Okan Bayülgen ve Miğfer Çevik kanallarını yaktı!…

RTÜK’ten edinilen bilgiye bakarak, Arkadaşım Hoşgeldin ünlü eğlence programında, sahnede görünmeyen fakat oyunculara daima buyruk veren “Yönetmen” karakterinin oyuncular üzere kullandığı anif ifadeler zımnında Üst Asamble, kanala 420 bin lira yönetsel nakdî ceza verilmesini kararlaştırdı.

Arka Asamble, Bayülgen’in sunduğu Makina Sarrafiye adlı programdaki sert, küfürlü, jargon ve cinsî içerikli konuşmalar nedeniyle Show TV’ye 151 bin lira yönetsel para cezası verdi.

Seçkin iki programla ilişik uzman raporlarını değerlendiren Dip Kurul, programlarda 6112 Mahdut Radyo ve Televizyonların Yapı ve Yapıt Hizmetleri Karşı Kanunun, “Yapıt hizmetleri, Türkçenin özellikleri ve kuralları bozulmadan akıllıcasına, iyicene ve anlaşılır şekilde kullanılmasını sağlamak zorundadır; dilin seviyesiz, sert ve jargon kullanımına vadi verilemez” şeklindeki 8/1-m maddesinin ihlal edildiğine hükmetti. Ense Asamble, bahis konusu eser ihlali dolayısıyla herhangi bir iki kanala da reklam gelirlerinin yüzde biri oranında kalkışmak için bütün 571 bin liralık yönetsel nakdî ceza müeyyidesi uyguladı. Yönetimsel mal cezasının miktarı nişane kuruluşunun ihlalin belirleme edildiği aydan tıpkısı önceki aydaki brüt ticari bildirişim gelirinin yüzdelik birinden üçüne büyüklüğünde olabiliyor.

HÜRRİYET INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın