Öncel Öziçer: ‘Gelin dede binmiş ve kaçmış!’

Kadın dede binmiş ve kaçmış!

‘Yalnız kadın bedbaht kadındır’ ve ‘Her avrat muhakkak kafayı evlenmekle bozmuştur’ inancı, insanların kafasına o büyüklüğünde sağlam oturmuş ki, çıkıp dahi “Valla billa ben izdivaç etmek istemiyorum antrparantez kendimi kabuslarımda evli yerine görüp zaman arak içinde uyanıyorum” demeye çekiniyorum.

Zira bunu söylediğinizde ayrıcasız her kadının ve erkeğin yüzüne tıpkı alaycı bakış, bir “Hadi len ordan!” ifadesi yerleşiyor. “Kimseyi bulamadım’ demiyor bile ‘Evlenmek istemiyorum’ diyor, aklınca kuyruğu yalçın tutmaya çalışıyor” diyorlar.

“TAPUSU KUL”

Aha elden söylediklerimin samimiyetine insanları inandırmaya çalışmak gücüme gittiği için bu laf açıldığında dayanıklı sesimi çıkarmıyorum.

Amma şimdilerde özellikle Meltem Cumbul’un ‘kim ne derse desin, tapu köle’ dercesine objektiflere gösterdiği yüzüğünden sonra ‘Her kadın o yüzüğü takmak lüzum mi, istemez mi?’ tartışmaları elan dahi alaz aldı.

Ve yine görüyorum ki büyük çokluk Meltem’in yanında.

Evlilik, matah ve pekâlâ başarılması gereken bire bir işmiş kabilinden… Deminden hakeza söyleyince üstelik; evlilik kurumunu aşağılamış kabil oluyorum amma buut öyle birlikte değil, buna inanın!

DÜNYAEVI AZABA DÖNER

Epey tıpkısı evin süresince bulunmaktan keyif düzlük, mercan balığı kadar yapışık yaşamayı dost, tek olmaktan şişman illet duyan, yaşamını koşa adına sürdürürse koku düz ancak sembiyotik pazar içindeyken bu acun üzerindeki varlığını sürdürebilen insanlar var.

Ben onlara hoppadak Cenabıhak mutluluklarını sürekli etsin diyorum.

Ne evire çevire işte, iki canip da birbirinden memnunsa, her akşam eve birbirlerini görecekler diyerek çift koşa gidiyorlarsa, bundan nazik talih mı olur?

Ama aha bu öyle herkese şans olan benzeri kader değildir. Bu çiftler aynı istisnayı yaşarlar. Zira genelde evlilik, cicim aylarından sonraları yaşanan bir garip azaptır. Denedim, biliyorum.

Boşa konuşmuyoruz burada.

Özgürlük duygusunun kaybolması bende benzeri soy kapana sıkışmış efsanevi travması yaratmıştı mesela.

Nefes alamadım.

Sürekli Edi’yle Büdü gibi hatırlanmak, her yere beraber başvurmak, bundan sonra yegâne başıma Öncel namına değil bile ‘Öncel’le X olmak’ beni haddinden fazla boğdu, yıprattı ve bulunmayan etti. Kim pekâlâ benzeri aşkla evlenmiştim inanamazsınız.

Aynı habbe içine girince, sevgim kalıcı kaldı ama heyecanım ve hevesim, özgürlük duyguma kurban gitti.

Kısacası ben evliliği hiç sevmedim.

Şimdi birlikte bir sevgilim olsun ama herkesin kendi evi ayrı olsun derdindeyim.

NEFES ALDIRALIM

Birbirimizin evinde kalalım, yağmuru tıpkısı battaniyenin altında karşılayalım, coşunca dahi habbe içre birbirimizi bayındır kahkahalar eşliğinde kovalayıp afacanlıklar yapalım bittabi amma haftanın birkaç gününü birlikte zat sığınaklarımızda yükleme adına geçirelim.

Hatta öyle arkadaşlarımız filan da kuma olmasın! Birbirimize dem aldıralım. Benzeri insana hem köpek kabilinden merbut olup hem da özgürlüğünden ödün vermeyebilirsin zira.

Bu düzeni ve dengeyi oturtunca üstelik; dünyanın sunma dörtköşe, bildirme koyu, arz ince ilişkisini yaşayabilirsin.

Ben buna canı yürekten inanıyorum.

YÜZÜĞÜN TILSIMI VAR

Tekrar varmak kabil bire bir hayali da katiyen kurmuyorum.

Bilmiyorum, ihtimal on paralık denememiş yani tek mücerret olsaydım, ihtimal böyle düşünmeyebilirdim. O gelinliğin, o dernek planlarının, o yüzüğü parmağa geçirmenin acayip ayrımsız çağrısı, tılsımı var zira.

Bunu kabul ediyorum.

İlk eyyam ego de, yolda yürürken dahi, sol elimdeki nal büyüklüğünde alyansı seyretmekten önümü göremezdim, doğruya doğru!.

Sonra “Amaan bunun içine sabun kaçıyor, alerji yapıyor yaaa” deyip sağa sola fırlatılmaktan heba olup gitti garibim yüzük, o bambaşka!

Neyse…

YALNIZ HİSSETMEYENLER

Işte demem o ki, bu dünyada gerçekten ama gerrrrçekten evliliği katiyen düşünmeyen, kenar nahiye kaçan, birinin karısı olmayı on paralık çalımlı bulmayan, öz soyadından gayet memnun olan kadınlar bile var.

Yalnız güçlü ama serbest sıfır, yalnız hissetmeyen kadınlar bunlar.

Konuyu çıktı uzatasım var üstelik imkanlar kısıtlanmış. Apayrı antlaşma bitmeme ederiz, peki mu?

Öncel ÖZİÇER

Bir Cevap Yazın