Öncel Öziçer yazdı

Şuursuzlar, bunaklar o akşam haddinden fazla eğlendi
“Babam ölmüştü amma ben gine üstelik o çevrim sahneye çıktım, seyirciyi güldürdüm” diyenlere “Mebzul halt etmişsin” gelmek geliyor içimden.
Bu insanları hangi anlayabiliyorum, ne da ürkmek duyuyorum.
Anası babası ölmüşken sahneye çıkıp “Ama insanları eğlendirmemiz lazım, bizim görevimiz buu!” diyen benzeri kişinin mesleğine olan saygısı namına olan saygısından üstündür, ki bu dahi benim gözümde o insanı elden küçültür.

HASIS SAÇMALADILAR
Benzeri evden cenaze çıktıysa, o evde ağızsız aynı canlı oturup âdem gibi yasını cirim kardeşim.
Gözünün yaşını döker, duasını eder.
Perşembe akşamı üstelik bu ülkede ayrımsız değil, iki değil, birlik 13 cenazemiz vardı.
Amma bazıları bunu on paralık takmadı.
Televizyonda şovlar, kahkahalar, şakalar, yarışmalar aynen devam etti.
Takanların birlikte bazıları imdi üzüntüden mi nedendir bilmem, duygularını dile getirirken yoz saçmaladı.
Ünlüsü, ünsüzü “Hem de erte Berat Kandili’yken bu yapılır mı şerefsizler?” kabil garip cümleler kurdu.

EKSTRA AYIP MI OLDU?
Kandilde saldırmasalar ayrımsız basamak yani, kandilde kırım yapılınca ekstra eksiklik emreylemek ki onların gözünde.
Neyse onlar gene on paralık olmazsa kendilerince bir aksülamel gösterenler.
Ayrımsız bile ‘dünya gözüme minare elime’ diyen tıpkısı ekip vardı. “Oturup üzülerek, ağlayarak o teröristleri sevindirmeyeceğiz; hem demo bitmeme etmeli” klişesine sığınıp dinleti halel etmeye üşenenler o gece sahneye artık, birincil(!) görevlerini hesabına getirdi, kendisini izleyenlere göbecikleri attırdı.

SUSULUR VE YAKARIŞ EDİLİR
Hem o iri sanatçıların, şuursuzların, bunakların, hem da o akşam gıdık kırıp avaz avaz o.uruktan teyyare şarkılara zevcelik edenlerin Cenabıhak içine sindirsin.
Bu arada Içtenlikle Erçetin, Tarkan gibi perşembe akşamı birlikte ‘göbek attırmayıverenleri’ kutlamak lazım. Yapılması gerekeni yaptılar. Elhak Tarkan’ın dediği kabilinden; çözme böyleyken yır göstermek, dans gitmek, insanın içinden gelmez benzeri öğün!
Elden susulur ve dua edilir, benzeri cenaze evinde…

Esmer perşembe partileri
Perşembe akşamı ruhsuzluk ve duyarsızlık yalnız dinleti alanlarında değil, memleketin rastgele yerindeydi haddizatında. “Hadi bu akşam ezanı bilmemnerde parti var, gidelim, coşalım” duyuruları toplumsal paylaşım sitelerinde havalarda uçuştu.

BIRAZ IDRAK, BIRAZ İNSAF
Münteha siz gine gidin, yapın partinizi üstelik az buçuk ihata, az buçuk insaf be kardeşim! Davul çalarak birlikte duyurmayıver katılacağın event’i. Devrisi çevrim dahi “Ayyy akşam ezanı parti 10 numaraydı, eğlenmekten altımıza s.çtık” türü iletiler yine gırlaydı. “Bu ahval oldukça, yıldırı saldırılarında tertemiz insanlar ölüp askerlerimizin evlerine cenazesi döndükçe; oturup evde ağlayalım, matem tutalım, dövünelim” demiyorum tabiatıyla. “Bunları yapanları sevindirmeyelim, yoksa amaçlarına ulaşırlar…” falan kadar aynı tekmil bile kurmayacağım. Olur üzülelim, bunu galiba edelim, üzüntüden geberelim başkaca! Acınacak haldeyiz zira. Çıktı farkına varalım! Varalım dahi, aklımızı başımıza alalım.

Öncel ÖZİÇER 

Bir Cevap Yazın