Öpücük Terim’in kıyafetleri kanalı yaktı!..

Radyo ve Televizyon Arka Kurulu (RTÜK), 2014 ’te yayınlanması planlanan ‘Arkadaştan Öte ’ ünlü filmin program tanıtımında, “seksin fert veriş yaşanmaksızın endam konusu edildiği” gerekçesiyle TV2 monitör kanalına ukubet kesti.

RTÜK, ‘Arkadaştan Öte ’ filminin tanıtımlarında mergup “Benden seksten ayrıksı bir özdek istemediğine kasem paha misin?”, “Çabucak seks”, “Kusursuz benzeri barışma” ifadeleriyle akak odası ve alım satım görüntülerinin yayınlanmasını mevzuat açısından ele aldı. RTÜK uzmanlarının hazırladığı raporda şu ifadeler kayran aldı:

Esbabımucibe: Genel aktöre

“Bahis Konusu filmin izlence tanıtımında ‘cinsellik ’ olgusu, gelişigüzel amor ilişkisi veya birey bir birliktelik yaşanmaksızın kurulan arkadaşlığın ilişkinin başlangıcında tıpkı endam konusu edilmesi ve şart koşulması şeklinde sunulmaktadır. Eşeysel alım satım esnasından birtakım görüntülerin seyirlik malzeme haline getirildiği ve izleyiciye sunulduğu anlaşılmaktadır.

Ülkemizin öz bağırsak dinamikleri ve aktöresel kodları ayn önüne alındığında, filmin öyküsünün ve sunduğu mesajların Türk toplumunun umumi ahlak yapısal agreman göstermeyen görüntüler içerdiği görülmektedir.” 

Asamble rapora uyup ukubet kesti

Raporda, filmin geç saatlerde yayımlanması gerektiği vurgulandı. Dal Kurul ise yorum toplantısında, uzmanların raporu doğrultusunda, TV2 televizyonuna ukubet verilmesini kararlaştırdı. Ceza, mevzuatın “çocuk ve gençlerin fiziki, zihnî yahut ahlakî gelişimine uymazlık verebilecek türde zımni haiz programlar, bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve havari sembol kullanılmadan yayınlanamaz” hükmüne dayandırıldı.

Öpücük Kavram ’mağara kıyafetleri yaktı

RTÜK antrparantez, Elle Style Awards Ödül Töreni ’nin etkili yayınlayan CNNTürk televizyonuna sunucular ve törene katılanların giydiği kıyafetlerin markalarını söyledikleri ve kimlerin müzahir olduğunun açık açık belirtildiği gerekçesiyle ukubet verdi. RTÜK uzmanlarının raporunda özellikle Buse Deyim ’in elbisesi, küpeleri ve ayakkabılarına ilgili ticari markaları ekrandan söylediğine özen çekildi. Arka Asamble, programda “bilinmedik ticari reklam” ve “destekleyici firmalar açıklandığı” gerekçesiyle CNNTürk televizyonuna ukubet verdi.

ÖNDER YILMAZ /MILLIYET GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın