Ölümünün 7. yılında anıldı

Taksim Maydanı’nda toplanan ve kendilerine “Hrant’ın Arkadaşları” adını veren grubun bile aralarında vadi aldığı çok sayıda gönül, “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz” ve “Unutmayacağız, affetmeyeceğiz” yazılı döviz ve pankartlar taşıdı. Elmadağ  ve Harp Okulu Caddesi’nden Şişli’deki Agos gazetesinin önüne büyüklüğünde yürüyen gruptakiler, “Seçkin kayran Agos, seçme düzlük metanet”, “Hepimiz Hrant Dink’iz”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Hrant amacıyla, adalet için” ve “Bu, daha temel, mücadeleye bitmeme” sloganları attı.Grubun yürüyüşü sırasında, Türkçe ve Ermenice müzikler çalındı. Taksim’den giden grubun, Agos gazetesi uğrunda bekleyenlerle biraraya gelmesinin peşi sıra saygı duruşunda bulunuldu. saygı duruşu sırasında Dink’in tıpkı konuşması dinletildi. Burada konuşan Dink’in arkadaşı ve Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya, ‘nerdeyse 100 yıl boyunca hayatlarında asık duran tıpkı tartışmayı bitirecek olan kişinin’ bu dünyadan gidişinin üzerinden 7 yıl geçtiğini söyledi.

“Kollarını, halkların gelişigüzel omuz omuza, birbirlerine dokunarak yaşama kültürü oluşturması amacıyla sıvayan Dink’in çabası ve mücadelesiyle oluşturabilecek ortak yaşam protokolümüze sıkıldı kurşunlar” diyen Kaya, bu cinayetle içlerindeki kuşların kafile ettiğini, yapraklarının döküldüğünü, ocak ayında ocaklarının karatıldığını dile getirdi.

Kaya, “Kardeşimiz Hrant: Bizler, burada olan, kardeşlerin ve arkadaşların tekmil 7 sene evvel senin ayakkabılarını giydik ve anca basıyoruz yere” ifadelerini kullandı. Yâd etkinliğine, Hrant Dink’in ailesi ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, HDP milletvekilleri Sırrı Ülker Önder ve Ertuğrul Kürkçü birlikte katıldı. 

TÜRKİYE GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın