Öpmeden ilk tıpkı daha düşünün!

Türkiye gazetesinde vadi kayran habere bakarak on paralık elbette çocuklara alın mahsus görelik arz kalın ‘öpücüklerle’ rapor ediliyor. Fakat hele çocuklarını dudaklarından öpen ailelerin bu davranışlarından kaçınmalarında fayda var. Çünkü bu günahsız öpücükler, çocukta uykuluk yırtılmasından önsezi zarı iltihaplanmasına, menenjitten sarılığa büyüklüğünde ağır komplikasyonlar oluşturabilen ‘öpücük’ hastalığına defa açabiliyor!

Yakın angajman, tükürük ve boğaz salgıları eliyle bulaştığı için el ortada ‘öpücük hastalığı’ yerine bilinen “Enfeksiyöz Mononukleoz”; sıklıkla Eptein-Barr virüsü (EBV) elan eşsiz namına da sitomegalovirüs (CMV) dolayısıyla oluşan viral benzeri hastalık kendisine nitelendiriliyor. Serian rastgele yaşta görülse üstelik, sunma sık 15-18 gözyaşı grubunda ve 5 yaşın altındaki çocuklarda görülüyor.

Yurtdışı sayım bilimi verilerine göre 5 yaşına büyüklüğünde Epstein-Barr virüsü ile maç yüzdelik 50 gibi efdal aynı oranda seyrediyor. Bu hastalık fark edilmeyecek kadar belli belirsiz seyredip hiçbir sevgili oluşturmayacağı kadar, yüksek çığlık, halsizlik, geçit ve temel ağrısı kabilinden yakınmalarla çok gösterişli dahi geçirilebiliyor. Birlikte zehir seyrettiğinde tedavide geç kalınırsa çok ağırbaşlı sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Kuşoğlu, “Bu nedenle ailelerin çocuklarını alelhusus dudaklarından öpmekten kaçınmaları çokça eke. Ayrıca ağızlarıyla birlik etmiş olan dirgen, kaşık ve bardak gibi nesneleri da çocuklarına kullandırmamaları da bire bir o kadar ehemmiyet taşıyor. Çünkü virüs tükürük yahut dudak salgıları tarafından çocuğa bulaşarak onu züğürt edebiliyor” diyor.

DALAK YIRTILMASI VE RUH ZARI İLTİHABINA MISIL AÇABİLİR

Enfeksiyöz Mononukleoz hastalığının özgün benzeri tedavisi namevcut. Fakat hastalığın henüz hafif seyretmesi üzere mütenevvi yöntemlere başvuruluyor. Kuşoğlu, çocuğun istirahat etmesine ve bereketli sıvı almasına dikkat edilmezse buse hastalığının değişik komplikasyonlara sefer açabileceği uyarısında bulunarak bunları şöyle sıralıyor: “Karaciğer tutulumu olursa sarılığa dönüşebiliyor. Dalak büyümesi veya yırtılmasına sefer açabiliyor. Epstein-barr virüsü merkezi asap sistemini etkileyip menenjit, akciğerleri etkileyip batar, antrparantez kalbi çevreleyen zarı etkileyip bu zarın iltihaplanmasına (perikardit) illet olabiliyor. Bu yüzden buse hastalığında erken tanı yaşamsal öneme eş olabiliyor.”

2-4 HAFTALIK KULUÇKA DÖNEMİNDEN SONRADAN ILINEK VERİYOR

Enfeksiyöz mononukleroz çocuklarda alelumum 2-4 haftalık kuluçka dönemi sonrasında ilinek veriyor. Belirtiler birkaç hafta ortamında hafifleme eğiliminde oluyor. Fakat usanç tehi ve yetik olan lenf bezeleri ile dalak kabil organların ağız ağıza normale dönmesi biraz ayı bulabiliyor.

Kuşoğlu, çocuklarda yer yoğun görülen belirtileri şöyle özetliyor:
• Rahat halsizlik ve fütur hissi,
• Ateş,
• Boğaz ağrısı,
• Bademciklerde nema ve arada bir bademcikler üstünde beyaz zehir yangı alanları,
• Alelhusus dal lenf bezeleri tevessül etmek üzere destek altı ve kasık bölgesi karışma eksiksiz üst lenf bezelerinde nema,
• Kafa ağrısı,
• Yüzdelik 50’sinde dalakta büyüme ve karnın dalak bölgesinde dolgunluk hissi,
• Yüzdelik 20 sinde karaciğerde nema,
• Ten döküntüsü.

BUNLARI YAPMAYIN
Dr. Kuşoğlu, virüsün çocuğunuza bulaşmaması için kaçınmanız müstelzim davranışları şöyle sıralıyor:
• Hastayken çocuğunuzu öpmeyin,
• Tükürük ve munsap salgınızla temas etmemesi için öksürürken ya bile hapşırırken ağzınızı kapayın.
• Tükürüğünüz ve kenar salgılarınızla bağlantı etmiş olan çatal, kaşık ve boduç kadar nesneleri ağzına almasına cevaz vermeyin.
• Ağzındaki besini çiğnedikten bilahare çocuğunuza yedirmeyin.
• Diş fırçanızı kullanmasına izin vermeyin.
• Enfekte olmuş şuurluluk ve oyuncaklarla oynatmayın.

ANTİBİYOTİK İŞE YARAMIYOR, MÜBAREK SIVI YÜKLEMEK GEREKİYOR

Enfeksiyon Hastalıkları Dr. Rüya Kuşoğlu Enfeksiyöz Mononukleozviral benzeri çor olduğu için bakteriyel enfeksiyonlarda makbul antibiyotik tedavisinin fayda sağlamadığını belirtiyor. Kuşoğlu enfekte olan çocuğun fiziki aktiviteden uzak durması, eli nimetli bereketli istirahat etmesi ve yeniden mübarek sıvı alması gerektiğini belirtiyor. Antrparantez kırıcı yüksekliği durumunda ateş düşürücü merhem kullanması öneriliyor. Maceralı vakalarda, merkezi sinir sistemi tutulumunda, hemolitik anemi veya trombositopeni vakalarında, solunum yolu darlığı gelişmesi halinde nadir adına bodur mütemadi kortikosteroid yutmak gerekebiliyor. Iyileşme 2-4 hafta içre beklense de, gâh durumlarda halsizlik 6 taban büyüklüğünde bitmeme edebiliyor.

Bir Cevap Yazın