Onlar dahi vaktiyle çocuktu..

KAYDA GEÇSİN

‘Onlarda vaktiyle çocuktu’  cümlesini mukavemetli severim, ısıdam, bala olmanın sırlarını kapsayacı, arındırıcı ve insanlardan ümit kesmememizi hatırlatıcıdır.

50 milyon doları kumarda kaybedip kime helal ettiğini  anlayamadığım, daha doğrusu zihnindeki geriz, helal, haram ilişkisini  çözemediğim Başkomutan Ortaç da  bir zamanlar çocuktu söz temsili.
Acep  çocukken  giderek büyüyünce kumarda 50 milyon ütülüp  helal etmeyi , 5, 6 çıkmaz çocuğuna anorak alıp arınmayı düşünmüş başmuallim ?

Ünlü annesinin nikahında şahidi ergin ayrımsız zinde kızın haberi bilmem dikkatinizi çekti mi, bu yadırganan fenomen New York’bile geçiyor, kahramanlarımız Sabah Yeli Maraşlıoğlu ve kızı. 

Ana kız bu toprakların insanları, bu kadar tuhaflık  zaten  New York yerlisinden  çıkmaz !   Dünyada ayrımsız tuhaflık  yaşanıyorsa bilin kim bu toprakların insanlarının parmağı vardır , bunu kayda geçiriyoruz.

Bu tüvana kız acaba çocukken , ben büyüyeyim  annemin babamdan sonraki eşlerinden biriyle kıyılan nikahında tanık olurum diye niteleyerek içinden geçirmiş olanaklı mi ?

Evet de annesi çocukken ,    İnşaallah evladımdan gülerim ,  ileride sonuç nikahımın  şahidi olur , bende aman da aman büyümüşte annesinin nikah şahidi oldu diyerek övünme ederim ,   demiş midir ?

Kanuncu Hükümdar Süleyman çocukken acep içinden,  Babamdan canımı kurtadıktan sonraları , ‘yedi cihana’ hükmedip , Hürrem ve diğerlerini hareme dizip ölümümden yüzyıllar sonradan dünyaya harem kadınlarının pin pon hep olarak kap olan ayrımsız seri kahramanına ilham kalkışmak istiyorum demiş midir ?

Mehabet Bahçeli minik aynı çocukken , büyüyünce  giderek kalabalıkların    ahiret yolculuğu tarihlerini kendisinden belirlemesini isteyeceğini aklından geçirmiş midir,  yoksa günahsız arı  topacını mı çeviriyordu.

Hasan Kaçan küçükken  Kasımpaşa’dan  Haliç’e  sevdalanacağı  kızın yaşadığı  kıyıya  bakıp ego özellikle ayrımsız büyüyeyim başvekil bizim mahalleden çıksın ‘Faziletkâr tekellüm devri geçti faziletli teknoloji devri geldi’ mealinde özlü sözler söyleyeceğim diyerek düşünmüş başmuallim ?

 Beklenti Besen’in  çocukken durun bakın görün ego gitgide Cem Yılmaz’ın düğününde da çalacağım, ve bir bölüm beni Fazıl Say’a Hasan yeğleme edecek diye  ayrımsız düşüncesi olmuş mudur ?

Sanmam

Fazıl Say’ın babasının   çocukken giderek oğlum olursa kâmilen Ulu Bulaç’ı asap demek için adını Fazıl koyacağım diyerek  ayrımsız beyin aklının kıyısından geçmiş midir acaba ?
Sanmam

Ya birlikte Fazıl  çocukluğunda bu piyanoyu öyle ayrımsız çalacağım ki dünya alkışlayacak kişi toplumumda kimileri  sinir olacak diye mi düşler kuruyordu ? Yoksa makbul olmak, takdir edilmek mi istedi.
Yüce Bulaç’ın   çocukluk yıllarında Dalay Lama özellikle Müslüman’ları garaz gösterenlerden bana hangi, ben Fazıl’a takacağım diyerek bir takıntısı vardı mıydı ?

Sanmam

Anca Tıpkı Maruf Zamanki adlı çağcıl zamanların Türk göstergeç tragedyası oyuncusu Wilma küçükken  Ren nehri kenarında  dolaşırken    ego büyüyünce  Türkiye’dahi sanatkâr olacağım , ‘Laz Vampir’ filminde ve dizide oynayacağım diyerek aklından geçirmiş midir ?

Sanmam

Ya Wilma’yı  ‘Aslı’ evet dönüştüren iş adamı Soyluluk Göğüş çocukken , büyüdüğünde Wilma’nın ismini değiştireceğini biliyor muydu ?
 İçinden ‘ Ferhat olsaydım Wilma’ya  o zaman ‘Şirin’, Tahir olsaydım ‘Zühre’, Zırdeli olsaydım ‘Leyla’  ‘İlik ‘ olsaydım ‘Düğme ‘ ismini verirdim demiş midir ?

Sanmam

Hep ismi geçen insanların kimbilir çocukken hangi rüyaları vardı.

Rüyalarda ki adisyon kök hayata uydu, uymadı bilemem tabiatıyla.

Amma  bildiğim ; Çocukların  hesap kitaptan başıboş,  ve geleceklerinde yapacaklarından sorumsuz hususi insanlar olduğu ,neye dönüştükleri, elbette dönüştükleri düşündürücüdür.

Hep bu büyüklerin çocukluklarını ayrımsız araya toplayıp onları bahçede koştururken yok etmek ayrıca imkan olsa yüklenmek  isterdim , Salinger’in kaçık Holden misali.

Halbuki bazılarının yetik hallerine tahammülüm bulunmayan.

Ayrıntılar büyüyor, yerlerini yeni çocuklara bırakıyorlar.

Ve büyükler genişlik kanayaklı  oldukları, herşeyden imge kestikleri çabucak onlara uzanan tıpkısı çocuk marifetiyle hayata baştan tutunuyorlar, somurtkan olan bir çocuğu kurtardıklarını zannettiklerinde  esasen uzanan o çocuk eli onları  derin benzeri  kuyudan çekip çıkarıyor.

Halaskâr tamamen  torunlar oluyor. Belki de bu yüzden torunlarına sarılıyorlar.
Onun amacıyla çocukların rüyaları, hayallerini  küçümseyenlerden korkarım

Küçücük bire bir elin gücüne bilcümle şaşar kalırım.

Sevgiyle
NECEF HAYIRLI /
necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın