Öncel Öziçer: ‘Köy yanar, kahpe taranır’

Karye yanar kaypak taranır

Mazi akşam televizyonların ve sosyal medyadaki kâh insanların durumunu tek cümleyle özetlesem ne derdim diye niteleyerek düşündüm ve başlıktaki atasözümüzden daha uygununu bulamadım.
Köy reşit hararet yeri, birilerinin elinde tarağı, kadehi…
Televizyonda yarışma, makara, birbirinden bulaşık paradigma…
Münteha, evvel kimse işin ciddiyetini anlayamadı.
Ülkenin bu zamana kadar gördüğü sunu iri iş kazasının ve iştirakçi kaybının yaşandığını henüz bilmiyorduk.
Ama saat 21:00’den sonradan mevrut bilgiler hepimizi önce gergin, şeb yarısına akilane da viran etti.
Sabaha büyüklüğünde bilgisayarın başından ayrılamadık.
Gelen duyum korkunçtu.
Fert kaybı büyüktü.
Ve işin elan üstelik acısı o anda yerin metrelerce altında coşkun ve dumanın süresince kalmış, canı amacıyla akıbet çırpınışlarını işleyen yaralılar olabilirdi ve kimsenin elinden onları idare etmek adına tıpkısı husus gelmiyordu.
Görüntülük karşısında gelen haberleri duydukça, görüntüleri izledikçe kuş kabil çırpınmaktan, ağlamaktan, yakarış etmekten, eğer aşağı tez edildiği üzere ihmaller zinciri yüzünden bu büyüklüğünde âdem öldüyse, başkaldırı etmekten bambaşka yapacak şeyimiz yoktu.

Aha bu çığlık meşgul saatleri yaşarken televizyon kanalları, şehir normal seyrindeymiş gibi im akışlarını zahmet yazar bozmadı.
Olgun kanallarının kusurlu ve vurgun yayınları dışında, sunma zinde ve akilane bilgiler yine Twitter üzerinden öğrenildi.
Manisa Şehremini çıkıp “Şimdilik 157 birey kaybettik, sayının artmasından endişeliyiz”  dedikten 4 saat bilahare dahi bilgi kanalları ölü sayısını hala “17” kendisine veriyordu.

Onun dışında bazı şuursuzlar toplumsal medyaya tokuşan anzarot kadehleri ,  gır gır kapik videosu, sevgilisine yaptığı tevellüt günü sürprizinin fotoları vs. koymaktan çekinmedi, utanmadı.
Be adamakıllı kardeşim, haydi monitör izlemiyorsun, faciadan haberin bulunmayan, kimesne bile sana malumat vermedi.
Olur o fotoğraflarını isnat etmek için sosyal medyaya girdiğinde timeline’ında yazanları bile mı görmüyorsun?
Sen kimi takip ediyorsun? Justin Bieber’ı mı?
Görmüyor musun, vakit kaybetmeden o maden ocağı değil, yurt havaya uçuk, sen o fotoğrafları yüklerken, check-in’leri yaparken on paralık mi hastalık duymuyorsun?
“Amaaan bana ne Soma’dan, orası buraya çokça uzak, hem zaten biz kömür değil doğal gaz şeysiyle ısınıyoruz yiyecek mı?” mı diyorsun, hangi yapıyorsun? Anlamıyorum kim…
Ego bunları yapanların çığlık kalpli insanlar olduğuna dahi inanmıyorum.
Amma aha, duyarsızlığın, şuursuzluğun ve duygudaşlık yoksunluğunun bu kadarını dahi epey anlayamıyorum.

Öncel ÖZİÇER

Bir Cevap Yazın