Orhan Pamuk’tan SU yorumu!..

Orhan Pamuk: ’Türkiye SUTAŞ ile aşk tiksinme ilişkisi yaşıyor ’

Güzeşte, Kopenhag Üniversitesinde düzenlenen bir törenle ödülü alan Pamuk, Türk aynı edip yerine, Avrupa kültürüne katkıda kâin yazarlara sunulan bir ödüle müstahak rastlanmak beni çok bahtiyar etti. Avrupa ile daima amor tiksinti ilişkisi ateş parçası biz Türkler amacıyla böyle ayrımsız ödülü almak benim için ve Türkiye ’deki milyonlarca gönül amacıyla müjdeli bire bir özdek.” dedi.

Hediye konuşmasında Türkiye ’nin Avrupa Birliği ile olan ilişkilerine dahi değinen Pamuk, “Bu ödülü Ekim 2012 ’bile değil dahi yedi sene önceki Ilk Teşrin 2004 ’te almış olsaydım burada Avrupa konusunda bire bir saffet ile konuşmaya ilgi gösterir, belki bile bu törende Türkiye ’nin Avrupa Birliği ’hangi girmesinin hepimiz amacıyla hangi kadar etraflı olacağını sizlere anlatmaya girişirdim.” diyerek konuştu.

Günümüzde Türkiye ’nin AKARSU üyeliğine olan ilginin azaldığını ifade eden Cehre, “Bugünlerde Avrupa Birliği ’nin Euro sorunu ile savaş ettiği ve genişlemesinin yavaşladığı ile ilişkin tartışmalarla imdi dokuz canlı azımız meşgulüz. Türkiye ’nin adaylığına duyulan bağlam dahi maalesef azaldı. Bunun bire bir nedeni Türkiye ’dahi düşünce özgürlüğünün hâlâ ne eyvah ki ensiz olması ise birlikte arz akva belirleyici nedeni; SUTAŞ ’ye Mütedeyyin aynı ülkeyi alma konusunun, Avrupalıların, Şimal Afrika ve Asyalı Dindar göçmenlerin kalabalığından duydukları korkunun gölgesinde kalmasıdır.” dedi.

Göçmen korkusunun Avrupa ’yı kişi içine çevireceğini belirten Cehre “Liberte, egalite, fraternite” (Özgürlük, Akreditasyon, Beraberlik) kabil tıpkı mantığı benim kabilinden biri ne büyüklüğünde ısrarla savunursa savunsun, Dindar muhacir korkusunun karşısında inandırma edici olması ağırlık. Göçmen korkusunun, Avrupa ’nın sınırlarında dikilen duvarları yükselttiği kabilinden Avrupa ’yı adım adım kendi içine döndüreceğini da görebiliyoruz: “Liberte, egalite, fraternite” sloganı da unutuldukça, Avrupa milli, budunsal ve genişlik haddinden fazla da dinî kimliklerle tanımlanan muhafazakâr bire bir düzlük olmaya makul ne eyvah kim evrilecek.” ifadelerini kullandı.

“Avrupa ’nın sınırları şayet din ile çiziliyorsa o halde Türkiye ’nin KEZ içerisinde yeri yoktur.” diyen Cehre sözlerine şöyle devam etti: “Amma Avrupa halkları Avrupa ’nın tarifini Hıristiyanlık ile sınırlamaktan mutluluk duyacak mı? Sonuç iki yüzyılda Avrupa ’yı Gün Batısı dışı devlet insanları amacıyla aynı elektrik merkezi eden madde Hıristiyanlık ’tan ziyade ayrımsız dizi toplumsal ve soylu erki dönüşüm ve bunların çıkardığı düşüncelerdir. O ibdai şeye kısaca “muasırlık” diyebiliriz. Muasırlık, çoğumuzun inandığı gündüz kitaplarına bakarak rönesans, aydınlanma, Fransız devrimi ve uran devrimi gibi ibdai Avrupai gelişmelerin sonucudur, ve bu iri dönüşümlerin kaynağı dinî değil, “seküler”dir. Avrupa ’nın bir zamanlar dünyanın çoğunluğuna amma hepsine değil kat sayı olan kimliğinin arkasında Isevilik ’fecir çokça, Fransız Devrimi ’nin bütün dünyanın bildiği sloganı “liberte, egalite, fraternite” (hürriyet, muadele, kardeşlik) yatar.”

5,5 milyon nüfusu olan Danimarka ’de az çok nazik bir hayran kitlesine erbap olan Orhan Pamuk, 2 günce Kopenhag ziyareti süresince balaban tıpkı rabıta gördü. Yüzlerce Danimarkalı kitaplarını Pamuk ’a imzalatabilmek üzere adeta yarıştı. en son Masumluk Müzesi isimli kitabı Dancaya çevrilen Cehre, Danimarka ’üstelik gördüğü ilgiden memnun olduğunu belirtti.

Hemen Danimarka ’nın değil Kuzey Avrupa ’nın yeryüzü mehabetli hars ödüllerinden biri kendisine akseptans edilen Sonning Ödülü, genellikle çalışmalarıyla Avrupa kültürüne katkıda mevcut sanatçılara veriliyor. 1950 yılından beri verilen ödülü kazanan sanatçılar 1 Milyon Danimarka Kronu ’nun birlikte (kısaca 175 bin dolar) sahibi oluyor.

Bir Cevap Yazın