Öksürük 3 haftada geçmediyse özen!…

CİHAN’birlikte vadi alan habere göre bir nice âdem yoluyla önemsenmeyen ve ferdî yöntemlerle çözülmeye çalışılan öksürüğün serbest bir hastalık yelpazesini barındırabileceğini belirten Liv Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Tuğçe Hürkal, üç haftadan aşkın süren öksürüğün dikkate alınması gerektiği üstüne uyardı.

Üç haftadan daha etraflı süren öksürüğün pekâlâ dikkate alınmasını talip Dr. Hürkal, “Altında geçici olan tüberkülozu, ölümsek seyreden akciğer kanserini, kalın tanıdık ve dirim kalitesini bozan GER(gasrto-özafagiel reflü), ahiret yolculuğu riski faziletli ve sık tanıdık önsezi yetmezliği ve pulmoner emboliyi, vaktiyle otama edilmezse hoşgörüsüz devir şansı zorlaşan astım ve KOAH ’ı barındırabilir. Öksürük, yabancı maddelerin zir solunum yollarına oturmasını ve bronş, akciğer sekresyonlarının birikmesini karşıcı bir savunma mekanizmasıdır. Öksürük muhtemel amacı sağladığı ahit faal ve yararlıdır.” diye niteleyerek konuştu.

SİGARA ÖKSÜRÜĞÜNÜ ÖNEMSEYİN

Sigara içenlerin öksürüklerini genellikle ‘sigara öksürüğü ’ namına tanımladıklarını ve önemsemediklerini dile getiren Hürkal, şunları söyledi: “Fakat bu kişilerde uzayan öksürüklerde tümör olasılığını birlikte ayn önüne alarak radyolojik tetebbu yapılması gereklidir. Kronik öksürüğün sistematik yerine değerlendirilmesi hastanın hikâye, fizik istikşaf ve laboratuvar (allerji testi, teneffüs fonksiyon testi,aymazlık testi,iç görüm vs..) tetkiklerini kapsar. Öksürük ayrı ayrı anatomik lokalizasyonlarda mevcut bir nice hastalığın kere açtığı aynı araz olduğundan, sistemli yaklaşımla öksürüğün akciğer ve akciğer dışı nedenleri yüzde 88-100 oranında saptanabilir ve yüzde 100 ‘e yakın hareketli otama verilebilir.”

UZAMIŞ ÖKSÜRÜK, AĞIR FINANSAL ANGARYA

ABD ’birlikte öksürük tedavisinin yıllık maliyetinin 1 milyar dolardan aşkın olduğuna belen fail Dr. Tuğçe Hürkal, şöyle bitmeme etti: “Kronik öksürük ekseriya ani çok (yüzde 18-62 hastada) nedenden oluşur. Hastaların yüzde 42’sinde üç hastalık (PNAS, astıma ve GÖR) alay malay görülür. Tedavide bu genişlik dikkate alınmalıdır. Uzamış öksürük, kalın şifahane ziyareti, ince kesiksiz deva kullanımı, çakaralmaz yaşam ve okkali gelişim gücü kaybı demektir.”

BAL, ZENCEFİL ÖKSÜRÜĞÜ TEDAVI PAHA Mİ?

Bal ve zencefil kabilinden bitkilerin hastalığa kesme hal olmadığını anlatan Tuğçe Hürkal, sözlerini şöyle tamamladı: “El beyninde uzayan öksürüklerde geçer bal ve zencefil karışımı kimi zaman öksürüğü yumuşatabiliyor ve balgamın elan gösterişsiz çıkmasını sağlıyor. Ancak bu tür yöntemler altında yatan hastalığı otama etmiyor. Bu yüzden bu nev karışımlara mucizevî anlamlar isnat etmek da akilane değil. Yeryüzü bol balgam söktürücünün verimli su somurmak olduğu unutulmamalıdır. Nedeniyle öksürük sorunu yaşandığında periyot süresince genişlik bir iki 2 litre akarsu içilmesinin ihmal edilmemesi gerekiyor.”

Bir Cevap Yazın