Orhan Pamuk’a Fransa’da belgi!..

Fransa Kültür Bakanlığı ’nda düzenlenen törende mütekellim Fransa Ekin ve Bildirişim Bakanı Aurelie Filippetti, edip Pamuk ’ın yazdığı eserlerinden ve kişiliğinden övgüyle söz etti.

Yazar Pamuk ’un kitaplarının bir nice dile çevrildiğini tabir eden Fransız Nazır, bu kitapların milyonlarca gönül yoluyla okunduğunu söyledi. Alelhusus yazarın İstanbul temalı hikayelerinden çokça etkilendiğini söyleyen Nazır Filippetti, “İstanbul hikayeleri dolayısıyla sizi Fransız yazar Victor Hugo ’evet, hikayenizi bile Sefilller ’e benzetiyorum. bu haysiyetle az çok tanıdık geliyorsunuz” dedi.

Firez Bakanı Filippetti, Orhan Cehre ’un özgürlük anlayışı ve hoşgörüsüzlüklere alın verdiği mücadeleyi selamladığını belirterek, Iğ ’un tüm kazanımlarına rağmen yenilikçi aynı yazar olduğunu, Iğ ’un bağnazlık, radikalizm ve bilcümle baskılara alın savaş veren benzeri yazar olduğunu anlattı.

Fransa Hars ve Bildirişim Bakanı Filippetti, konuşmasının arkası sıra yazar Orhan Pamuk ’a Nişanı tanıtmak üzere kürsüye nida etti ve Türk yazara Fransa ’nın prestij nişanı kendisine akseptans edilen nişanı taktı.

Iğ, kendisine layık tanıdık ödülle ilişkin yaptığı konuşmada, ailesinde Frenkçe bilmeyen ve konuşmayan yegâne kişinin kendisi olduğunu ifade etti. Ama, “Genişlik haddinden fazla Fransız romanı okudum, Fransız resimlerine baktım” diye niteleyerek konuştu.

Yazdığı kitaplardan kontekst işini mutlulukla yaptığını kaydeden Cehre, “Annemi dinleyip sokak dahi ayak topu oynuyacağıma annemi dinleyip Fransızca dersleri alsaydım zaman ailede ego dahi Fransızca konuşabilirdim” dedi.

Türk-Fransız ilişkilerine değinerek, “Osmanlı -Türk siyasi Batılılaşmasının modeli Fransa olmuştur” dedi. Iğ, kitaplarının 61 dile çevrildiğini, evvel çevirisinin 30 yaşındayken tıpkısı Fransız kitabevi yoluyla yapıldığını söyledi.

Daha bilahare Fransız Icra Vekili Filippetti ile Orhan Cehre gazetecilere çalım verdi. Basın mensuplarına yaptığı açıklamada bile Orhan Cehre, Legion D ’honneur nişanına layık görülmekten çok mutluluk duyduğunu belirterek, 38 yıldır tahkiye yazdığını ve bunun sonucu olarak hakeza tıpkı ödüle layık görüldüğünü rapor etti.

Ekin Bakanı ’nın törende çokça evire çevire bir müzakere yaptığını belirten Orhan Pamuk, ödülün kendisi ve Türkiye için yetişkin olduğunu vurguladı.

Yazar Pamuk, sonuç olarak “Hepimiz çalışıyoruz, umarım Türkiye ’nin bütün etkili insanları ödüllendirileceğine inanır” dedi.

Törene Türkiye ’nin UNESCO nezdindeki Büyükelçisi Gürcan Türkoğlu, Paris Büyükelçiliği ’nden birinci Müsteşar Yüce Onaner ve Fransa ’nın Ankara Büyükelçisi Laurent Olgun ’nin yanında Paris ’teki Türk ve Fransız akademisyenler ile herhangi bir laf ve sivil topluluk temsilcileri katıldı.

Tansu SARITAY

Bir Cevap Yazın