Ölülük kaygıya yol açabiliyor!

Kullanılmamış Asır’ın haberine bakarak Avustralya’daki Deakin Üniversitesi’nden vukuf adamlarının araştırması, hareketsizliğin yalnız vücut değil can kuşu sağlığını de etkileyebildiğini gösterdi. Fen adamları, hareketsizlik ve kor durumunu bahis düzlük, toplamda 13 bin 470 kişinin katıldığı 9 araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi.

Saatlerce monitör evet birlikte elektronik beyin ekranı karşısında oturmanın gaflet bozukluklarına öğün açarak metabolizmayı münasebetsiz yönde etkilediğini belirten bili adamları ayrıca “tembelliğin” el arasına karışmayı önlediği ve melal bozukluğu kadar ruhiyat sorunlara dayanak hazırlayabildiği sonucuna vardı. Ayrıca selen adamları, yerli kalınan müddet hangi büyüklüğünde uzunsa kambur riskinin bile o kadar arttığını vurguladı. Araştırmanın sonuçları “BMC Public Health” dergisinde yayımlandı.

Henüz evvel yapılan araştırmalar hareketsizliğin şeker hastalığı, obezite üzere bir nice süreğen hastalığa misil açtığını ortaya koymuştu. Amerikan veri adamlarının ayrımsız araştırması üstelik 3 saatlik ahit diliminde rastgele saat 5 zaman yürümenin çağ dolaşımını ve tansiyonu olumlu yönde etkilediğini göstermişti.

Dünya Esenlik Örgütü (DSÖ), formu ve sağlığı korumak için günde 10 bin etap atılmasını öneriyor. Araştırmalara göre, düzenli spor yazmak meme kanseri riskini yüzdelik 39, çöz kanseri riskini yüzdelik 26, diyabet riskini yüzdelik 34 azalttığını göstermişti. DSÖ’nün yayımladığı Fiziksel Etkinlik Raporu’na bakarak, gelişmemiş dirim, faziletli gerilim, sigara ve diyabetten sonra ölüme kez açan 4. canlı.

Bir Cevap Yazın