Öksürüğe bak hastalığı anla!..

Takvim’de yer alan habere bakarak çocuklarda ortaya sâdır öksürük ebeveynleri genişlik haddinden fazla fasit eden hastalık belirtileri ortada vadi alıyor. Öksürüğün çocuğun uyku düzenini bozduğunu ve avlu kalitesini etkilediğini anlatan Liv Hospital Bala Alerji ve Astım Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay öksürük tipleri karşı bilinmesi gerekenleri anlatıyor…

KURU ÖKSÜRÜK:
Balgamın olmadığı artık irritasyona ilişkin olan öksürük tipidir. Sıklıkla soğuk algınlığı nedeniyle görülür. Boğazdaki enfeksiyon nedeni ile irritasyona tutkun öksürük görülür. Bademcik iltihabı, laranjit, sinüzit kabilinden üst solunum yollarında enfeksiyon arık öksürüğe hastalık mümkün. Alerji nedeniyle olan öksürükler genelde arık öksürük şeklindedir. Alerjik astımda kuru öksürük görülür.

BALGAMLI ÖKSÜRÜK:
Genellikle akciğerdeki enfeksiyon nedeniyle olan öksürüklerde görülür. Öksürükle bu arada balgam vardır. Yeryüzü mehabetli nedeni akciğerdeki enfeksiyondur. Zatüre bakterilere, virüslere, mantarlara bağlı gibi. Gelgel yollarında hazır para yahut mukus nedeniyle olur. Alelhusus erdemli acı varsa akla zatürre gelmelidir. Sevimsiz algınlığına vabeste arada sırada balgamlı öksürük görülür. Alelhusus sabahleyin kalkınca oluyorsa ve 1-2 aydan henüz ince öksürük oluyorsa akciğerlerin bronşlarında harabiyet sonrası gelişen bronşektazi zımnında gibi.

KURUP ÖKSÜRÜĞÜ:
Trakea ve larinkste viral enfeksiyon sonrası bu bölgede ödem gelişmesi sonucu şırakkadak havlama şeklinde öksürük evet. Kurup hastalığında tanıdık bu öksürüğe kurup öksürüğü denir. Dem borusunun girişinde gelişen ödem nefes borusunu daralttığı için soluk almada gravite ve sesli kan ahiz görülür. Bu hastalığın karakteristik öksürük şekli havlama şeklinde öksürük görülmesidir.

BOĞMACA ÖKSÜRÜĞÜ:
Boğmaca mikrobu tarafında oluşan ayrımsız öksürüktür. Gribal enfeksiyon kabil başlayan öksürük 1-2 hafta içre boğulmalar şeklinde olmaya başlar. Öksürük krizleri sonrasında dip çağ ahiz evet. 2-3 ay kadar süren bire bir öksürük tamam. Hafif yara ve kibir akıntısı dahi genelde gelişigüzel peki.

HIRILTILI ÖKSÜRÜK:
Astım yahut bronşit kabilinden hastalıklar sırasında akciğerde bronşların daralmasına kapalı zıddiyet ile birlikte öksürük vardır. Islık çalma şeklinde akciğerlerden ses gelebilir.

PSİKOJENİK ÖKSÜRÜK:
Fiziki nedenlerle açıklanamayan öksürüktür. Genellikle gribal enfeksiyon sonrası bitmeme değer. Öksürük şekli genelde tekrarlayıcı arık öksürük şeklindedir ve değişik bire bir seste öksürük evet. Uykuda olamaz ve uyandığında öksürük peki.

NE ANTLAŞMA DOKTORA MÜRACAAT ETMEK GEREKİR?
2-3 haftadan daha etraflı sürüyorsa,
Zaman geçtikçe artıyorsa,
Çocuğun günlük aktivitelerini etkiliyorsa,
Kanlı balgam varsa,
3 aydan aşağı bir çocukta öksürük gelişmişse,
Morarma oluyorsa,
Öksürük peş peşe ve boğulur tarzda oluyorsa, arkasından kusma görülüyorsa,
1 yaş altında kalın kusmalarla gelişigüzel öksürük varsa görmek için benzeri mutlaka hekim marifetiyle incelenmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın