Öncel Öziçer yazdı: ‘Taktım mı haddinden fazla bakımsız takarım’

Taktım mı çok bakımsız takarım

Temas mevsim sapık gömleğine tutunur kabilinden tutunduğum yemekler, giysiler, ayakkabılar, mekanlar, insanlar tamam benim. Bu yaz de obsesyona bağladıklarım var tabiatıyla…
Canlı-camit tıpkısı ‘şeyi’ bıkana ve bıktırana büyüklüğünde sevip tüketmeyi veya tiksinme etmeyi bol bilirim anlayacağınız.
Tadında artırmak diyerek aynı olay namevcut kul.
Ölçüsüzlük bildirme şişman özelliğim..
Işte bu sene ilkbahar-yaz takıntılarım:

Taslak tipli gelinler ve düğünleri

– Bu laf umumi kendisine saçma dirimsel bana ama bu sene abartının, saçmalığın, avamlığın dibine vuran eş sayısındaki artım inanılmaz.
Birbirlerini zehirliyor sanki bu kadınlar.
Dernek organizasyonundaki fantazya sınırına varan süslemeler olsun, fotoğraflarda yaratılmaya çalışılan peri kızı mizansenlerinde olsun belirgin bir delirme durumu var.
Aynı gülesim geliyor onları anca görünce…!
Damatları üstelik öz kaput tiyatrolarına figüran ediyor bu peri padişahının kızları!
Alaçatı sokakları ve Pınar sahilleri değişik olacağım diye çırpınan bu gelinlerin genişlik gözde ışık platoları..
Pozlarsa bütün aynı… Akşamüzeri güneşinde dizine kadar suya girmiş öpüşen gelinle eloğlu…
Alaçatı’nın taş evleri önünde gelinin elinde renkli balonlar, damadın elinde şampanya kadehleri, hakeza duvara yaslanmış, romantik bakayım derken, ısıdam ve kalabalıktan bunalmış, birbirlerine budala aptal bakarken…
Geçenlerde bire bir çifte rastladım.. Kızın elinde gine mülevven balonlar, kafasında Minnie saç bandı… Damada dahi bir Zorro maskesiyle mini melon kapela taktırmış… Haydi eş manyak, onu dinleyen gelişigüzel dediğini eden damada ne oluyor?
Güler misin ağlar mısın?
Çokça sıkıcısınız çok. Amma yeryüzü çok dahi komik!
( Gelinin, organizasyonun, çekilen fotoğrafların görme engelli göze inç olmadığı, sadeliğin, asaletin, elegan tıpkısı tarzın bilgili olduğu düğünler beni hala duygulandırır ve ağlatır o ayrı…)

– Kumpir!

Kendisini elhak istekle yerdim amma bu aralar ‘Beni patates tarlasına gömün’ diyecek kadar düşkünüm namına. Değme yemeğin yanına yakışacak ayrımsız patates çeşidi oldurmak adetim oldu. Elhak o yemeği da gerçekte vakit kaybetmeden yanındaki patatesi aşındırmak amacıyla yapıyorum belli… Bu begayet karbonhidrat ve potasyum tüketim isteğimin psikolojide de nasıl aynı karşılığı vardır diyerek düşünüyorum.

– Börtü böcü

Ben değme garip böcekten (gelin böceği, kelebek dahil) haddinden fazla ama çok korkarım. Ama bu sene aklımı zayi etmek üzereyim.
Yatıp kalkıp bahçeyi muhasır böcekleri düşünüyorum. Kışın hiç itici olmadığı için bu sene ancak genelinde benzeri haşere artışı varmış zaten. (Korkumdan araştırdım).
Hele bire bir tanesi var ki oldukça hayatımı kabusa çevirdi. Adı dozdoz böceği… İnternete girer bakarsınız ne korkunç aynı mahluk olduğuna.
Bahçeyi sardı… Özellikle albeni karardıktan sonra eve girip çıkarken kafama cesim ayrımsız kumlu havlusu geçiriyorum. Herkese bu böcekten bahsediyorum. İlaçlama firmaları şu aleniyet arz yakın arkadaşlarım!

– Yulaf kepeği

Mart ayından beri normal savmak çokça nadir yiyorum. Zira ego artık gelişigüzel sabahleyin kendi ekmeğimi kendim yapıyorum: “Üç yemek kaşığı yulaf kepeği, iki yumurta beyazı, bir çay kaşığı gato otu, üç aşındırmak kaşığı gayda veya kaşar loru… “
Aynı şekerli kaşığı zeytinyağ gezdirilmiş teflon tavaya döküp önlü arkalı bir iki an pişiriyorum. Bana cümle zaman yetecek bir somun ekmeğim oluyor.
Anca ahım şahım benzeri tadı namevcut… Ama sair ekmek çeşitleri kabilinden zararı dahi namevcut.
Zararı olmadığı gibi birlikte yediğiniz gıdaların kalorisini alıp götürme kabilinden bile evire çevire tıpkı huyu var! Henüz ne olsun?

– Yabancı dizileri

Bu yıl hevesle beklediğim yerel diziler bilgisiz çıkınca filhakika bayıla bayıla takip ettiğim yabancı dizilere daha de sardım.
Evde oturup kana kana seri izliyorum. Yıpranmamış ayrımsız dizi keşfedince yerde servet bulmuş kadar seviniyorum. Sevdiğim kol tatile girince mahalleden cenaze çıkıntı kadar üzülüyorum.
(Sonuç keşfim Fargo idi… Hani filmi de olan… Çokça gür yapımdı amma metanetli bodur sürdü. Elden 8 bölümdü, tadı damakta kaldı.)

– Seki ve müjgân müdahalesi

Ben normalde etki takım sevmem. İstediği kadar moda olsun!
Karşımda mütekellim kadının kaşları kalınsa, güya o kaşların hepsi şapadanak bulunduğu yerden uçup ağzıma doluyor gibi geliyor, bakamıyorum.
Amma baktım bu meydanlık kaşını ‘çizdiren’ İnstagram’a ışık koyuyor, gözüm alıştı herhalde, hadi dedim ego bile yaptırayım.
Benim derdim kalınlaştırmak değil da aralardaki boşlukları doldurup kategorik aynı kalıp haline ilam etmek.
Tavsiye üstüne buldum tıpkısı meydan, gittim…
Aman Allah’ım bu zahir bir acıdır! Oysa bildiğin kaşına çatır çatır darp yapıyorlarmış!
Canım o büyüklüğünde yandı, o büyüklüğünde ağladım ki, işlemi eden kızın birlikte sinirleri bozuldu o de başladı ağlamaya… Ahit ederim acıdan sümsüğü indirecektim kızın alnına… On Paralık tavsiye mektubu etmem, sakın yaptırmayın.
Son hangi oldu derseniz canım çok yandığı için ikinci kez yaptırmam gereken işlemi yaptırmadım o yüzden tek fark olmadı. Paramı dahi sokağa atmış oldum.

Gelelim kirpik meselesine… Benim üzere makyaj yapmayı sevmeyenlerin kurtarıcısı takma kirpik uygulaması… Ama ego kalıcısına cesurluk edemedim çünkü tıpkı süre sonradan kuvvetli kirpiklere üstelik zararı olduğunu öğrendim. O yüzden arada sırada eğreti yerine kendim takıyorum. Ve aynadaki o görüntüye bayılıyorum. Böyle büyük merkep gözü gibi, sunturlu oluyor.

– Saç örgüsü

Aha bu literatür bendeki gerçeklik takıntısı… Daima saçlarımı ördürüyorum.
Modeli, şekilli, öyleli böyleli…
Tıpkısı da şansıma Alaçatı’birlikte örgü işinin ustası ve hastası bire bir kuaför çalışanı buldum.
O de ben de bu işten çok memnunuz. O kadar sunturlu ve o büyüklüğünde bitli örüyor ki, saç iki yıkamaya kadar dayanıyor, ego kendim çözene kadar açılmıyor. Hem bu sıcakta saçla müsademe derdim dahi kalmıyor. 

Öncel ÖZİÇER

Bir Cevap Yazın