Öncel Öziçer günler geçmiş bu konuyu yazmıştı!

Gülben Akil Baliğ, Twitter sayfasına ‘Haydutlar Dünyaya Hükümdar Gayrimümkün’ dizisinin ‘çok eşliliği’ normalleştirdiğini yazdı.

Eşi Erhan Çelik ise “Çok eşliliği, gayrı meşru ilişkiyi, o ilişkiden çocuğu normalleştiren ve buna aile dizisi diyen haydutlar dünyaya hükümdar olsa hangi tamam!” mesajı ile Akil Baliğ’e destek verdi.

Dizinin oyuncusu Oktay Pınar üstelik toplumsal medyadan adlı tekme yanıt verince “Haydutlar Dünyaya Halife Olamaz” konusu gündem yarattı.

Yazarımız Öncel Öziçer bu konuya ilgilendiren 23. Ilk Teşrin. 2015’te ‘Beni Buna Alıştıramazsın’ başlıklı benzeri alfabe kaleme almış; dikkatleri günler öncesinden bu konuya çekmişti…

İşte o abece…

“Hangisiydi hatırlamıyorum, magazin tartışılan programlardan birinde ATV’de yayınlanan Eşkıya Dünyaya Hükümdar Gayrimümkün isimli bire bir diziden söz ediliyordu.

Dizide bire bir koca ve iki kadın varmış, iki eş birlikte özlük çapında çok haklıymış, ikisine birlikte kızamıyormuşsun falanmış.

“İlişkide falsolu bulunmayan, zira iki avrat bile hakikat, izlerken ikisini de seviyorsun” kabil ifadeler kullanılıyordu.

Düşkünlük edip dizinin konusuna baktım.

Peki cemi bile hesap ettiğim kabil artık.

Akıbet yıllarda toplumun gözü önünde olan insanlardan bazıarının gözümüze soka soka yaşadığı çok eşlilik kavramının televizyonda vücut bulmuş haliydi bu kol.

Adram karısını seviyor ve asla ayrılmayı düşünmüyor.

Amma sevgilisini bile seviyor ve ondan birlikte katiyen fırlamak istemiyor.

İkisinden birlikte bala yapıyor.

Kadınlar bu durumdan şikayet yazar, adamı ayrılma etmiyor.

Örneğin hıyanet sana o televizyoncu Ilıcalı, aldatma sana hangi o inşaatçı özdek…

Ve bazı mankenler, şarkıcılar… Televizyoncuyla inşaatçı, bu işi bildirme açıktan açığa yaşayanlar oldukları üzere önce akla gelen esame.

Yıllardır sözde dünyanın en normay şeyi imiş kadar çok eşli hayatlarını gözümüze sokuyorlar.

‘Kadınları’ üstelik temas husus yolundaymış gibi “ben küçük karısıyım, ego büyük karısıyım” diyerek bırak utancı, gururla belli dolaşıp, doğuruyorlar.

Nefesim ve kalemim yettiğince ego bu barbar duruma, medeni kanunda yeri olmayan  medeniyetsizliğe, bu pespayeliğe, bu Arap kültüründen yetişme ve anbean normalleştirilmeye çalışılan kullanılmamış Türkiye’nin eskimemiş familya (!) yapısına ayaklanma edeceğim.

Böyle aileler olamaz olsun.

Karı olsun, ayvaz olsun “mortocu nikahı” bahanesi altında Araplar üzere, evet dahi Amişler kadar, Mormonlar kabil mübarek karılı, verimli çocuklu yaşamı normalmiş kabilinden gözümüze sokanlara gücüm yettiğince tepkimi göstereceğim.

Kimse beni, böyle diziydi miziydi, popüler insanların seçimlerinin gözümüze sokulmasıydı,  uçuk geçişlerle kandıramayacak.

poligami ilkelliktir.

Bize ‘kaktırılmaya’ çalışılan bu “bakir familya düzenini” sonuna kadar reddediyorum. Sonuna kadar!”

Bir Cevap Yazın