‘Okan Bayülgen bir mesafe figürüdür bence!’

Tahterevallinin tıpkısı ucunda Okan, bir ucunda Dünya varken…

Türkiye ’üstelik ne BBC kabil bir göstergeç kanalı hangi birlikte Garp ’dahi olduğu kabil merkezi oldukça kalitatif ayrımsız düzeyde temaşa eden pop göstergeç kanalları var.

Türkiye ’bile ne BBC ’yi izleyecek hars ve nikbet birikimine sahip milyonlarla sayılabilecek tıpkı seyirci kitlesi, ne dahi –bire bir tutar üstelik olsa- kalite peşinde koşan milyonlarca televizyon seyircisi var.

Türkiye ’bile sistemin üretimi olan pop ekin, genel manada (ve haddizatında) lümpenleştirilmiş aynı popüler kültürdür; kitleler özlerinden, uygarlıklar mirasından uzaklaştırılmıştır. Halklara, katmanlara ve gruplara arı değerlerini unutturmaya müteharrik benzeri popülerlik operasyonunun gerçek aktörlerinden biri da emme medyadır.

Gün Batısı ’bile çoğu göstergeç kanallarının mediokr yayınlar yaptığından yakınılır. Türkiye ’deki monitör kanalları içinse, bundan sonra lümpenlik ayarı yüksek bire bir mediokriteden söz edebiliriz. Münhezim edilmiş popüler kültürün bu yansımalarını, televizyonlarımızda magazinden habere, spordan yarışmaya, sıra programlarından geceleyin cümbüş programlarına kadar (kavi haddinden fazla sekans de buna dâhildir) hâkim bir yayın anlayışı ortamında yaşamaktayız.

Yani, tematik olmayan kolaylıkla şipşak bilcümle programlar Türkiye usulü bir lümpenlik sıfatına makul düşer.

Cengiz Semercioğlu ’nun birlikte müptedi yazısında belirttiği üzere, bu haysiyetle bakıldığında hangi Dünya ’un Survivor adlı programının Medya Kralı ’ndan, hangi da Medya Kralı ’nın, Şafak ’ın programlarından ayrımsız farkı vardır!

Acun ’la Okan Bayülgen, Okan Bayülgen ’le Esra Erol ve diğerlerinin it canlı çoğu tıpkısı kabın içindedirler aslında. Seyircileri beyninde nüfus bilimsel (iktisadi gelgel gücüne endeksli) ve psikografik (hars ve beğeni düzeyine endeksli) kâh sınıfsal ve katmansal farklılıklar bulunsa da, totalde göstergeç seyirci kitlemizin ana duygusu lümpenleştirilmiş bir duygudur.

Işte bu yüzden de Okan Bayülgen ’mağara, Acun Ilıcalı ’yı, “ayaktakımı aynı koca” diye niteleyerek tanımlaması sonuç kademe komiktir!

Zira bir tahterevallinin tıpkısı ucunda Acun Ilıcalı varsa, değişik ucunda bile Okan Bayülgen oturur gerçekte.

Okan Bayülgen, alım satım akşamı yayınlanan Meyda Kralı ’nda: “Parya ayrımsız insan, kendisi üzere lümpen adamları toplamış. Neymiş bunlar zat ülke meselelerinden, olaylardan, zahir evlenilir, bittabi boşanılır, bittabi sofraya oturulur filan kabil durumlardan haberdarmış gibi… Bunları götürüyor adaya, aynı de ‘cezire usulünce seni ifade eden o meşalenin alevini söndürerek seni bu programdan diskalifiye ediyorum ’ falanca diyor. Bala hangi yapsın; meşalesi sönmüş! Lümpenin lümpenlere reyting olsun diye yaptığı izlence…” dedi.

Okan Bayülgen ’mağara bu açıklamasındaki ifadesi ve imalı üslubunun bizatihi kendisi bile lümpen!

Edep sınırlarını aşan tıpkı gariban mizahçılık!

Ayrımsız ibret sabuklanma halleri.

Rakibine kara çalıp, kendini krallaştırma halleri.

Cemiyet vicdanını gıdıklayıp, hars ve değerlere topluluk gezinti yerine aynı soy bizatihi menkul yetinme önderliğine soyunma halleri!

Gençliğin safiyetini ve dinamizmini kullanma halleri. (Bkz. Seyirciler)

Ve genişlik parya davranış modellerinden biri olan dişine bakarak bulduğu insanlara tasallut halleri.

Cengiz Semercioğlu ’nun çokça akıllıcasına tesbitiyle: “Magazini aşağılayıp, magazinden tagaddi”dir bu özetle.

Okan Bayülgen ’in, şovundaki jestüeliyle, eleştiri kisvesi altında bu dili alaylaştırarak vülgarize etmesi, mizahın vülgarize edilmesidir esasta.

Bayülgen, kendisine muhatap seçtiği kişide ayrımsız adet tenkit haklılığı (karşısındaki kişinin zahir vermesi) yakaladıktan sonradan bundan sonra alın tarafın temas durumuna, herhangi bir lafına bu haklılığını yayarak kullanıyor ve bu şekilde karşı tarafın sözüm ona zafiyetini sömürmüş oluyor.

Okan Bayülgen benzeri aralık figürüdür bence! Hem ayaktakımı televizyonculuğun ortamında kendisini lümpen sıfır aynı sağlık gibi göstermesiyle, hem bile karşı tarafın boşluklarından yararlanmasıyla.

Gelelim Vehbi ’nin kerrakesine:

Türkiye ’nin tıpkı lümpen cenneti olduğu fenomenine karşı çıkanlara bu durumun esasta henüz doğru ayrımsız apayrı şeyin sonucu olduğunu anımsatmak gerekir birden: Üniversiteye giriş sınavlarında 30 bin civarında rate calip bir mektepli kitlemiz var!

Bambaşka söze lazım var mı?

Telesiyej/YAN
 

Bir Cevap Yazın