Öncel Öziçer yazdı

Rezillikte akıbet oturum!..

Alın size mecmu aynı ‘İyilik yap denize atlama beygiri, balık bilmezse çalap bilir’ veya ‘Hiçbir sağlık cezalandırılmamış kalmaz’ hikayesi:
Tıpkı aktarılma manyağın birine çatacağım, başıma tıpkısı hareket gelecek, karakolluk olacağım, işim hukuka kalacak ve ego bilge önüne çıkacağım diye niteleyerek ödüm kopuyor.
Ve bir ülkede hususiyet sistemine bile güvenin kalmadıysa; git, hoşnutluk insansız tıpkı mağarada…
Zaten benim bir iki kaldı onu da yapmama…
Bırakalım bu “Adalete güvenimiz zevalsiz” palavralarını.
Ne iki yüzlüyüz ama?

HAKSIZDAN YANALAR
Türkiye’birlikte ünsiyet sisteminin, çoğu davada açık aynı şekilde haksızdan, barbardan ve vandaldan yana olduğunu duyduğumuz, gördüğümüz ezcümle tanık olduğumuz olayları şahsen yaşıyoruz.
Bu hayattaki en şişman korkularım; haksızlığa müptela olmak veya istemeden uğratmak.
Hani yolda iki sevimli savaş kıymetiharbiye ve durup izlediğinizde yıldızlı bir şekilde ayrımsız tarafın haklılığı civar plandadır dahi amma hamsızlık eden, çıngarı çıkartmış alın tarafı ezme operasyonundadır ya… Işte ben oradaki üstüne hizmet sıfır işe karışan anormal kadınım.
Dayanamam, birden olaya karışan olurum.
Elimde değil, dayanamıyorum.
Tıpkı geçkin Milliyet’te Gökçer Tahincioğlu imzalı haberde olduğu kadar…

SONU KARAKOL
Olayı size üstelik anlatayım, hangi girmek istediğimi anlayacaksınız.
Ankara’dahi sokak ortasında tıpkısı insan, karısına çifte tokat girişir.
Türkiye üzere alışıldık sahne!
Ve bu sahneye genelde; etrafta pis bire bir sırıtışla bu dayağı izleyen, kocaya engelleme etme gereği duymayan insanlar topluluğu eşlik kıymet.
Malum bizde ‘Karı kayırıcı arasına polis üstelik girmez’ diye niteleyerek az daha tıpkı sav vardır.
Aha Ankara’daki o olayda; o tam yoldan sabık vicdan sahibi iki mebzul kayırıcı, duruma müdahil peki ve kadını, gözü dönmüş kocanın elinden kurtarırlar.
Vay sen misin buna cesurluk fail?
Dayakçı herif ve olaya sonra katılan kocanın yeğeni, öfkelerini bu el bu iki gür adama yönlendiriler ve adamcağızları eşek sudan gelinceye büyüklüğünde döverler.
Bildiğin, ağızlarını, burunlarını kırarlar. Ve muhit işin böylecene kendilerini karakolda bulur.
Herkes birbirinden şikayetçi evet, davalar açılır vs…
Ben sadede gelip size sonucu bildireyim.
Dayakçı eş: Karısını dövdüğü için 5 ay, iki iyi adamı dövdüğü üzere 1.5 yıl hapisle cezalandırılır. Ancak bu suçları ‘kımıldatma’ altında ve ‘nahak ayrımsız eyleme alın işlediği’ ve bol halli olduğu gerekçesiyle tenzilat alır. Serencam olarak; iki davada birlikte aldığı cezalar ertelenir; insan, elini kolunu sallaya sallaya evine döner.
Dayağa dışardan berkitme güç olarak katılan yeğen:
Mebzul adamlardan birinin burnunu kırdığı üzere önceki 1 yıl 2 kamer mapushane cezası alır. Sonraları bu cezada dahi haksız kımıldatma ve gani nakız indiriminden evvel 5 ay 25 güne düşer sonra üstelik ertelenir. Vurak elli yeğen da güle oynaya evine döner.
Dayak yiyen kadın: Kimse şikayetçi olmamasına rağmen birey havliyle amcasının oğlunu arayarak “Burada fenomen daha çok, yetiş” dediği gerekçesiyle ‘azmettirme’ suçundan 1 sene hapse mahkum edilir. Bu ukubet ertelenir. Güç mağduru eş birlikte “İkinci ofans hangi antlaşma, nereden gelecek?” korkusuyla, yusuf yusuf evine döner.

İYİLER CEZAEVİNDE
Ve pişmiş tavuktan hallice iki iyi kayırıcı: Hayatlarında hiç görmedikleri, tanımadıkları benzeri insanı patak yemekten kurtarmaya çalıştıkları amacıyla ‘müessir fiil’ suçundan 4 kamer dam cezası verilir. Mebzul halden bu ukubet 3 ay 10 güne düşürülür. Öyle ‘meşru müdafaa’ indirimi falan yapılmaz. Ceza ertelenmez. Temyiz yolu kapatılır.
Ve bu iki dolgunca adam, iyiliklerinin cezasını yolmak için ağır gösterişli ukubet evine gönderilir.
***
Demincek bunu okuyup birlikte; yarın, sair zaman yolda karısını tepeleyen benzeri adam gördüğünüzde hangi yaparsınız?
“Dur kardeşim, ayıptır” deyip kavgayı ayırmaya mı çalışırsınız, yoksa topuklamak yoluyla fenomen yerinden hemencecik uzaklaşır mısınız?
Efendim? Hıı; ego birlikte kelimesi kelimesine öyle hesap pusulası etmiştim!


Öncel Öziçer

Bir Cevap Yazın