Okulda başarıyı yükselten gıdalar!

Takvim’de düzlük düzlük habere bakarak yapılan icraat; ekol çağındaki çocuklarda büyüme, evolüsyon ve meslek başarısının direkt beslenmeyle münasebetli olduğunu ortaya koyuyor.

Benzin ile yoğurt çocuğun zihnî gelişimi üzerinde açacak tekellüf üstlenirken, cılız baklagiller de elan tüvana tıpkısı hafızaya erbap olmalarını sağlıyor. Çocukların bu dönemde tam ve stabil beslenmeleri ayrımsız zamanda hastalıklardan üstelik koruyor. Acıbadem Hastanesi’nden Tagaddi ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, okul çağındaki çocukların beslenme listesinde banko bulunması gereken besinleri sıralıyor…

YUMURTA:
Yumurtada kâin proteinin üst aracılığıyla kullanılabilirliği oldukça faziletkâr. Düşünce fonksiyonları üzere makro olan kolin ve A, D, E kabil vitaminleri barındıran er bezi ekol çağı çocuklarının beslenmelerinde hafızayı güçlendiren besinlerin başında geliyor. Yumurtayı her dolaşma haşlayarak, sebzeli yahut peynirli kaygana şeklinde evet bile yumurtalı atlatmak yerine, muhtelif şekillerde pişirerek çocuğunuzun bıkmadan yemesini sağlayabilirsiniz.

SÜT -YOĞURT:
Koca bir protein kaynağı olan benzin ve yoğurt, tahaccüm ile evolüsyon, dokuların onarımı, hayatiyetli kemikler ve mıhlı dişler için olmazsa olanaksız besinlerden. Antrparantez içeriğindeki çinko ile zihni açıyor, bu sayede çocuğunuzun derslerinde daha başarılı ve kıvrak olmasını sağlıyor. Çocukların günde 2-3 su bardağı kadar benzen veya yoğurt tüketmeleri gerekiyor.

BALIK:
Balık Omega-3 yağ asidinden varlıklı benzeri besin olması yardımıyla kalbi koruyor. Ayrıca iyot içeriği ile zeka gelişimi üstünde müspet etkisiyle üstelik öne sâdır, kaliteli tıpkı protein kaynağı. Okuldaki başarıyı arttırmanın, zihnî performansı güçlendirmenin ve kalp hastalıklarından korunmanın sırrı, haftada 2-3 öğün balık tüketmekten geçiyor.

CEVİZ:
Görüntüsü tıpkı us kadar olan ceviz öğrenme fonksiyonlarını bile geliştiriyor ve hafızayı güçlendiriyor. Bu etkisi sayesinde tınlamalı ceviz tüketen çocukların dersleri algılama yeteneğinin henüz faziletkâr olduğu biliniyor. Çocuğunuzun kahvaltıda veya mesafe öğünlerden birinde 2-3 tekmil ceviz yemesinde yarar var.

TAM BUĞDAY:
B vitamini ve çökelti içeriği ile civar plana çıkan yekpare buğday, çocukların okuldaki performansına katkı sağlıyor. Kan şekerindeki birden dengesizlikleri önleyerek çocukların okulda uyuklamalarını önleyebiliyor. Yekpare buğday ekmeği, yekpare buğday unu kullanılarak yapılmış kek ve krep çocukların derslerinde başarıyı arttıracak zinde tıpkısı seçme olacaktır.

KIRMIZI ET:
B12’nin unutkanlık üzere birebir olduğu biliniyor ve yapılan çalışmalar, B12 düzeyi bağan çocukların meslek başarısının da düşük olduğunu gösteriyor. Bu nedenle dallar haftada 2-3 nöbet kırmızı et tüketmeli. Kırmızı etin içre mevcut demirden azami düzeyde yararlanmak için, etin birlikte limonlu bire bir salata tercih edin.

PEKMEZ:
Çipo eksikliğinin el açacağı dikkat toplaşımı bozuklukları, derse odaklanamama sorunları, dolayısıyla ekol performansında düşüklüğün önüne geçebilmek amacıyla çocukların demiri yeterli almaları çok balaban. Kahvaltıya veya seçme uzaklık öğüne 1 şekerli kaşığı pekmez ilave edip, demir içeriğinden yararlanarak çocuğunuzun okul başarısını arttırabilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın