Osman Pamukoğlu, Saadettin Tantan ve Akiller

Pamukoğlu ’nun; ağız dalaşı konuları olan bağırsak – aut güvenlik, terör, tahril güvenliği, Güneydoğu, çizgi bölgelerimiz üzerine sakil tecrübesi , tarihsel sürece hakimiyeti ve tartışma töre ve disiplininden kaynaklandığını düşündüğüm tartışma konularıyla merbut kalınması uyarıları, ısrarı ve başkaca bunu zaman zaman farklı tartışmacı Muharrem Ince ’ye hatırlatması, zamanı yoksul siyasi tartışmalara harcatmaması tığ izleyicilere kusursuz bire bir bilgilenme olanağı sundu.

Pamukoğlu neticede benzeri öğür başkanı, zamanı polemikler amacıyla kullanabilirdi, Maaşallah taşı üstelik cebinde gezen bir reis, misliyle cevaplar taşıyan tıpkı insan ama yapmadı.

Yeni terhis olanlara seferberlik kağıtlarının geldiği bir ülkede bir yurtsever siyasetçinin yapması gerekeni yaptı, bu tıpkısı kavga hazırlığıdır diye niteleyerek kişi repertuvar ve perspektifinden konuyu etraflıca anlattı, flama bire bir komütatör ve candan.

Hiç mi siyasi kimliğini ortaya koymadı, yararlı koydu ama esas konunun önüne geçmesine müsaade etmedi, bir anlamda kendine dahi o gece siyasi olmaya cevaz vermedi.

Kendine kaime verebilen komutanlara hasrettik, biraz olsun özlenti giderdik.

Bir savaşçı leşker , başbuğ olarak anılarından bizlerle paylaştıklarının , paylaşmadıklarının haddinden fazla elan azı dişi olduğunu düşünüyorum . Kavga, kan, ahiret yolculuğu, tuzaklar, kovalamacalarla sabık tıpkısı ömrün anıları bunlar.
‘Savaş Musahabe ’ ına kazanç aynı âdem namına Sun Tzu, Machiavelli‘nin sözlerinden örnekler veren Osman Pamukoğlu, savaşların sosyolojik anlamda cinayet olduğunu birlikte söyleyen ayrımsız insan.
Sayın Pamukoğlu cidal meraklısı değil, ama hangi var ki görevi, büyüklüğünde, tecelli ne dersek diyelim , onu ülkesinin güvenliği amacıyla muharip olmaya konuşlamış.
Kaç can hükmünde olmak isterdi söz gelimi ‘uslu ’ler beyninde, neyse tahakküm sorular bunlar haddimi aşan. Dizge işini yapıyor amma kâh işlemler diğerlerinden henüz edisyon.

Sayın Pamukoğlu işine, mesleğine bile akıbet paye hakim , ellerinde dayak harita arkalarında anlatmaya müteharrik amma ne anlattığı anlaşılan olmayanlardan çok henüz etkili avucunun içi kabilinden bildiği bölgede bizi haritasız, elinde sopasız dolaştırdı.

Bu yüzden çok alkış aldığını düşünüyorum, stüdyodan ve ekranları başlarında izleyicilerden zira partiler üstü , düşünce kaygısından ırak değerlendirmeler yaptı.

Pamukoğlu bu koşullarda iktidar düşü gören tıpkısı Tümen Başkanı değil, bulunan seçme sistemiyle aldığı yüzdenin karşılığının mecliste meydan almalarına yetmediğini biliyor.
Amma bin iktidara değer aynı muhalefetti o geceleyin yaptığı, bilgilendirdi aydınlattı , bazen?
Anlamazlar bunları uyuturuz denilen halkı.

Hem sivil mücadelesine bitmeme fail hem üstelik mevki güvenliği bahis konusu olduğunda pes etmeyen , bilgi birikimini paylaşan tıpkısı sivil – çeri vardı karşımızda.
Mavera yanda ‘Düşüncesiz ’ ler toplantısında rastgele örgen kişi alanlarından olaylara bittabi baktılar bilemiyoruz , onları sonuçta düşüncesiz kılan alanlarında ki tecrübeleri olmalıydı.

Yoksa nüfuz yandaşlığı , iktidarla alış verişler, ait oldukları resülmal grupların temsiliyetinden kaynaklanan yarım yamalak küm akillik ayrımsız işe yaramıyor.

El anket sonuçlarında çarpışma değil çözüm isterken;
müzakerelerin TBMM ’si üzerinden yapılmasını , sivil inisyatiflerin ve TBMM meydan alsın almasın uymazlık partileri tarafından yani yasal siyasetle düşünüm, düşüncelerine temel vurulmasını istiyor, iktidar tarafından atanmış aracılarla iş götürülmesinden hoşnut değil.

İktidarın muhalafet partilerinin TBMM içre ve dışında , katılımı olmaksızın ‘İktidarın Akilleri ’ yle milli on paralık tıpkısı sorunu çözemeyeceği celi ortada.

Bu kadar fırkacı vaziyetler, ayrışmalar ötekileştirmelerin ülkemizin hayrına olmadığını görüyoruz , birileri hangi antlaşma görecekler, hangi büyüklüğünde bekleyeceğiz sorusu beyninde.

Durumu görenler söz temsili Deniz Talih Arıboğan bariz söyledi ve zannederim katılmadı toplantıya.
Sayın Doğu Ergil henüz hala durumu ailede birlikte olan düşünüm ayrılıklarına benzetip ‘Akıllı ’ topluluğunun herkese açık olduğunu söylüyor, yoo kemiksiz falan değil sizleri topladılar Sayın Prof. Ergil.

Bozukluk akiller ortada bu süreçte söz misali Pamukoğlu bulunmayan ?
TBMM dışı eskimiş tıpkısı apayrı muhalefet partisi lideri Saadettin Tantan bulunmayan ?
Sayın Tantan ’ın çağın bildirişim, bilişim , konuşma, duyu çağı olduğunu anlatmaktan dilinde tüy bitti yıllardır, işte dinlemeler ortada !
Bu adamları meclise sokamadık keşki akiller ortada bilgilerinden yararlanılsaydı.
Mademki laf yurt ve akillik, akiller ortada anca garip isimler var kim, çığlık da almak istemem amma insaf yahu .

‘Alem ’ , ‘Atatürk ’ alerjisi olması yeterli bozukluk ergin kimilerinin akil olmalarına!
Onlara daha çok fikirlerine katılmasamda saygı fark etmek zorunluluğunu aştım, ama seçkin halükarda bu fikirlerinin ‘akil ’ olmalarına tek yetmediğini görüyoruz , başarısızlar ve onlara teşekkürname edenler illet teşekkür ediyorlar anlaşılmıyor.
Çözüm değil, düğüm var karşımızda.
Bu toprakların Gordium düğümü hal yöntemleri tüyler ürperticidir.
Ve aptallerin geldiği serencam durumu başından aralarından birinin şu sözleri özetliyorSokak , Ateş uzanım yönetilemez halde‘ .
Ülkemizin kendini iktidara ispat etmek amacıyla kilometre yapmayı fen sanan akillere değil alanında ustalaşmış çokbilmiş ve ayrıca dahilere ihtiyacı var.
Dostlukla kayda geçiriyoruz, şimdilik elimizden gelen budur.

Necef IYI / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın