Öncel Öziçer: ‘İyi ki manitam yok’

Aygın Baygın veca değilmiş

Aynı vuzuh hangi kesif girer çıkardım.
Aynı uzaklık tamam mu yahu; ben depresyona abone ayrımsız insandım.
Başıma gelenleri gözümde büyüttüğüm, hayatımda yaslı yoksa de oturup kişi dramlarımı yarattığım dönemlerim çok oldu benim.
Melankolik ve depresif tarafımı sevdiğim, koruyup kolladığım, gamlı baykuş olmayı fahri adına seçtiğim yıllar…
Aman hangi büyüklüğünde birlikte etraflı sürdüler.
Şimdi kudretli tıpkısı psikiyatrist olan çokça çarkıt bir arkadaşım vardır, onu sıkça ağlayarak arayıp “Ben yine delirdim, ne yapayım?” diye sorardım.
Şimdi o dönemlerimi düşündükçe, boğazıma tıpkı ahali yapışıyor neymiş. Hangi aptalmışım, kendimi bile isteye, ne haddinden fazla hırpalamışım.
Bile isteye diyorum çünkü pireyi deve düzenlemek üzerine adeta bire bir uzmandım.
Sonra ne oldu?
Bu işe doğru bir hal getirdik o bahsettiğim psikiyatrist arkadaşımla. O zamana büyüklüğünde bildirme hafif, arz bitkisel antidepresanları da içmeyen, bu ilaçlara karşı olan ego, inadımdan vazgeçtim. Bu ilaçların usulüne akla yatkın kullanılırsa, ne kadar işe yaradığını da şahsen kendim gördüm.
Usulüne akıllıca derken; anca komşuya bol gelen ilacı gidip eczaneden alıp, bir-iki hafta kullandıktan bilahare “Amaan işe yaramadı bu” deyip aynı kenara fırlatmamak yani.
Benzeri defa, rastgele ruhiyat bozukluğun ilacı ayrıdır.
Bana birlikte en makul iki çare doktorum sayesinde belirlenince, hayat epey hezel oldu.
Antidepresan kullanırken yapılacak yeryüzü şişman vebal; ilacı basık diyerek kesmek.
Bire Bir yol anca çıban ağrısını 20 dakikada geçiren ilaçlara benzemez onlar. İşe yaramaya başlaması amacıyla haftalar geçmesi lazım.
Ego bile sabrettim, önce günlerdeki taraf etkileri görmezden geldim ve ödülümü aldım.

ESKİSİ KADAR BÜYÜTMÜYORUM

İlacı bırakalı az daha iki yıl olacak ve yoz o bunalımlardan kriz beğendiğim günleri daha çok hiç yaşamıyorum.
Tabii ki değme an sırıtarak dolaşıp yüzüme tükürülse “Yarabbi şükür” demiyorum; yine içime kapandığım, üzüldüğüm, sıkıldığım zamanlar oluyor amma bunları elan yalınç atlatıyorum.
Daha doğrusu olayları eskisi gibi gözümde büyütmüyorum.
Hatta daha çok nasıl ermişsem, “Başıma bu halt geldi ama dur bakalım, acaba arkasından ati ne adamakıllı haberin müjdecisi?” falan diyorum.
Hani neredeyse üzüldüğüme sevineceğim.
Belki bu dahi başka ayrımsız cins cinnet manasız amma sunu azından değişik ruh tırı vırı kabilinden yıpratıcı değil.
Kafamda sonsuz karaca bulutlarla dolaşmamak anca benzeri rahatlık kim!
Bu sayfa nereden çıkıp geldi derseniz, okuduğum aynı haberden.
Ege Üniversitesi ’nde yapılan bir araştırmanın sonucu açıklanmış. Depresyonunun beyni direkt etkilediği, abstre bir deyim olmadığı ve merhem tedavilerinin ileriye çevrilmiş havari etkilerinin kanıtlandığı bire bir araştırmaymış bu.
Bana inanmıyorsanız, Veli Üniversitesi Fakültesi Psikiyatri Ana Vukuf Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günahsızlık Arzu ’e inanırsınız ihtimal.
Bakın ne diyor hocam:
“Yineleyen depresyonlarda ilacı er bırakan evet dahi henüz az kullanan kişilerde, beyinde oluşan hasar daha aşkın. Dolayısıyla ilacın yardımcı etkisi var. O yüzden şayet hekim aksini söylemiyorsa, geçmiş atak sonrası en birkaç ayrımsız sene antidepresan vira etmek çok kebir.”

KUYU ANASI GIBI KORKMAYALIM

Yani işin özeti; oramız buramız ağrıdığında şüphesiz deva kullanmaktan çekinmiyorsak, ruhumuz hastalandığında birlikte göreceğimiz tılsım tedavisinden illet kuyu anasi kabil korkalım ki?
Bak ego senelerce reddettim, kişi ömrümü yedim.
Siz yapmayınız etmeyiniz.
Biraz Öncel sözü dinleyiniz.
Eskinin namlı delisi konuşuyor burada, lafına öz saygı ediniz.

İyi kim manitam namevcut!

Burçların efendisi, yıldızların bilirkişisi Suskun Miller uyarmış. Ayrımsız hafta sonradan, ayın 30 ’unda gerçekleşecek ayın on dördü, yılın yer kaba dolunayı olacakmış. Bu dişlerimiz uzayacak, gece birbirimizi kovalayıp, ısıracak eş arayacağız etmek değil bittabi. Özellikle ilişkiler haddinden fazla zorlanacakmış.
Bakın işte bana yeniden Polyanna olma fırsatı artık. Ne pir mebzul kim tıpkı sevgilim yok; yoksa dolunay gecesi çokça pis çekişme edecektik, antrparantez ayrılacaktık ihtimal üstelik. Bilahare ben üzüntümden yerlerde sürünecektim. Sevgilim anlayışsız dönsün diyerek sabahlara büyüklüğünde saçımı başımı yolacaktım. Sevgili dönmeyince de, gidip bu defa onun saçını başını yolacaktım. Süslü olmayacaktı.
O yüzden ferah ki manitam yok, lay lay lommm! (Sureta öldü.)

Öncel ÖZİÇER

Bir Cevap Yazın