‘Otobüsten herif manzaraları’

Otobüsten kayırıcı manzaraları

Vaktiyle araba çekmek özgürlüktü benim üzere. Arabasız bire bir yere hamle atmaz, makine kullanmaktan şişman keyif alırdım. Amma çıktı bir işkenceye dönüştü İstanbul trafiğinde direksiyon koltuğuna oturmak. Haliyle sokaktaki okurla beraberinde, diz mısra, yüz yüzeyiz. Demin yakından lahana ve enformasyon imkanına topluluk oluyoruz. Eskiden olduğu kadar mektup okuyanlar var tek tük. Okuyanların çoğu üstelik eş. Vapur dışında gazete okuyanlar metanetli namevcut. Otobüsler akla yatkın değil bu işe. Ama telefonla bahsetmek veya telefonda oyun iğfal etmek veya mesajlaşmak yahut tweetleşmek haddinden fazla yaygın. İnsanı sunma çokça çileden çıkaran erdemli sesle telefonla konuşanlar. Burada kadınların günahını almayalım, erkeklerin eline kimesne akarsu dökemez.

Başta otobüs şoförleri. Haksız de değiller aynı bakıma. Bilcümle periyot yönelteç başındalar. Hem en asude insanı üstelik çileden çıkaran trafikle boğuşuyorlar hem sürekli istifham soran yolcularla. Binen iki kişiden biri mutlaka soruyor “şuradan geçiyor musunuz?” diye. Ayrımsız cevap ver, iki cevap ver, böylelikle çıdam taşı olan çatlar. Sonu yok zira soruların.

OTOBÜS ŞOFÖRLERİ

Antrparantez direksiyon başı onların işyeri. Yolcular otobüsten inip işyerlerine veya evlerine gidiyorlar. Onlar faaliyet saati süresince oradalar. İşleri var haletmeleri müstelzim. Onlar üstelik telefonla konuşarak hallediyorlar telefon parasının, kiranın yatıp yatmadığını, memleketten erzağın gelip gelmediğini, akrabaların yahut evdekilerin ne yapıp yapmadığını. Laf birlikte olacak bittabi. Vakit Kaybetmeden kadınlar mı tezvir yapar. İnsanoğlunun arz sevdiği şeylerden biri dedikodu, eş-erkek ayrımı bulunmayan bu konuda. Dolayısıyla şoförlerin telefonla konuşmasını tatlılıkla karşılayacağım amma hiç olmazsa yetkililer onlara birer kulaklık dürü etse. Böylelikle iki elleri gereksiz kalır ve bizim fert güvenliğimizi tehlikeye atmamış olurlar. Hadi onlar neyse de elinden telefonu tek düşürmeyenler. Bütün kat boyu incir çekirdeğini doldurmayacak konuları büyüterek, “Ego onu dedim, o bunu dedi, öbür şöyle dedi” diyerek olan biteni sunu etraflı ayrıntısına büyüklüğünde anlatanlar. Yararlı, böyle ayrıntılara girince meselenin özü birlikte kaçıyor, lüzum istemez kulak misafiri olduğunuz bahis neydi unutuyor ve engelleme etmemek üzere kendinizi pres tutuyorsunuz.

TELEFONLA BAHSETMEK

Kimileri bu işin erbabı olmuş, fısır fısır konuşuyorlar, çıban verip giz vermiyorlar yani, kimileri da en balaban harflerle konuşuyor. Bilcümle otobüs eltisiyle gelişigüzel kime gittiklerini, hastanede kimin yattığını, gelinin ne dediğini öğreniyor. Yahut kimin kime borcu olduğunu, hastalık ifa yapmadığını vs…

Hoppadak kulakları ağır işiten yaşlıların günahını almayalım, bağıra çağıra konuşanlar gelişigüzel kesimden. Genci bile var, yaşlısı de… Güre dedim dahi geçenlerde iki ortaöğretim öğrencisinin karşısına oturdum. İki canan diyelim. İkisini elinde da el telefonu. Birbirlerin elinden telefonu almaya çalışıyorlar. Nedeni mevrut mesajları kabul etmek. Erkek, “Teşhir akşam şifreni kırar girerim ve görürüm hepsini” diyor. Kızın tepkisi “Ölümü gör!” oluyor. Kat süresince daim itiş-kakış halindeler. Dayanamayıp karışıyorum bittabi, “Hangi olacak okuyunca! Münasebet birbirinizin seçkin şeyini bellemek istiyorsunuz. Büzük duyun kâfi.”

“Iııh!” diyorlar. Illa gelişigüzel şeyi bilecekler. Birbirlerinin özeline girecekler. Birbirlerinin hayatlarına müdahale edecekler. Elan korte ederken. Evlenince neler olacak ki bilir! 

SES KAYA GÜLER / ESKIMEMIŞ ASIR INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın