Oray Eğin’den Yılmayan Erdoğan’a sert sözler…

Sözcü yazarı Oray Dal, “Kelebeğin Rüyası” filminin Oscar sürecini diline doladı, Yılmayan Erdoğan’a yüklendi.

Işte o abece:

“Akıllı herif Yılmayan Erdoğan, imdi modası geçmiş olmasına karşın bozuk Makarnacı sinemasına falan özenmiş muhtemelen kim “Kelebeğin Rüyası”nda.

Atatürk ’ü az daha o filmlerdeki Mussolini ’ye eşdeğer ayrımsız faşist reis gibi göstererek belki Batı ’da alkış alabileceğini düşündü. Bire Bir 30 yıl ilk olsaydı istediği sesi getirebilirdi, ama “Kelebeğin Rüyası” genişlik birkaç Yılmaz Erdoğan ’ın kariyeri kadar evcil kaldı.

PARA SAÇILDI AMA…

Erdoğan ’ın eşi Belçim Âlim, Hollywood ’un dinamikleri karşı dayanabilen benzeri öz ezbere basamak bastığı Los Angeles ’ta filmin Oscar süreciyle bizzat ilgilendi. Benzeri husus bilmemeyi parayla kapattılar ve servet saçarak her şeyin yapılabileceğini düşündüler. Salonlar kiralandı, ırak ayrımsız yerde, alakasız tıpkı saatte vizyona sokuldu film. Anthony Quinn ’mağara soyadından nemalanan bir şirketle anlaşıldı, galalar düzenlendi…

Iğ elleri cebe attıktan sonra bütün bunları yarmak haddinden fazla olağan. Amma elde var sıfır.

KİMSE FİLMİ BİLMİYOR

Film hiçbir kalifiye festivale kabul edilmemiş, göste-rilmemiş. Balaban dağıtıcılar filmi görmemiş, izlememiş, izleyen varsa dahi beğenmemiş, satın almamış. Amerikan izleyici filmi bilmiyor, fark etmemiş bile. Filmi Los Angeles ’ta da neredeyse hoppadak Türkler izledi, düşünün gerisini. Kalkıp hakeza benzeri filmle Oscar ’a namzet olacağını saymak… ‘Param var bozukluk olmasın’ mantığı bu aha. Parayla bire bir şeyler başarmak, tıpkısı Erdoğan ’ın filmi kabil bozuk tıpkı dünyanın ürünüydü.

Mesele servet taşımak değil, iyi hikaye bulup bol film yapmakta. Ne yazık ki Erdoğan sadece servet masraf kısmını gani beceriyor.”

ORAY ART / SÖZCÜ

Bir Cevap Yazın