Oray Dip ve Balçiçek Pamir’in belgeli ‘MİT ajanı’ tartışması

Tıfıl köşesini tekzip metnine kaptıran Oray Art, Balçiçek Pamir ’e çok kızdı..

Oray Kayırıcı, Pamir ’in tekzip metninde kendisini “kudretli ayrımsız gazeteci” yerine göstermesine de anif reaksiyon göstererek “Balçiçek Pamir, liyakatli bire bir gazeteci değildir alelhusus gazeteci on paralık değildir” dedi..

MIT ’E GİDİYOR

Balçiçek Pamir henüz çömez bir gazeteciyken eski bakanlardan Fikri Sağlar ’la Edimsel dergisi üzere benzeri görüşme yapıyor. Yıl 1998. Ardından üstelik bu görüşme karşı ’temas etmek ’ için MIT ’e gidiyor. Görüngü bu kadar yalınç. Filhakika tümce de biliyor bu konuyu. Eskiden kıytırık tartışıldı, mütehammil çokça köşe yazarı bu konuda fikir bildirme etti. Hatta Fikri Sağlar de bizzat açıklamıştı.

Bu olayın ilk aşaması. Gelelim ikinci aşamasına.

FİKRİ SAĞLAR ’A DAVA AÇIYOR

Pamir, patika namına bu sıkılma donör davranışı ortaya çıkınca panikliyor ve bu konuyu gündeme getiren Fikri Sağlar ’a sorun açıyor. Bu hanımefendi genelde zat açıklarının sorun açarak konuşulmasını engellemeye çalışır. Kalemine dahi güvenmez sanırım. Zira yazmaya kalktığında yüzüne gözüne bulaştırır; çokça ünlü aynı Ermeni sanatçıyı Düzenbaz yapabilir.
Her neyse…

2 SENE SONRADAN KARAR

Mağdur olan Fikri Sağlar, mağduriyetini dile getiren Fikri Sağlar; hep bu işlerin sorumlusu bile Balçiçek Pamir. Buna rağmen Fikri Sağlar ’ı ülkü ediyor. Bunun konusunda da Fikri Sağlar karşı sorun açıyor.

İstanbul İkinci Esas Hukuk Hakimliği ’nde 2005/220 temel numaralı ve 2007/276 değişmeyen numaralı sav 16.12.2005 tarihinde görüşülmeye başlıyor ve 2 sene sonralari karara bağlanıyor.

BALÇİÇEK ÖDENCE ÖDÜYOR

Mahkeme önce Balçiçek Pamir ’in davasını reddediyor, peşi sıra birlikte Balçiçek Pamir ’i Fikri Sağlar ’a 2000 TL tazminat ödemeye mahkum ediyor.

MITOS ’LE GÖRÜŞMEYE GİTTİĞİNİ BIZZAT ÖZ YAZDI

Bütün bunlar üstelik o aktarılma sıcağı sıcağına medyada düz aldı, olgun yapıldı. Doğrusu şahsen Pamir o dönemki köşesinde MITOS ’e görüşmeye gittiğini bile yazdı. Ayrımsız süre geçmiş, bu konuyu ben üstelik köşeme taşımıştım. Mazi bu görüngü nesep, belgesi dahi beyninde olmasına rağmen köşem ayrımsız tekzip metniyle işgal edildi.

İçine hakaretler birlikte serpiştirilen bir yalanlama makul olan bire bir olayın hem üzerini örtüyor, hem kamuoyunu hatalı yönlendiriyor. Temas şeyiyle açık, belgeli, arasında olan benzeri olayı tekzip eden aynı ahbaplık sisteminin sorgulanması gerekmiyor mu? Eğrilik gerçeklerin dillendirilmesi mi, yoksa üzerinin örtülmesi mi?

MAHKEME KARARININ DÖKÜMÜ

Bakın, Fikri Sağlar ’ın lehine sunulan duruşma kararın dökümünde ne mukayyet: ’Müddei bir gazeteci Balçiçek Pamir, mahkemeli ise o dönemde milletvekilidir Fikri Sağlar. Davacının mahkemeli ile ayrımsız mülakat yaptığı ve bu röportaj sonucunda davacının MIT görevlileri ile görüştüğü tartışmasızdır. (…) Davacının yaptığı röportajla ilişik MITOS ’le görüşmesinin süssüz olmadığı gibi eşi ile resmi görüşmeye gitmesi üstelik doyurucu değildir. ’

BALÇİÇEK SAYGIN DEĞİLDİR

Ayrıca, mektep çocuğu tekzipte düzlük kayran ifadeyi henüz tashih etmek zorundayım. O da Balçiçek Pamir ’in ’dinç yaşında kudretli işlere imzasını atan Türk Basını ’nın önde mevrut isimleri ortada yer edinmiş hatırlı bire bir gazeteci ’ olduğuna dair tıpkısı ifade. Bu anlatım dahi, tekzibin gayrı kısımları kadar gerçekleri yansıtmıyor. Balçiçek Pamir basının önde gelen isimlerinden biri değildir, dahası hiç hatırlı değildir, taze yaşında başarılı işlere imza atmamıştır, kendisine gazeteci denip denemeyeceği dahi tartışmaya açıktır. Hakkında böylesi övgücü ayrımsız ifadeyi fakat parasıyla tuttuğu birine yazdırabilir.
 
Oray Arka / Akşam Ezanı

Bir Cevap Yazın