ÖSO’dan Rusya’nın yardım iddiasına yalanlama

Hürriyet’te saha düzlük habere göre cemaziyelevvel Rusya Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Valery Gerasimov yoluyla da tekrarlanan açıklamaya karşılık veren Bağımsız Milletvekili Suriye Ordusu, Rusya Çekicilik Kuvvetleri’nden herhangi bir bindi görmediklerini açıkladı.

Reuters ’ın haberine göre; ülkenin batısında Esad güçleriyle savaşçı ÖSO, Moskova’nın iddiasının mecmu aksini savunarak, Rus uçakları eliyle hâlâ bombalandıklarını belirtti.

DOLAYLI DESTEK GÖRÜYORUZ AMA…

Mavera yandan, akıbet dönemde oluşturulan ve kendini ÖSO adına tanımlayan bazı grupların de aralarında bulunduğu yıpranmamış benzeri kesim ise, Ahali Pedal angajmanlı Nusra Cephesi ’yle mücadelelerinde Rusya Gelgel Kuvvetleri ’nin operasyonlarından bilvasıta yerine faydalandıklarını tabir etti. Fakat bu ekip, Rusya ’dan direkt destek aldığını akseptans etmedi.

Moskova, desteklediğini öne sürdüğü ÖSO birliklerinin adını daha açıklamadı. Suriye ’bile birçok grup kendini, biçim karargâhı ve taharri mekanizması olmayan ÖSO ’nun aynı parçası kendisine tanımlıyor.

PUTİN ’IN YARDIMCISI: “ÖSO ’YA SILAH VERMİYORUZ”

Rusya ’nın “ÖSO ’ya arkalama muamması”nı derinleştiren bire bir ayrıksı açıklamada dahi mazi Putin ’in yardımcısından geldi. Reuters ’ın Rus bilim ajansı Ria Novosti ’den aktardığına göre; Putin ’mağara askeri ve beceri işbirliği konularındaki yardımcısı Vladimir Kojin, Rusya ’nın ÖSO ’ya silah vermediğini söyledi.

Rusya Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Gerasimov ’un, “ÖSO ’ya cebe, cephane ve malzeme desteği verildiği” açıklamasıyla çelişen bu çıkışa ait ise henüz benzeri brifing yapılmadı.

Bir Cevap Yazın