Okulda başarının sırrı kahvaltıdan geçiyor!..

Türkiye Gazetesi’nde kayran alan habere bakarak çocukların ekol başarılarında beslenmenin koskocaman bire bir rolü olduğunu tamlayan uzmanlar alelhusus güne  mebzul ayrımsız kahvaltı ile başlayan çocukların daha çarpık çurpuk öğrendiğini belirtiyorlar.

Kahvaltının torunlar amacıyla en kebir sefer olduğunu söyleyen Memorial Şişli Hastanesi Tagaddi ve Kefaret Bölümü’nden Maharetli. Dyt. Yeşim Çelik, “Mıhlı aynı kahvaltı, çocukların güne zinde başlamasını, zeki, kavrama ve hatırlama faaliyetlerinin elan kıpırdak olmasını sağlar. Kahvaltının asıl babanın nezdinde ve okula gitmeden yapılması gerekir. Dengeli tıpkısı kahvaltının çocukların meslek başarısında müspet etkileri vardır. Kahvaltı yapılmadığı durumlarda yorgunluk, ilgi dağınıklığı, baş ağrısı ve meslek başarısında düşmeler gözlemlenir. Bu nedenle kahvaltıyı huy haline beyan etmek gerekir” dedi.

Çelik, dengeli benzeri kahvaltıda peynir, er bezi, tahıllı savmak, domates, salatalık, maydanoz, biber kabilinden yeşillikler ve mevsimine akıllıca namına dilimlenmiş güre meyvelerin meydan alması gerektiğini belirterek, “Meşrubat adına de canlı sıkılmış yemiş suyu ve benzen tercih edilmelidir. Koz, kahvaltılarda olması müstelzim, içeriğindeki yağ asitleri ile karın gelişimine apotr tıpkı besindir. Pekmez, bal, fındık ezmesi veya reçel dahi çocukların günce enerjilerine katkıda bulunabilecek karbonhidratlı besinlerdir. Kimi Vakit tenevvü bulmak için çocuklara kahvaltılık gevrekler de verilebilir. Yanına genç sıkılmış sonuç suyu, dinç dilimlenmiş meyve, koz ve fındık eklenirse kahvaltı elan ehliyetli ağıl gelecektir. Çocukların sıkılmamaları açısından bazı bazı kahvaltıda peynirli veya sebzeli gözleme, börek yahut düğürcük bile verilebilir” diye niteleyerek ekledi.

Bir Cevap Yazın