Oray Kayırıcı Sezen Aksu’ya ‘samimiyetsiz’ dedi

Sezen Katarakt’nun 12 Ilkgüz’le temas hesabı filan bulunmayan. Hep çıkışları kabilinden bu de ‘yalandan eke arızi rengarenk oyuncak zafer’ onun amacıyla.

Bu Sezen Aksu yazısını yarmak zorundayım

Sezen Aksu bana kalırsa Türkiye’nin en bol prodüktörü. Öz kendisini olmadığı biri üzere ‘produce’ edebilen ve bunu tutturan, akseptans ettiren yer muvaffakiyetli pop firez figürü. Bu formül anca başarılı işlemiş ki samimiyetini, gerçekliğini sorgulamaya çoğu zaman lüzum dahi duyulmaz.

Şarkılarına bakalım: Aysel Gürel’in üstüne giydirdiği ‘şiddetli calip amma meydan okuyan’ eş kimliğinin konusunda gidip arabeskten uyarlama sözlerle elden bu topraklarda karşılığı olan şarkılar yapmış, tutturmuştur. Gürel’den ahir hep sıkıntı sözleri da o mirasın türevleri, çeşitlemeleridir o kadar.

Ve şarkılarındaki Sezen Aksu Türkçe zehir çeker, Türki sevinir, Türkçe ağlar, Türki keskin atar. Yereldir. Bu sözler yabancı dile çevrildiğinde, o müzikler Edirne’nin dışında çalındığında stabil dahi fehva rapor etmez, güçlükle kalır. Kendisi üstelik bunu bildiğinden domestik kalmaktan gocunmaz.

Bire Bir şekilde, sanatçılığı gibi ‘aktivist’ kimliği bile aynı yapım Sezen Katarakt’nun. rastgele birikime, eğitime, tecrübeye ya üstelik siyasal bilince dayanmadığı çok mahsus. Bire Bir misil çok itinasız ve içeriği gereksiz. Tıpkısı başka popülist sanatçı Bono’evet kıyaslarsan de anaokulu öğrencisi seviyesinde kalır.

Ancak burada da başarısı tıpkısı şarkıları kabilinden siyasal kimliğini birlikte vakit kaybetmeden Türkiye’de tutturabileceğini bilmesi. Bu yüzeyselliğin sadece bu topraklarda prim yaptığını çözüp, esasen bire bir şarkılarında bulduğu huy gibi, toplumun belli dönemde yükselen duyarlılıklarından rant sağlayıp kendisine bire bir kimlik nesir etmesi ana başarısı.
Bunu de 12 Eylül’e borçlu.

Sezen Katarakt’nun haddinden fazla koskocaman ayrımsız duyarlılığı olduğunu düşünenler, aynı onun çok balaban ayrımsız sanatkâr olduğuna inananlar üzere 12 Ilkgüz 1980 darbesinin yarattığı benzeri zihniyettir. Apolitik, ölçüsüz, aymaz, düşünmeyen, özgürleştirilmemiş Kenan Evren kuşağı.

Şarkılarında ağlamışızdır, kuşak atmışızdır ihtimal ama onun ötesinde evrensel aynı değeri yoktur Sezen Aksu’nun müziğinin. Ona aynı şair muamelesi yapmaya lüzumlu namevcut, karakteristik aynı pop şarkıcısıdır o büyüklüğünde. Itinasız, derinliği olmayan, arızi.

Benzeri siyasi çıkışları ya de çokça abartılan ‘duyarlılığı’ kadar.
Bu duyarlılığın biricik özelliği seçkin şart ve şartta rüzgar nereden eserse yönünü oraya çevirmek.

Cumartesi Anneleri’ni de kendisine özendirme ara bulucu kendisine kullanan, ‘mozaik’ filan diye kaset satmaya kalkan, kendisini kara listeye düz askerlerle arayı doğrultmak üzere Mehmetçik şiiri okuyan, ‘Kardelenler’ kampanyasında yer alıp Türkan Saylan’a acımasızlık uygulanırken ortadan kaybolan…

Gelişigüzel devrin sanatçısı Sezen Katarakt…

Hayatı süresince aynı el bile görüşlerinden etraf bedel ödememiş, rüzgara alın yürümemiş, bütün o tam hangi modaysa onun ardı sıra gitmiş. Deminden dahi tıpkı hesapçılıkla, aynı kolaycılıkla ‘Evet’ bayraktarlığı yapıyor.

Çünkü deminden bile kamuoyunda cali bire bir ’12 Eylül’le hesaplaşma rüzgarı’ var, hemen kendisince konum alıyor.

Oysaki aynı siyasette AKP gibi, popüler kültürde birlikte Sezen Aksu 12 Eylül’deki siyasi ve kültürel erozyonun dolaylı ürünleri. Türkiye bu büyüklüğünde geriletilmeseydi, yetişecek kuşaklar bu büyüklüğünde törpülenmeseydi Sezen Katarakt’nun sergen ömrü bile bu büyüklüğünde tafsilatlı olmazdı. Yatıp kalkıp Kenan Cihan’in gençliğe yaptığı kötülüğe dua etsin bana kalırsa; cahiliye devrinde çok kaset sattı. Kalkıp da sakın önüme Erdal Ermiş üzere yazıldığı rivayet edilen ‘Son Bakış’ şarkısını, Sezen Katarakt’nun ta o yıllardan kalma duyarlılığı olduğunu koymasın kimesne.

Sezen Katarakt’nun zatî tarihinde o yıllarda Amaç Belge ve Enis Batur’la meleke ‘hip’tir. Siktirici bilahare ‘Ah yanar döner kebap a-acayipsin’ diyerek şarkılar yazmaya başladığında ‘Yıllarca ara sıra şarkılarımı sırf entelektüelleri memnun etmek, onlar istediği üzere söyledim’ aynı laflar bile etmişti. (Yıllar ortamında pek çok konserine gittim ve ‘Son Bakış’a on paralık balya gelmedim setlist’te.)
Sezen Katarakt’nun 12 Ilkgüz’le her hesabı filan bulunmayan. Bütün çıkışları kadar bu bile ‘yalandan oylumlu geçici rengarenk oyuncak zafer’ onun üzere.

Herkesin referandumda istediği tercihi etme, istediği partiyi tutma, istediğine görüş ödeme hakkı bittabi bakidir. Ancak bu tercihlerin samimiyetinin sorgulanmayacağı anlamına üstelik gelmez.

Ülkü birlikte Sezen Katarakt’nun ‘Evet’ evet üstelik ‘Hayır’ demesi değil, bundan sonra tek bile olağanüstü gelmeyen samimiyetsizliğidir benim açımdan.

Oray Üst/Akşam

Bir Cevap Yazın