Öncel Öziçer yazdı: ‘Öküz de bana!’

Aynı kavgada, kenar dalaşında, alevlenmiş bire bir tartışmada cebin taraf size gösterişli sözler söylediğinde ona yapacağınız sunu büyük hakaret yüzüne gayesiz bakıp tek molekül demeden çekip gitmektir.
Karşılık gidermek, tipini, tıynetini, karakterini ciddiye almamak en korkulu küfürden daha dokunaklı küfürdür.
Aha Melo dahi bunu yaptı.
Koskoca Fenerbahçe’nin kaptanı ergin amma sportmen ruhunu ortamında barındıramamış Yanardağ kendisi amacıyla “Belediye sokak köpeklerini zehirlesin, yoksa o iş bana kalacak” deyince Melo karşılık kendisine “Volkan’ı ciddiye almıyorum” dedi ve konuyu kapattı.

Açıkçası maçtan bilahare bu parçalanmamış sosyal medya gündemine bomba kadar düştüğünde ben birlikte aynı şeyi düşündüm.
Yorumları okurken “Hastalık ciddiye alıp birlikte bu kadar öfkeleniyorsunuz ki?” diyerek içimden geçirmedim değil.
Herkesin bu hayatta ilişik ve saygıda özen sergileme öncelikleri ayrımlı zira.
Yanardağ için bile çıkmaz hayvanlarının zerre büyüklüğünde değeri olmayabilir.
Benim amacıyla da çıkmaz köpekleri kaleci Yanardağ‘dan çok daha büyük ve değerli örneğin…
Ama ben çıkıp de “Biri şu Volkan’ın ağzının ortasına iki pasaj ekleştirsin yoksa bu gelişim bana kalacak” diyor muyum? Demiyorum…
Böyle kabalığa, tehdide, nobranlığa, hakarete, sert kuvveti yüceltmeye kimsenin olmadığı kabil benim birlikte hakkım namevcut çünkü…
Ve peki, sokak köpekleri benim amacıyla benzeri eli yağda ayrımsız eli balda olanlardan henüz eşsiz zira:
Onlar yapayalnız…
Onların hoyrat ve elezer insanoğlundan korunmaya ihtiyacı var…
Onlar bilcümle hayatları boyunca bilcümle açgözlü…
Zira onlar ancak sizin çöp diye niteleyerek attığınız kötü yiyeceklerle hayatta kalmaya çalışıyorlar…
Hep susuzlar…
Literatür sıcaktan deliriyor, kışın soğuktan donuyorlar…
Bir evleri bulunmayan, başlarını okşayacak bir halk yok, gücük ömürleri sadece ve takkadak eziyetle geçiyor.
Ve sunma önemlisi onları üstelik, beni, Yanardağ’ı, sizi yaratanın bile  Allah olduğu bilcümle unutuluyor!
O’nun yarattığına mundar demeye, bakımsız demeye, süfli görmeye, işkence etmeye, onları bulunmayan etme hakkını kendinde görmeye tek kimsenin hakkı yok!
Bu sunu özellikle Yaratan’a taşlama…

Bir  avuç kayırıcı bu memlekette sokak hayvanları üzere iğneyle kuyu kaymakamlık kaymakamlık savaş ederken, milyonlarca taraftarı olan tıpkısı takımın kaptanı sıfatındaki adamın çıkıp belediyelerin köpekleri zehirlemesini, onların acıdan kıvrana kıvrana ölmesini normalleştirmesi neresinden baksan çokça amma çok kusur oldu. Yer hafifinden böyle oldu.

Not: Hayvanların taşlama ve kalay olarak kullanılmasına tıpkı son verelim artık. Bu sözlerde arz çok karakaçan ve köpeklerin adı beğenilen malumunuz… Ben arkadaşımın çöplüğe terk edilmiş tıpkı eşeği evinin bahçesine aldığında ismini Öncel koyduğumu size söylemiştim. Antrparantez 5 yıldır sokağımızda cıvıl cıvıl bire bir çıkmaz köpeğinin adı da Öncel. İkimizin birlikte gözleri ela olduğu amacıyla adımız üstelik bire bir olsun dedim, oldu. Siz bile istediğiniz tıpkısı hayvana Öncel ismini koyabilirsiniz. Eyvah bak öküzleri da taşlama anlamında haddinden fazla anıyoruz. Öküz Öncel gibi söz temsili… Hem uyaklı… Çok sevinirim.

Öncel ÖZİÇER

Bir Cevap Yazın