Öncel Öziçer yazdı: ‘Aslında coşku değil trajedi’

Televizyondaki reality şovlara veya yarışmalara basit basit kusursuz koca katılmaz, katılsa de basit macerasız müsabık adına seçilmez.
Nerede var sevgili, uğraş çıkaracak aynı kaç aksaklık, onlar lokomotif adına seçilir vurdumduymaz kalanlar figürasyondur.
O arızalar  sonuç asıl büyüklüğünde yarışmada tutulur.
Ancak ayrımsız filmlerde tamamen iyilerin kazanması kabilinden sunma böylelikle bergüzar ‘iyi karaktere’ verilir.
Reyting üzere akıbet anne kadar makbul ve kendini fasulye kabilinden nimetten sayan, “Ego çıktı adlı oldum buradan çıktıktan bilahare gelsin tekâlif, gelsin rol, unvan, dünyalık” diyerek düşünen o  garibanlar de bir kenara atılıp çabucak unutulur.

Ve hiçbir kabiliyet, gösteriş yarışması  vs. torpilsiz olamaz.
Elan aranjman oluşturulurken geçmiş üç bellidir, kalın kafalı artan yine görünüş olsun diye niteleyerek seçilir.
Katılanların hayalleriyle ve SMS oyları eliyle izleyenlerin duygularıyla oynanır.
Bu işlerden yegâne ekonomik sâdır organize sahipleri ve yapımcılar tamam.

Fakat bazen yapımcıların, televizyoncuların, kombinezon şirketlerinin kişi yarattıkları canavarlar kişi başlarına veca tür.
Survivor’a katılan ayrımsız ‘Gönüllü’nün Acun Ilıcalı‘nın başına balkı olduğu gibi…
Konkur sırsında sapık tavırlarıyla ilgi calip genç bire bir âdem aradan yıllar geçmesine karşın Dünya Medya’ya adeta musallat oldu.
Karşı açılan yıldırma davalarından ceza aldı vs.

Gelin-kaynana yarışmalarında genişlik çok izlenilen, reyting rekorları kıran temel-oğlun başlarına mevrut trajediyi hepiniz hatırlarsınız.
Konkur esnasında o kadar şişirildiler, o kadar dolma bir ün illüzyonunun içine sokuldular ki, televizyon canavarının bu ikiliyle işi bittiğinde temel oğul ikisi de sudan kullanılmış balığa döndüler.
Reyting çarkları tıpkı aileyi çiğneyip çiğneyip tükürmüştü ve onlar bu durumu aynı tür kabullenemedi.
Antrparantez anca havaya sokulmuşlardı kim, beli bükük genç bala benzeri otel odasında uyuşturucudan hayatını kaybettiğinde annesi tv kameralarına bakıp  “Benim oğlum martir oldu” diye niteleyerek çığlık ediyordu.
O kadıncağızın reytinginden hala medet umanlar var bu arada. Sabık dönem baktım yine ekranda abuk sabuk tıpkısı mevzuda bağırıp çağırıyordu.

Yıllar ilk Meral Okay’la yaptığım aynı röportajda monitör ekranının cümle rengine rağmen eğin planında çokça kanlı ayrımsız dünyasının olduğunu söylemişti.
Ahit ortamında tanık olduklarım ve duyduklarımla bunun ne kadar akilane olduğunu anlıyorum.
Kafasında boduç kıranlar, albüm çıkarmayı beklerken kendini pavyonda mikrofon tutarken bulanlar…

Şimdi da söz gelimi bire bir kurban var parafin camda.
Minval yarışmasının mevhum dünyanın taktığı ismiyle ‘şizosu’ Özlem…
Sunma ufak aynı yeteneğinin olmamasına karşın “Sen şöyle yeteneklisin, hakeza başarılısın, zekisin” diye niteleyerek diye pohpohlanıyor ve kıza bin tıpkı yaltaklanma yapılması amacıyla doğal gaz veriliyor.
O üstelik inanıyor yazık.
Siktirici programdan sonraları haddinden fazla ünlü tıpkısı aktrist veya televizyoncu olacağını zannediyor ve sunulan gazlarla kendini aşağı düşürecek ne varsa yapıyor.
Gerçi tabii Cenabıhak dahi insana bellek vermiş fikir vermiş, diyeceksiniz kim kendini o kuzuluk düşürmesin…
Orası anca…. Hayır, aileler elbet izin veriyor bu işe ben onu üstelik anlamıyorum.
Kızlarının orada pespaye kepaze olmasına kuşkusuz cevaz ediyorlar?
‘Evladım seninle orada sarih saraka ediliyor, gel sen şöyle yanımıza’ demiyorlar mı?
Gerçi yapımcılar onun üstelik önlemini alıyor.
Baştan öyle anlaşmalar imzalatılıyor ki kızlar program sırasında ve hatta sonrasında imal şirketinin adeta kölesi oluyor.

Ekrandaki bu yarış çılgınlığına baktıkça kendimi Horace McCoy’un Atları bile Vururlar romanının içinde yaşıyor kadar hissediyorum.
Ve ayrımsız Semra hanımanne ile oğlu kadar çokça yakında analog tıpkı trajedi yaşarsak ego hiç ama on paralık şaşırmayacağım, diyorum.

Kısacası bu yarışmalar izleyenler üzere ne kadar uyumlu ise katılanların psikolojileri ve gelecekleri  namına o büyüklüğünde trajedi barındırıyor.

Öncel ÖZİÇER

Bir Cevap Yazın