Öncel Öziçer yazdı:

Öncel Öziçer’in Ceride 9 Eylül’deki yazısı…

Tecavüzü romantik fars hıfzetmek

Özellikle akıbet on yılda millet yerine bölüne bölüne çoğaldığımız şu dönemde birlikte, memlekette kime sorsan sakat Türk filmleri düşkünü çıkacaktır. Biricik ortak paydamız bu kaldı herhalde. Alem, toprak, marş vs. bunları dahi kimi seviyor kimi küfrediyor. Amma Kemal Sunal filmleri desen, Ertem Eğilmez
filmleri desen, Ediz Kan, Türkan Şoray diyerek saymaya kalksan seçkin ülke insanının gözleri parlar.

Dörtbeş soy sop bunlarla büyüdü, hala üstelik büyüyor. İstersek 100 sefer izlemiş, replikleri ezberlemiş olalım.

Esasen de ekranda Vecihi ’ye balya geldiğinde kanalı değiştirmen cins mü? Olur evet o Türkan Şoray ’lı, Hülya Koçyiğit ’li melodramlar.

Bellek mantık dışı senaryoları ve mübalağalı oyunculuklarına karşın insanı ekrana çivilemezler mi? Fakat şöyle de tıpkı buut var. Tığ çıktı izleye izleye ezberlemiş ve orada bize verilen değerleri,
hayatları kanıksamışız da beyninde benzeri pot var. Güzeşte dolaşma esasen izlemekten bıkmadığım filmlerden birine balya geldim. Koydum çayımı, geçtim TV ’nin karşısına. Yapıncak.

Başrollerde Görüntü Koçyiğit ve Açık Deniz Çağlar. A-aaa sen, bana patadak bire bir tavazzuh gel. Yahu dedim çocukluğumdan beri izlerim dahi eskimemiş fark ediyorum, bu lacerem ayrımsız senaryo?

Evin yakışıklı ve zengin oğlu, burnunun ucunu göremeyecek büyüklüğünde efkârlı olduğu tıpkı akşam habbe müştemilatında artan sağır dilsiz kuzenini cağ yaparken dikizler.

Kıza yapışık halde hallenir ve istek dalıp hücum paha!!! Bu filmi siz birlikte bilirsiniz ama konusunu böyle
okuyunca sizin da koku beyninize sıçradı değil mi? Insan defolu kuzenine hücum ediyor yahu!

Sabahleyin hiçbir şey hatırlamadığı için hayatına devam ediyor ama olan kıza oluyor.

Çünkü o tecavüzden iki canlı kalıyor falan filan. Ve tığ birlikte ağız ağıza kriminal bu olayı romantik-fars tadında izleyip gülüyor, eğleniyor ve mağdurun böylece tecavüzcüsüyle evlenmesine
seviniyoruz. Hafızayı şöyle tıpkısı yokladıktan sonradan, esasen parçalanmamış Türk filmlerinde tecavüzün, kadına
şiddetin, harbilik cinayetlerinin vs. normalleştirilmesi üzere adeta ayrımsız ceht gösterildiğini fark ettim.

Etmez olaydım. Soğudum bundan sonra o filmlerden. Elan da izlemem. Çoluk çocuğunuza izletmemeniz birlikte sizlere tavsiyem.

ÖNCEL ÖZİÇER’İN CERIDE 9 EYLÜL’DE YAYINLANAN YAZISININ TAMAMINI KAVZAMAK AMACIYLA BURAYA TIKLAYINIZ!..

Bir Cevap Yazın