Oktay Yolsuz: ‘Ahmet Kaya o yazıyı doğruluk etti’

Oktay Ekşi’nin t24’da yayınlanan röportajından…

Ahmet Kayaç’nın sahnede söyledikleri yüzünden linç edildiği bölüm müzakere hakkını savunmadınız.

Ego Ahmet Kaya’nın konuşmasının içeriğini eleştirdim, istişare hakkını değil.

– Vebal kendisine görüyor musunuz yazınızı?

Yarayışlı, on paralık. Ahmet Kayaç sonradan kahramanlaştırıldı. Kayaç’nın o devir verdiği suret benim yazdıklarımı hak fail bir suret idi. Bundan kontekst dahi hiçbir üzüntüm yahut pişmanlığım bulunmayan.

– Musa Anter’e “Kürt ırkçısı” diyen siz, Ahmet Kaya için “insan yerine hiçbir ‘artı’sı olmadığı fizyonomisinden akan tıpkı tip”, “yaratık”, “kari olmasaydı amerikan bar fedaisi olurdu” deyince bozukluk “Türk ırkçısı” olmuyorsunuz?

O abece çokça eleştirilince dönüp baktım. Ahmet Kaya’nın adı birlikte geçmiyor o yazıda.

– Yazınızı böyle mi savunuyorsunuz?

Faydalı, şurası söylüyorum: O yazıyı tümce Ahmet Kaya’ya yamadı. Ego de “değildir” demiyorum.

– Ve?

Dediklerimde kararlı ve ısrarlıyım, Ahmet Kaya o yazıyı hak etmişti. O konjonktürde yapılanlara itiraz etmeyenler birileri Ahmet Kayaç’yı kahramanlaştırınca, o abece Ekşi’yi lanetlemenin ara bulucu haline geldi. O antlaşma nerdeydiler?

– Kimseyi savunur ayrımsız konumda değilim, size sorumluluk şu: Musa Anter’e “Kürt ırkçısı” diyen siz, Ahmet Kayaç üzere bu sözleri sarf ederken illet rasist sayılmıyorsunuz?

Tavrı oydu… Haddinden Fazla ahit oldu; şu anda neyi, illet söylediğim bağlamını hatırlamıyorum.

– “Tavrı” dediğiniz nedir? Kürtçe klibi yayınlayacak bire bir televizyon kanalı aradığını söylemesi mi? Size burada problemli gelen hangi?

Kürtçe klibi eleştirdiğimi söylüyorsanız yanılıyorsunuz, ben o yazıda tavrı eleştirmişim.

‘Nerede linç edilmiş Ahmet Kaya?’

– Kaya’yı “kentlileşmiş” olmamakla, “aklının erip ermediği belli olmamak”la suçlama ediyorsunuz. Eleştirinin ötesine geçip aşağılamaya evrilebilecek ağır sıklet kelimeleri Hürriyet’in başyazarı yerine kullanıyorsunuz.

Size bakarak öyleymiş. Alfabe yazma stilimi mi eleştiriyorsunuz?

– Ahmet Kaya’nın bu düşüncelerini Magazin Gazetecileri Derneği’nin düzenlediği aynı gecede söylemesi sizce sebep ülkü?

O zaman falsolu bulmuşum. O tıpkı öz söylemiş, ben de kavisli demişim. Zaman üstelik söylediklerimi akilane buluyorum.

– O yazıda “İkincisi ‘hoş ara geçirmek’ için geldiklerini bile bile bu sözleri söylemenin oradaki insanları tahrik edip olay çıkarmaktan apayrı bire bir amacı olanaklı mi” diyorsunuz. Ahmet Kayaç’nın kendisini linç ettirdiğini mi savunuyorsunuz?

Faydalı, öyle ayrımsız iddiam yok. Makaleyi beğenmeyebilirsiniz, haksızlık olarak da görebilirsiniz buna saygım var ama “Bunu illet böyle dedin bile böyle demedin” dediğinizde anlamakta zorlanıyorum. “Bunun henüz iyisi olamaz mı?”, olabilir. “Beethoven daha dolgunca besteleyemez miydi?”, besteleyebilirdi. Hangi yapalım, köken bu! 

Bir Cevap Yazın