Öncel Öziçer yazdı

ARADA BIR eleştiriye tahammülü olmayan hazımsızlar yüzünden bilge karşısına çıktığımız oluyor.
Onlar istediklerini söyleyecek, istedikleri kabil at koşturacaklar ama kimse gıkını çıkarmayacak. Anca olsun istiyorlar. Ve açtıkları abuk sabuk gerekçeli davalarla boşuna adaleti çalışır ediyorlar.
Hele benim kabil su parasını yatırmaya üstelik üşenecek büyüklüğünde resmi evrak çapraz işlerle arası yunak olmayan biri için sabahleyin kalkıp adliye binasına gezmek, ölümlerden ölüm beğenmek.
Hayır utanıyorum de, antlaşma ayrılması müstelzim o büyüklüğünde güç sorun dosyaları varken, antin kuntin tıpkı davanın tarafı namına orada bulunmaktan.

MURAFAA ADABI
Amma yapacak ayrımsız madde yok, bizim mesleğin de cilvesi bu!
Yakında gine tıpkısı davam vardır. Bir akşam evvel âdem arkadaş yemekteyiz, konu açıldı. Ve hep zat duruşma anılarını paylaşmaya başladı.
Kimi şikayetçi, bazen tanık yerine bulunmuş o salonda.
Ve istisnasız herkesin hakimden bir fırça yemişliği olmuş.
Yok elini kolunu oynatma, yok sağa sola nezaret, bulunmayan aceleci enformasyon, yok sesini kısma…
Peki hangi hakla?
Sözde anamızın karnından çağrıcı doğduk! Hangi bilelim biz duruşma adabını.
Ayrıca ellerimiz neden leşker gibi iki yanımızda duracak illa ki. Hani öyle ki, önümüzde duran trabzana çıkışmak de haram. Kardeşim ihtimal benim tansiyon problemim var?

BOZUKLUK FIRÇA YEDİM!
Ya birlikte konuşurken zincirle bağlasalar eli kolu oynamadan durabilen bire bir eş değilim mesela.
Farkında üstelik olmadan yaptığım el branş hareketlerim yüzünden, sebep on paralık tanımadığım elin adamından papara işiteyim?
Veya sesim o kadar çıkıyor ve ego elan aşkın bağıramıyorum. Senin kulakların bir iki duyuyorsa, ben bozukluk fırça yiyorum?
Bu ülkede polis, asker ve hakimler vatandaşa bakım amacıyla değil üstelik itap etmek, ezmek, not tercüme etmek üzere var güya.

NE HAKLA?
Henüz önce dahi yazmıştım; ne hakla bize ’sen ’ diye niteleyerek hitap ediyor bu patika grubları? Tığ onlara ’siz ’ diyeceğiz, kim elhak elhak bu, ama onlar bize ’sen ’!
Tıpkısı daha soruyorum: Ne hakla?
Beyninde bire bir tevakki etmek olacaksa, çapraz olmalı.
Devleti kumar edenler bölüt; mezhep, görelik, saygı çerçevesinde yaklaşmalı.
Sivilleri gözünün üzerinde kaşın var gerekçeleriyle yavru kabil tekdir etmek, ülkü sonuçlanmadan kabahatli muamelesi ayırmak, bağırıp çığırmak, öğütmek üzere bahane aranmamalı.
Vatandaşa biraz eksiklik oluyor. Bu tavırlar çok gücümüze gidiyor.
Yeri gelmişken aynı sitem ileteyim dedim.

Bir Cevap Yazın