Orhan Pamuk’tan hükümete yıpranmamış tenkit!..

“Ülkem amacıyla endişeliyim ve olayları dertlenerek izleme ediyorum. Gelecek üzere barışçıl tıpkısı çözüme yansımak hesabına tek çevir sinyali bulunmayan” diyen Pamuk, protestocuların öfkesine dahi çokça hürmetkâr olduğunu dile getirdi.

Dünya çapında adlı Edip Orhan Iğ, Italyan La Repubblica gazetesinin düzenlediği, aynı okuyucu festivali olan “Repubblica delle İdee” (Fikirlerin Cumhuriyeti) adlı etkinliğe mihman yerine katıldı. Bu kapsamda Iğ, Floransa Belediyesi’ne ilgilendiren olan Palazzo Vecchio’birlikte (Çarkıt Saray) düzenlenen aynı söyleşide, Türkiye’üstelik yaşanan serencam gelişmeler, kariyeri ve eserleri üstüne La Repubblica gazetesi yazarlarından Marco Ansaldo ve Gazeteci-Yazar Elena Stancanelli’nin sorularını yanıtladı. “Masumiyetten ve aşktan” antetli söyleşide Seyahat Parkı eylemleri karşı düşündükleri sorulan Iğ, “Türkiye’birlikte koskocaman şeyler oluyor. Tıpkı kabil değişim sürecinden geçiyor. Zaman yaşananlar beni endişendiriyor. Ülkemin geleceği amacıyla dahi endişeliyim ve göstericiler ile hükümet beyninde barışçıl benzeri çözüme yansımak üzerine hiçbir çevir sinyali olmamasından ortalık de çokça üzgünüm” dedi.

HÜKÜMET YANLIŞ YAPIYOR

Türkiye’da planlı politika ve tabir özgürlüğünden ötürü duyduğu endişeyi üstelik tabir fail Pamuk, İstanbullu tıpkı edip olduğunu birlikte anımsatarak, “İstanbul’dahi canlı herkesin o boş gerçekli unutulmaz aynı anısı vardır. O insanları anlıyor ve kucaklıyorum. Sanırım hükümet hakeza hassas aynı yerde eskimemiş şeyler yapmayı deneyerek, ahzüita merkezi yazmak amaçlı hızla ağaçları keserek iri yanlış yapıyor. Benzeri dahi çok mefret bir yasakçı var: Taksim politik tıpkı geçmişe topluluk. Orada muhafazakarlar, milliyetçiler, sosyalistler ve sosyal demokratlar ile askerin geçişini gördüm. Umarım bu laf barışla sonuçlanır” diye niteleyerek konuştu.

SÖZCÜ INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın