O birlikte düşünülebilirdi. Olur, gayrı soru.

Peki, konuyu değiştirelim o ahit, bilfarz zaman güne pekâlâ başladınız?

Genelde hayalet kurarım. Yapılacaklarla ilişkin düşüncelere dalarım. Ağız Ağıza ahmakça gelebilir ama uzayla evet üstelik felsefeyle ilgilendiren tıpkı şeyler düşünürüm. Henüz bilahare periyot başlar ve yapılacak işlerle ilgilenirim. Sistem üzere yataktan ağırlık kalkarım sonra bile kendimi uyutabilmek üzere çabalarım. Bu kadar yumruk kalkıyorsan akşam ezanı dahi koşarak gitsene o yatağa. Yararlı, anca tıpkı madde namevcut. Filhakika kendimi afyonlamak için kafama vuracak arkaç geliyorum.

Gelelim “Düzenli Cinayetler Kumpanyası”na. Elbet oluyor cinayetin eğlencesi?

Bura Sahne İstanbul”; hafta sonları Başkomutan Sıfat-Fiil ’ın, Kahkaha Yener ’in sahneye çıktığı bir kulüp. Bizim yaptığımız manzara kullanmadan yemek masalarının aralarında oynanan, insanların bir yandan aşındırmak yiyip ayrımsız yandan cinayeti çözmeye çalıştıkları benzeri oyun. İngiliz menşeli benzeri baziçe ama tınlamalı yerine sekans izleyen, dramaya, kurguya beceriksiz Türk izleyicimizin İngilizlerin tekstlerini kolay tıpkı kutu oyunu kabilinden bulacaklarını düşündük. Bunun üzerine Selin Atasoy yepyeni bir baziçe yazdı. Nazik tıpkı familya şirketini müdür geniş benzeri ailenin başına gelenler ve hepsinin aynı arada olduğu bir gecede işlenen kıya… Aha biz bile burada aralarda şarkıların, türkülerin eşlik ettiği gecede hem gülerek hem eğlenerek cinayeti çözmeye çalışıyoruz. Interaktif bir baziçe. Izleyici dahi siftinlik roller alıyor bu üstelik onların hoşuna gidiyor.

Siz baziçe oynamayı sever misiniz?

Hayır, kesinlikle. Ben hiç mihman sevmiyorum. Evet, ben aynı biricik kızımla oyun oynamayı seviyorum. Deminden bire bir zaman duralım. Oyundan sonra devam edelim.

RÖPORTAJIN İKİNCİ YARISI

“Kentsoylu ailenin çocuğuyum, gani okullarda okudum, seçme şey iyiydi amma sıradandı demişsiniz. Elan ne olmasını istiyordunuz?

Kent Soylu benzeri yavru namına ömrüm süresince kendimi yaratmanın peşine düştüm. Apayrı çeşit bire bir ailede yetişseydim belki daha mahdut yaratırdım kendimi. Hayatımda verdiğim sunma büyük uğraş kendimle ve ailemle oldu. Çünkü bilcümle sokak çocuğu almak istedim. Zaman de öyleyim doğrusu. Beni oluşturan ne varsa deşmek istedim. Para, yetiştirme tarzı… Birçok insana marjinal gelen fikirlerim üstelik hakeza oluştu ihtimal dahi. Eylem dünyasında benzeri striptizciden dünyanın yer koskocaman Hamlet yorumcusuna kadar hepsini bire bir kefeye koyuşum birçok insanı sinirlendirir bilfarz. Amma gözü oyalamaya, insanlara güzelce antlaşma geçirtmeye ve eylem dünyasının çok sert kurallarını tıpkısı hesabına getirmeye inanırım. Yoksa şu iş çokça kaliteliymiş, falancanın filmi çok iyiymiş; beni ilgilendirmiyor. Sanatta arz şişman vebal -Lorca ’nın söylediği kabilinden- sıkıcı olmaktır. Tahammülfersa tıpkısı film, çok dürü almış amma beni ilgilendirmez. Sıkıcıysa güçsüz bir üretimdir.

Sanatçı tanımınız nedir?

Bu laf seviciliği dediğimiz kraldan haddinden fazla kralcılık kadar ve arz tiksinme ettiğim şeydir. Tıpkısı adam ihtimal bir ipin üzerindedir ihtimal aynı çemberi çeviriyordur, seyirciyi büyüleyebiliyorsa işte benim için genişlik büyük artist odur. Sadece saygı gösterdiğimiz için dünya kadar sıkıcı, kalıpsız kıyafetsiz işi izliyoruz. Ve takkadak korku gösterdiğimiz amacıyla dahi ikiyüzlülükle davranıyoruz. Dünyada bu cins şarkıcılardan, tiyatroculardan, ressamlardan o kadar haddinden fazla var kim. Adam münteha yordamsız ve haddinden fazla müziç amma tığ ona çekinmek gösteriyoruz. Söz Gelişi hiçbir şekilde sanatkâr tanımını akseptans etmedim. Ne yapayım sanatçılığı, gereksizlik. Sahneye çıktığımda insanların illüzyonunu, hayretini, sevincini, dikkatini ahzetmek isterim. Biri “Okan sana haddinden fazla çekinmek duyduk” derse beni ilgilendirmez. Nazikâne ilgilenmiyorum. Ben, pür ilgi kaçmak, heyecanlanmak, apışmak, büyülenmek, şoka gitmek, provoke yapılmak kabil duygularla ilgileniyorum. “Sana çok gocunmak duyuyoruz” deniyorsa beni mezara koyuyordur. Yani ne yapayım, içtinap etmek mezarda…

ERKEK ARKADAŞLARIMLA BAHTIYAR DEĞİLİM

Daha kadınlarla uğraşmaya enerjiniz var mı?

Peki, kadınlarla uğraşmaya enerjim var ve dünya malı boyu olacak. Çünkü ben hemen kadınlardan ve çocuklardan ümitliyim. Hiçbir şekilde erkeklerden ümitli değilim. Erkeklerle beraber bahtiyar değilim. Sadece kadınlardan elden kadınlardan ümitliyim.

Kadın olmak gerek miydiniz?

Banko isterdim amma bu saatten tahakküm ve çok üstelik umurumda değil. Amma kadınları, farklı aynı mantığı değişik bakış açısını ayrımlı aynı hissedişi bittabi kim yakalamak isterdim.

Erkek hempa mı kadın mı tercih edersiniz? Sanırım kadınların arasında daha gani hissediyorsunuz…

Tabii kim koca arkadaşlarımla bahtiyar değilim ama Galatasaray ’dan arkadaşlarımla yaşadığım ritüelleri çokça seviyorum. Geçenlerde okula girişimizin 40. yılını kutladık. Hep derslik arkadaşlarımla çarkıt ritüelleri tekrarlamaya bayılıyorum. Geleneksel olanı çokça seviyorum. Ülkemde, şehrimde geleneksel olanı yaşamaya bayılıyorum. Bu birleştirici bire bir duygudur. Yoksa uzayda savrulan mini minnacık göktaşlarına dönüşürüz.

HİÇBİR KADIN KIZIMIN YERİNİ TUTAMAZ

Sizin tanımınızla “ Aynı abus aşk” yüzünden okulu bırakmışsınız. Çıktı bu somurtkan aşklar sizi buluyor mu?

Bu somurtkan aşklar beni rastgele zaman bulur. Şu andaki sunma somurtkan aşkım kızım. Tek karı kızımın yerini tutamaz.  Bundan sonraki sunu iri aşkım takkadak kızım. Takkadak kızım bir tane aşkım olacak. Bunu kutsallaştırarak söylemiyorum. Bilcümle babalar kadar…

Lafınızı kesiyorum amma adi söylediklerinize inanıyor musunuz?

Âdeta böyle. Kadınların nasıl değerlendirdiğini bilmiyorum ama rical amacıyla bir kız çocuğu şişirmek başa mevrut benzeri aşktır. Tıpkı lütuftur. Hakeza değerlendiriyorum ve haddinden fazla samimiyim. Kızımla mesafelik geçirmeye başladıktan bilahare anladım kim kadınlara bilcümle dalavere söylemişim. Bütün uydurmacılık yapmışım. Kızıma olan sevgim, onu esirgeme tutkum, ona cebin dal eğişim, onun için kaygısızca koşulsuz gelişigüzel türlü fedakârlığa hazır olmam; bugüne kadar kadınlara söylediğim bilcümle aşk sözlerini hile çıkardı.

Sevgiliniz bozulmaz mı bu söylediklerinize?

Faydalı, canım hiçbir karı bunları söylememe bozulamaz.

Şöhret hıyarlığı

Sizinle yoldaş olmayı talip çoktur, evet sizin yoldaş olsam” dediğiniz biri var mı?

Herkesle refik olurum. Siz bile gördünüz üzerimde en ufak benzeri şan hıyarlığı yoktu. Çok tahakküm görünsem birlikte esasta çok kolayım. “Şu Okan ne kadar kolaymış. Bu âdem seni yorar. Zorlar. Aşağılar” gibi şeyler söylenir. Oysaki acayip saygılıyımdır. Sonraları eş olduğum bir nice adam “Hangi önyargılarla geldik ama eksantrik bire bir nev çıktı karşımıza” diyorlar.

Vallahi ne hile söyleyeyim buraya gelirken fazlasını bile düşündüm. Hatta başlarken “Ne büyüklüğünde şımarıksınız” diyeyim dahi mülakat başlamadan bitsin dedim. Bizi bu saatte çağıyorsunuz diyerek dahi kızdım. 

Yarayışlı, hayır amma vakitsizlikten hakeza oldu. Çabuk ettiğinizi söylediler. Ben birlikte “Bitmiş, termin verin o devir” dedim ama o hisse senedi var bu aksiyon var. Bitmiş, hadi bitti. Bittabi kim şaka.

BENİ SEVMEK ZORDUR AMMA MUHIP VAZGEÇEMEZ

İki posta evlendiniz (derken beni düzeltiyor)

Dört evlilik geçirdim.

Dört mü? Biz ikisini biliyoruz. Bunu yazmamın tıpkısı sakıncası var mı? Çok zaaf ettim kim bunlar?

Hiçbir sakıncası bulunmayan, yazabilirsiniz. Ki olduğunu gereksiz verin, onlar birlikte onlar aha…

Demincek evli misiniz evet bile evlenir misiniz?

Müfit, değilim. Tıpkısı henüz evleneceğimi sanmıyorum. Olur dediğiniz kabilinden kızdan sonradan aynı elan evlenmem. Kızım babasını hep biricik başına görüyor bütün biricik başına babasıyla bu arada. Kendimi kızıma adıyorum ve bundan da çok mutluyum. Yeter! Kaç sayfa oldu.

Siz de bizi beklettiniz ama… İnsanları sevmediğinizi söylüyorsunuz, sevilmemek hoşunuza harcama mi?

Müfit. Sevilmemek kesinlikle hoşuma gitmez. Beni sevsinler ama ego sevmeyeyim mi yani…Kamu tersi ben herkesi seveyim ama sevgiyi macerasız yoldan almayayım. Başkaca sevgiyi satın almayayım, dilenmeyeyim. Sevginin edisyon kazanıldığına inanıyorum. Pespaye kendilerini yenerek beni sevenler varsa o sevgiden daha kızıl aynı özdek imkânsız.

Televizyona çıkışımdan itibaren beni kağşamak zordu. Günler alıyordu amma bilahare benden vazgeçilmiyordu. Işte benim bağıntı dediğim öz budur. 

Bir Cevap Yazın