Öncel Öziçer: ‘Başı göğe erdi’

Başı göğe erdi

Karşılıklı iki tekellüm etmemişken tıpkısı koca için “Aman onu da tek sevmem” evet bile “Ne şeker hastalığı öz o, bayılırım” denmemesi geçişsiz ihtimal ama ego derim.
Çünkü insanım, çiğ benzin emmişim! Tam ve ülkü eş girmek kadar aynı zorum bile, iddiam da namevcut.
Bazı insanlara cebin olumlu ya dahi damarlı önyargılarım var, evet.
İşte yüzünü gördüğüm anda, o önyargımın inatçı anlamda devreye girdiği isimlerden biri üstelik Briz Cumbul’dur.
Suratında bilcümle benzeri rapor muallak kaldığı, ağzı hep benzeri şekilde güldüğü ama bakışında, mimiklerinde en ufak bire bir ayrım olmadığı için belki dahi.
Samimi gelmiyor bana. Bir duruşu namevcut da, elden taktığı maskesi var kabilinden. (Sibel Fert, Pınar Altuğ kabilinden gibi…)
Hani böyle düşündüğüm üzere belki de kendime kızabilirdim ama şu düğün haberini gördükten sonra hislerimde metanetli da yanılmadığımı gördüm.
Dedik ya, rastgele insanın bir duruşu olmalı. Anca rastgele saat, her yerde, seçme insana sırıtmamalı.
Yüzüne tükürülse yarabbi şükür dememeli. Bulunmayan anca, bize temas soy ayıbı yapmış olanları affedelim, aldatılma atanı bağrımıza basalım, tıpkısı yanağımıza vurana sair yanağımızı dönelim ermişliği.
O kadar ‘yumuşamaya’ üstelik inanmıyorum ben. Neyse…

SIKILMA DUYMUŞTUM

Briz Cumbul evlendiğinde, kayınpederinin ettiği lafları duyunca, tıpkısı kadın namına haddinden fazla öfkelenmiş, sözleri eden adına de hicap duymuştum.
Neler dememişti kim beybaba:
– Oğlumun gittikçe sekse ihtiyacı var; Meltem yaşlanınca hangi olacak?
– Oğlum Kıvanç’a benziyor. Briz hep çıtırları buluyor.
– Ben Ajda’ya imam nikahı kıydım, oğlum resmi nikahla enayilik yaptı.
– Oğlum inikat yapmadıysa kişi sorunu.
Kendi mal varlığını paylaşır.
– Oğluma bundan 5 yıl sonraları o eş ehliyetli kaçınan. Başka kadın bulur ondan bilahare. 70 yaşındaki insanlar 25 yaşında kızlar alıyor, bu kalkmış gitmiş bizatihi birçok yaş büyükle!
Bilemiyorum.
– Bence bu evlilik teferruatlı sürmez, yaş farkından belde. Kayırıcı annesiyle evlenir mi? Anneler doğuruyor, çocuklarımız tüvana kızlar bulsun diye niteleyerek.
– Ben 10 sene önceki falan torun sahibi olmuştum ama onu aldırmıştık. Alican fırlamaydı. Deminden beni ata tahsis etmek istiyor herhalde. Ben üstelik gencim henüz. Bu yaşta ata mi olunur? 54 yaşındayım. Elan dede olmak istemiyorum.
Gelinle aramda 12 yaş var.

YAPILAN AYIBI UNUTTU

Cenabıhak aşkına bu dun tavrın ve sözlerin yenir yutulur neresi var şimdi? Yok tabiatıyla. beherglas hepsi perde abidesi. Rezillik, rezalet ne dersen birlikte. Amma deminden ne oldu? Briz Cumbul namına yapılan bu ayıbı unuttu, cemi bu sözleri yedi, yaladı yuttu.
Gitti, yaptığı evlilikle söz eden, kendisini aşağılayan o kayınpederinin otelinde anlı şanlı dernek yaptı. O beybabanın yüzüne bakabildi.
Görmedik amma paçarız gömlek dahi atmışlardır herhalde!
Düğün bu, oturup ağlayacak halleri namevcut evet, kim bu dernek değil, bana çıktı onurun ve gururun cenazesi kadar geldi…
Hangi bu demincek? “Ego sana o söylediğin lafları işte böyle yuttururum, düğünü dahi yaptırırım” zaferi mi yoksa?
Hani “Atalık istediğini söylesin, tapu kul” diyen yüzük tayin meselesi kadar. Temas hangi olursa olsun, benim bu olaydan sonra Briz Cumbul’a olan antipatim tıpkı daha sarsılmamak için adeta betonlaştı.
Hislerim beni yeniden yanıltmamış.
Aynı insanın gözünün bebeğinde samimilik yoksa, ağzına yapışıp kalan sırıtışın tek bir anlamı yokmuş.
Benzeri birlikte Tanrı herkesi hırslarından arındırsın evet!
Küçük… Amin!

Öncel ÖZİÇER

 

Bir Cevap Yazın