‘Öncesizlik’ ve ‘Behzat Ç’ karakterleri canlanıyor!

Milliyet’ten Hanife Baş’ın haberine göre sayısal alandaki Türk baziçe geliştiriciler, seçkin güzeşte aktarılma adlarından bayram ettirmeyi başarıyor. Ateş Parçası platformda daha sık duyduğumuz başarılar elektronik beyin ve grafikli oyunlara birlikte taşınıyor. Dijital oyunda mukavim çok değişik düz var. Bunlardan biri hep dünyada oyunseverlerin çok yeğleme ettiği MMOFPS yerine dilimize bile giren ‘çok oyunculu bir numara insan ’ oyunları. Dünyada bu tarzdaki arz adlı oyunlardan biri Call of Duty. Grafikleri, karakterleri, geçtiği mekanlar zımnında baziçe geliştirmenin çok tahakküm olduğu bire bir kayran. Türk oyun şirketleri bu alanda üstelik varım diyor.

Yerli oyun stüdyosu MadByte Games yoluyla geliştirilen ve Değişmez Games vasıtasıyla yayınlanan ‘Zula ’, yerli MMOFPS türündeki ilk domestik oyunlardan.Türk oyunseverler yanı sıra dünyadan da bağlam gören bu oyunun ihracatı üzere da çalışmalar sürüyor. İstanbul ’üstelik düzenlenen dijital baziçe fuarı GameX ’bile bu kullanılmamış oyununu sergileyen firma, büyük rabıta görüyor.

Oyunun en rabıt çekici tarafı karakterlerin Türk dizilerindeki oyunculara benzemesi. Tıpkı Kenan İmirzalıoğlu ve Behzat Ç. ’yi andıran karakterleri seçerek oyuna başlayabiliyorsunuz. İmirzalığlu ’na yakın karakter oyunda Demir adını alıyor.

‘Dizilerden esinlendik ’

Kesin Games Yöneticisi Ahmet Orion, Zula oyunundaki karakterleri geliştirirken Türk dizilerinden esinlendiklerini söylüyor. Orion, “Bu sanatçılarla bir ittifak yapmadık. Karakterler onları andırıyor ama genel Türk tipini da yansıtıyorlar. Türk oyuncular bu dalan oyunlarda bütün batmış gözlü evet da Avrupalıya mümasil karakterleri seçmek zorunda kalyordu onlara bize benzeyen karakterleri güzel şansı aşina” diyor.

Baziçe herhangi bir bakımdan evcil. Geçtiği mekanlar tanıdık. Üsküdar Sokakları, Safranbolu, Gaziantep Mülteci Kampı… Haritalarında coğrafyamıza ilişkin bir nice ayrıntı var. Tanıdık mekanlarda rakip takımla patırtı düşüncesinin yanında globalde birlikte ürün yapacak olan ayrımsız oyunda Türkiye ’den muhtelif mekanların saha alması kasırga donör.

Avcı, oyunu 20 yabanlık ekibin 2.5 yıldır geliştirdiğini ve alanında önce evcil yapım olan Zula ’nın aynı yıldır da oyunseverler vasıtasıyla zevkle oynandığını belirtiyor. 3 milyona mail mukayyet kullanıcısı olan Zula ’yı günde 15 bin dirilik oynuyor.

Oyunun Türkiye ’dahi çok sevildiğini kaydeden Cebbar, yurtdışına dış satım çalışmalarına bile başladıklarını, Brezilya, Çin, Vietnam, Tayvan ’dan sargı gören oyunu bu ülkelere ihraç edeceklerini üstelik aktarıyor. Zula, ilk defa ihracatı yapılan Türk dijital oyunlarından biri olacak.

Ücretsiz indiriliyor

Zulaoyun.com üzerinden oynanabilen sayısal oyun ücretsiz. Fakat baziçe içi satın almayla gelir elde ediyor. üç boyutlu İstanbul ve Türkiye haritalarında temel kişilerle gelişigüzel aynı takım olup rakiplerinizi yenmeye çalışıyorsunuz. Vatansever er ve istihbaratçılardan oluşan Zula ve yüklü askerlerden oluşan Gladyo adında 2 antagonist oluşumun saha aldığı oyunda farklı hikayelere ehil bütün 14 ayrı ıra bulunuyor. Üsküdar, park, yer altı treni istasyonu ve dernek salonu gibi değişik büyüklüklerde ve gerçeğe makul bir nice haritanın düz aldığı Zula ’bile oldukça geniş bir mühimmat seçeneği dahi düz alıyor.

Tehlikeli bire bir ihya sürecinden güzeşte Zula, düşüncesiz bildirimler ışığında sonsuz geliştirilmeye bitmeme ediliyor.

Evcil oyun ‘uçuş ’a geçti

Gelişme aşamasındaki stabil haddinden fazla start up ’bile olduğu kabil oyunlar da yatırımcı çekiyor. Bu amaçla kurulan yatırımcı firmalar üstelik var. Starters Hub ’ın benzeri kolu olan Gamebootcamp bunlardan biri. GameX ’dahi stand açan firma desteklediği firmaların oyunlarını sergiliyor. Firmanın yöneticisi Çokluk Nahit Köne, 5 cıvıl cıvıl baziçe ve 1 PC oyununa bindi verdiklerini belirterek, bol fikri olan baziçe geliştiricilerine düşünüm aşamasında da envestisman yapabildiklerini söyledi. Starters Hub ’ın bindi verdiği oyunlardan biri daha alfa aşamasında olan Void Runner adlı uçuş oyunu. RealityArts firması geliştirdi. Oyunun geliştiricilerinden 28 yaşındaki İsmail Kemal Çiftçioğlu, bu alandaki geçmiş yerli oyun olduklarını belirterek, adlı baziçe platformu Steam ’in oyunu kabul ettiğini ve üç ay ortamında beta sürümünün çıkacağını belirtti.

Bir Cevap Yazın