ÖNAY BİLGİN’E 6.5 YIL KODES

TMSF’nin Etibank’a umum koyduğu dönemde ayrımsız evde ele geçirilen 14 ruhsatsız tabanca, 17 bıçak ve 37 bin 650 merminin sahibi olduğu iddiasıyla yargılanan Etkili Âlim’in oğlu Icazet Fehamet Bilimci, 6 yıl 6 kamer cezaevi ile 40 bin TL adli dünyalık cezasına çarptırıldı.

Etibank ve Sabah Gazetesi’nin eski sahibi Işlek Âlim ile esi Güler Bilim Adamı’in, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) aracılığıyla halk konulmasını çelmek için bazı mallarını istanbul Balmumcu’daki aynı eve taşıdıkları öne sürülmüştü. Duruşma kararıyla 2 April 2004′ te yapılan aramada evde ruhsatlı silahların yanında 14 ruhsatsız tabanca, 17 bıçak ve 37 bin 650 kurşun ele geçirilmişti. Ele geçirilen tüfek ve tabancalardan ruhsatlı olanlar duruşma kararıyla TMSF marifetiyle haczedilmisti.

KOLEKSIYON YAPIYORUM”!!!

Ruhsatsız tabanca ve bıçaklar ile mermilerin Dallı Güllü Bilim Adamı’in oğlu Izin Çap Âlim’e ilgilendiren olduğu tayin edilmiş; Bilimci karşı ‘Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet’ suçlamasıyla ülkü açılmıştı. Bilimci silahların ruhsatlı olduğunu ve kurşun koleksiyonu yaptığını söylemişti. Sav bugün karara bağlandı. 11. Temel Ceza Mahkemesi suçun işleniş biçimi, silahların sayıları ve nitelikleri, tehlikenin ağırlığı ile yanlışlık kastının yoğunluğuna bakarak Önay Cesamet Bilgin’i 6 sene 6 kamer mapushane ve 40 bin TL adli para cezasına çarptırdı.

Bilim Adamı’in cephaneliğinden neler çıkmıştı?

Nisan 2004’te Bilim Adamı ailesine ilişik evlerde yapılan aramalarda 14’ü ruhsatsız 72 tabanca, 17 bıçak ve 37 bin 650 mermi ele geçirilmişti.

Arzu ESMER KUŞ/AHT

Bir Cevap Yazın